Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Jaki jest idealny pies dla singla?

Wymienione rasy psów posiadają cechy, które mogą okazać się dostosowane dla samotnych ludzi. Jednak, aby dobrać idealną rasę dla siebie, należy zwrócić uwagę na poszczególne, konkretne predyspozycje psa do swojego trybu życia i możliwości. Poniżej, oprócz top 8 ras psów dla singli, przedstawiamy także rozpiskę psów dla singli w zależności od sposobu jego życia.

 

Rasy psów dla singli – top 8

- akita
- basset
- buldog angielski
- jack russell terrier
- shih tzu
- pekińczyk
- sznaucer
- whippet

 

Psy dla singli.

 

Akita to pies lubiący pieszczoty i kontakt ze swoim człowiekiem, a także zrównoważony poziom aktywności. Wymaga natomiast pewnego wychowania, bo nie jest łatwa w ułożeniu. Przy dobrej socjalizacji bardzo dobrze odnajduje się w mieszkaniach w bloku, a także przy pracującym singlu oraz przy aktywnym singlu. Akita dobrze odnajduje się w nowych miejscach, jest jednak nieufna przy nowych osobach.

Basset hound kocha wylegiwać się i być głaskanym! Jest z natury flegmatykiem, ale jest jedno ale – basset wymaga pracy z węchem i zapach tropiących. Wtedy będzie w pełni szczęśliwym i zrównoważonym psem. Basset lubi gości i wspólne zabawy.

Buldogi angielskie są psami cierpliwymi, o pogodnym i zrównoważonym usposobieniu. Plusem buldogów angielskich jest to, że nie mają tendencji do zaczepiania i nadmiernego hałasowania. Dostosowują się do trybu życia opiekuna, lubią poznawać nowe osoby i miejsca. Potrzebują jednak sporej dawki ruchu. Należy pamiętać, że ze względu na brachycefaliczność nie wolno przemęczać ich w upały.

Jack russell terrier jest bardzo wesołym, małym pieskiem! Kocha aktywność, ale bywa zadziorny i zaczepny. Przy mieszkaniu w bloku konieczna jest socjalizacja od małego jack russel teriera, bez niej psy tej rasy mogą nadmiernie hałasować, atakować poruszające się obiekty – dzieci, rowery, inne zwierzęta, itp.

Pies shih tzu jest samodzielny i pewny siebie, a jednocześnie oddany i wpatrzony w opiekuna. Takie połączenie okazuje się idealne dla singli pracujących i o siedzącym trybie życia. Shih tzu nie jest psem trudnym w wychowaniu, lubi zabawy i spędzanie czasu ze swoimi ludźmi.

Pekińczyki są psami zrównoważonymi i spokojnymi, ale bywają uparte i nader odważne. Singiel będzie mógł dużo czasu poświęcić na naukę psa, a pekińczyk wynagrodzi to pieszczotami.

Sznaucery potrzebują ruchu i aktywności na świeżym powietrzu, szybko się nudzą. Lubią być w centrum uwagi, także sprawdzą się i przy aktywnym singlu i przy singlu lubiącym zapraszać gości do mieszkania. Sznaucer szybko odnajdzie z każdej nowej sytuacji!

Whippety są oddanymi psami, bardzo pozytywne i lubiące gości oraz inne psy. Whippet, czyli charcik angielski, potrzebuje sporej dawki ruchu – i to regularnego. Sprawdzi się również w psich sportach.

 

Pies dla aktywnego singla

Singiel o aktywnym trybie życia, lubiący sport i spędzający większość czasu na świeżym powietrzu, najlepiej dopasuje się z psem równie żywotnym i oczekującym sporej dawki aktywności. Psy dla takich samotnych osób muszą być pewne siebie, szybko dostosowujące się do zmieniających warunków i nowych miejsc, kochających i potrzebujących sport. Aktywny singiel raczej mało czasu spędza na kanapie, w domu – pies, który nie będzie temperamentem dopasowany, nie podoła fizycznie narzuconemu tempu lub będzie samotny wiecznie czekał w mieszkaniu na powrót opiekuna, jeżeli singiel postanowi nie zabierać go na swoje wyprawy – co w obu przypadkach skończy się cierpieniem zwierzaka.

Dla aktywnego singla idealny będzie pies jack russel terrier, whippet, sznaucer. Przy bardziej zrównoważonym trybie dom – aktywności na świeżym powietrzu idealna będzie również akita.

 

Pies dla aktywnego singla.

 

Pies dla pracującego singla

Singiel o trybie życia mocno skupionym wokół pracy potrzebuje psa zrównoważonego, posłusznego i łatwego w treningu. Takie cechy psa są niezbędne, aby pozwolił on opiekunowi w spokoju przepracować 8 lub więcej godzin pracy zdalnej i mu nie przeszkadzał, pies nie może się zatem zbyt szybko nudzić. Są one również niezbędne, aby pies spokojnie oczekiwał w mieszkaniu na powrót opiekuna z pracy poza domem. Tutaj należy podkreślić, że konieczna jest odpowiednia socjalizacja szczeniaka lub dorosłego już psa w przyzwyczajaniu go do paru godzin samotności. W przeciwnym wypadku skończy się to lękiem separacyjnym i sąsiedzi zaczną uskarżać się na ciągłe szczekanie pozostawionego psa.

Dla pracującego singla polecany jest buldog angielski, basset, shih tzu, akita.

Należy pamiętać, że wszystkie psy po godzinach oczekiwania na skończenie pracy przez opiekuna wymagają spacerów i poświęconego im czasu. Rasy buldog angielski oraz akita w tym zestawieniu potrzebują tej aktywności więcej aniżeli basset czy shih tzu. Natomiast basset dodatkowo potrzebuje stymulacji zmysłu węchu i zabaw tropiących.

 

Pies dla pracującego singla.

 

Pies dla singla o siedzącym trybie życia

Osoby samotne o spokojnym trybie życia, spędzającym większość czasu w mieszkaniu, mogą wybierać spośród psów ozdobnych i do towarzystwa. Federacja Kynologiczna FCI utworzyła specjalną IX grupę z rasami psów o takim temperamencie. Najbardziej polecane dla singli o siedzącym trybie życia jest pekińczyk i shih tzu. Obie te rasy są niezależne, ale jednocześnie potrzebują sporej dawki czułości, lubią gości i są mało szczekliwe. Dobrze dostosowują się do trybu trzech spacerów dziennie, przy czym popołudniowy powinien być znacznie dłuższy i atrakcyjniejszy od rannego i wieczornego.

 

Pies dla singla w bloku.

 

Pies dla singla w bloku

Osoby samotne mieszkające w bloku potrzebują psów przede wszystkim mało szczekliwych. Jest to cecha jedna z najważniejszym, aby żyć w zgodzie z sąsiadami. Pies dla singla w bloku powinien dobrze znosić nowe zapachy, odgłosy – jednym słowem być dobrze zsocjalizowany i posiadać zrównoważony charakter, a także mniejszą potrzebę ruchu.

Pies dla singla w bloku to akita, basset, buldog angielski, jack russel terrier, shih tzu, pekińczyk, sznaucer i whippet, a więc każda rasa z naszego zestawienia. Należy jednak pamiętać o paru wyjątkach. Basset hound ze względu na możliwe problemy ze stawami powinien w bloku jeździć tylko windą, nie poruszać się po schodach. Sznaucera oraz jack russel teriera warto od szczeniaka przyzwyczajać do klatki kennelowej, aby mógł tam mieć miejsce do wyciszenia. Wszystkie zaś należy od małego socjalizować z życiem w dużej społeczności w bloku – hałasami, obcymi ludźmi, zapachami, innymi zwierzętami przechodzącymi po klatkach schodowych.

Przeczytaj również: Psy idealne do życia w bloku



Karolina Łuszczyk

Zdjęcia: Canva.com

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość