Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Pies nie chce jeść suchej karmy – jakie mogą być powody?

Optymalnym sposobem żywienia czworonoga jest podawanie mu suchej lub mokrej karmy pełnoporcjowej, która stanowi dla niego źródło wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Sucha karma jest kaloryczna i dobrze sprawdzi się przy psach mających zwiększone zapotrzebowanie energetyczne, a mokra w nawodnieniu organizmu. Martwisz się, że Twój pies nie chce jeść suchej karmy? Sprawdź, jakie mogą być tego przyczyny i poznaj proste sposoby na zachęcenie pupila do jedzenia.


Spis treści:
  1. Dlaczego warto interweniować, gdy pies nie chce jeść suchej karmy?
  2. Pies nie chce jeść suchej karmy, bo nie jest głodny
  3. Pies nie chce jeść karmy, bo jest za twarda
  4. Pies przestał jeść suchą karmę, bo jest zwietrzała
  5. Pies nie je karmy, bo się źle czuje
  6. Jak nauczyć psa jeść suchą karmę?

 

Pies nie chce jeść suchej karmy. 

 

Dlaczego warto interweniować, gdy pies nie chce jeść suchej karmy?

Pełnoporcjowa karma gotowa to kompletny i zbilansowany pokarm dla zwierząt. Zarówno sucha, jak i mokra niesie ze sobą wiele korzyści. Mokra karma ma wysoką wilgotność, więc dostarcza czworonogowi dodatkową porcję wody, a także sprzyja utrzymaniu szczupłej sylwetki czworonoga.

Można zdecydować się na podawanie psu jednego typu pokarmu lub łączyć oba. Trzeba też pamiętać o zapewnieniu pupilowi stałego dostępu do miski z czystą i świeżą wodą, którą należy wymieniać codziennie. Taki sposób żywienia pozwala na skorzystanie ze wszystkich zalet suchej i mokrej karmy oraz gwarantuje zwierzęciu prawidłowe funkcjonowanie. Jeżeli pies nie chce jeść suchej karmy, warto znaleźć przyczynę i podjąć odpowiednie kroki.

 

 

Pies nie chce jeść suchej karmy, bo nie jest głodny

Być może Twój pies nie chce jeść suchej karmy, bo jest przejedzony. Większość psów to łakomczuchy, które nigdy nie rezygnują z przysmaków między posiłkami. Opiekunom trudno jest odmówić, gdy pupil prosi ich o kolejną przekąskę. Lepiej jednak nie przyzwyczajać psa do podjadania pomiędzy wyznaczonymi porami posiłków. Jedzenie zbyt dużych ilości karmy i przekąsek to prosta droga do nadwagi, a po pewnym czasie otyłości prowadzącej do wystąpienia wielu groźnych schorzeń. Z kolei podawanie psu jedzenia ze swojego talerza wiąże się z ryzykiem wystąpienia zatrucia u pupila.

Bardzo ważne jest ustalenie dziennego zapotrzebowania energetycznego czworonoga i podawanie mu takich ilości suchej i mokrej karmy, jakie temu zapotrzebowaniu odpowiadają. Dorosły osobnik powinien spożywać 3–4 posiłki dziennie o stałych porach. Jeśli zamierzasz dodatkowo podawać pupilowi przekąski, uwzględnij je w dobowym bilansie, pamiętając, że nie mogą one stanowić więcej niż 10% dziennej dawki kalorii.

 

Przeczytaj również: Czego nie podawać psu do jedzenia?

 

Pies nie chce jeść karmy, bo jest za twarda

Żywność dla psa powinna być dopasowana do jego wieku i rozmiarów. Często szczenięta nie chcą jeść suchej karmy, bo jest dla nich za twarda, ma za duże i trudne do pogryzienia granule. Dlatego należy wybierać dla nich pokarm typu „junior”, który ma odpowiedniej wielkości kawałki. Problem z rozdrobnieniem standardowej suchej karmy mogą mieć też psy ras brachycefalicznych, takie jak: boksery, buldogi angielskie i francuskie, mopsy, pekińczyki czy shih tzu. Dla tych zwierząt trzeba wybierać specjalne karmy dla psów ras małych lub produkty przeznaczone dla konkretnych ras krótkoczaszkowych.

Z podobną sytuacją mamy do czynienia, gdy starszy pies przestał jeść suchą karmę. Również może przeszkadzać mu jej konsystencja. Psi seniorzy często mają problemy z uzębieniem i nie są w stanie pogryźć suchej karmy, ponieważ jest dla nich po prostu za twarda. Konieczna jest wtedy wizyta u lekarza weterynarii, który zdiagnozuje problem i zaleci odpowiednią dietę. W wielu przypadkach po wyleczeniu zębów starszy pies znów może jeść suchą karmą.

 

Sucha karma dla psa.

 

Pies przestał jeść suchą karmę, bo jest zwietrzała

Sucha karma charakteryzuje się większą trwałością od mokrej, dzięki czemu nie trzeba przechowywać jej w lodówce. Nie oznacza to jednak, że może zalegać w szafce miesiącami. Pies wyczuwa, gdy karma staje się zwietrzała i nieświeża. W suchych granulkach znajduje się m.in. tłuszcz, który z czasem jełczeje, sprawiając, że produkt zaczyna brzydko pachnieć i przestaje smakować. Problem stanowi też pożywienie zbyt długo pozostawione w misce.

 

 

Pies nie je karmy, bo się źle czuje

Jeśli pies wyraźnie nie ma apetytu, nie tylko na suchą, lecz także na mokrą karmę, istnieje duże prawdopodobieństwo, że jest chory lub zestresowany. Brak apetytu w połączeniu z innymi niepokojącymi objawami, np. wymiotami, biegunką, osowiałością, może oznaczać zatrucie lub inne problemy ze zdrowiem. Należy niezwłocznie wybrać się z psem do lekarza weterynarii. Jeżeli natomiast pies nie je suchej karmy po stresującej dla niego sytuacji, np. przeprowadzce, podróży, remoncie, trzeba dać mu czas, żeby się zaaklimatyzował. Zapewnij mu spokój, a apetyt na pewno szybko wróci.

 

Oferta karm bezzbożowych dla psa

 

Jak nauczyć psa jeść suchą karmę?

Jeżeli pies nie chce jeść suchej karmy, bo jest dla niego za twarda, trzeba mu ją rozpulchnić. Wystarczy namoczyć granulki w letniej wodzie i po kilku minutach podać pupilowi. Taki posiłek zwierzę bez problemu pogryzie – zarówno senior, mający problem z uzębieniem, jak i szczenię, u którego zęby w pełni się jeszcze nie wykształciły.

Aby pies chętnie jadł suchą karmę, musi być ona odpowiednio przechowywana i podawana. Najlepiej trzymaj ją w szczelnie zamkniętej torbie lub w nieprzezroczystym pojemniku, w suchym i chłodnym miejscu, np. w kuchennej szafce. Dobrym pomysłem jest kupowanie takiej ilości suchej karmy, którą pupil jest w stanie spożyć w ciągu miesiąca. Jednocześnie dbaj o czystość miseczek – usuwaj na bieżąco resztki jedzenia i myj naczynia po każdym posiłku.

Bywa też tak, że pies nie chce jeść suchej karmy, bo nigdy wcześniej jej nie dostawał. Prawdopodobnie z czasem przekona się do takiego pokarmu. Pamiętaj jednak, żeby nowy sposób żywienia wprowadzać stopniowo. Początkowo możesz namaczać granulki w wodzie lub dodawać do nich nieco mokrej karmy. Warto trzymać się zasady, że przez pierwsze dni w nowym domu pies dostaje głównie to, co jadł u poprzedniego opiekuna. Dopiero po kilku dniach możesz zacząć stopniowo zmniejszać ilość dotychczas podawanej karmy i sukcesywnie zwiększać udział nowej. Twój pupil uniknie dzięki temu problemów trawiennych, które często towarzyszą zbyt gwałtownym zmianom pożywienia.

 

 

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość