Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Jaka karma dla psa ze schroniska będzie najlepsza?

Zastanawiasz się nad adopcją czworonoga, ale masz wątpliwości, czy uda Ci się odpowiednio o niego zadbać? Jednym z najważniejszych elementów wychowania zwierzęcia jest jego prawidłowe żywienie. Jak karmić psa wziętego ze schroniska, aby zapewnić mu wszystkie niezbędne składniki odżywcze oraz kalorie w optymalnych proporcjach? Przedstawiamy sprawdzone porady!


Spis treści:
  1. Jaka karma dla psa ze schroniska jest najlepsza? Potrzeby żywieniowe adoptowanych czworonogów
  2. Jak karmić psa wziętego ze schroniska? Dobre praktyki opiekuna

 

Pies w schronisku z pustą miską.

 

Jaka karma dla psa ze schroniska jest najlepsza? Potrzeby żywieniowe adoptowanych czworonogów

Przede wszystkim należy podkreślić, że pies ze schroniska nie różni się w swoich potrzebach od innych czworonogów. Tak samo jak każdy inny pupil wymaga optymalnego żywienia, dopasowanego z uwzględnieniem takich czynników, jak: jego wiek, masa ciała oraz przeciętna aktywność fizyczna. Aby ustalić, jaka karma dla psa ze schroniska będzie najlepsza, a także jak dbać o dobrostan zwierzęcia w innych aspektach, warto zapoznać się z zaleceniami autorytetów w tej dziedzinie. Należą do nich m.in. Europejska Federacja Producentów Karmy dla Zwierząt Domowych (FEDIAF) oraz Instytut Nauki o Zwierzętach Waltham.

Dieta psa (także psa ze schroniska) powinna bazować na pełnoporcjowych pokarmach gotowych. Zawierają one 100% niezbędnych składników odżywczych (białek, tłuszczów, węglowodanów, witamin, minerałów) oraz kalorii w optymalnych dla zwierzęcia proporcjach. Podstawowy podział kompletnych i zbilansowanych pokarmów gotowych to jedzenie suche i jedzenie mokre. Takie żywienie pozwala zwierzęciu czerpać różnorodne korzyści:

  • jedzenie suche jest około czterokrotnie bardziej kaloryczne od mokrego, dzięki czemu dostarcza proporcjonalnie więcej energii pokarmowej w tej samej masie produktu.
  • jedzenie mokre, jako mniej kaloryczne, pomaga dbać o szczupłą sylwetkę i prawidłową masę ciała pupila. Wspiera też optymalne nawodnienie jego organizmu.


W zależności od wieku czworonoga wskazane jest podawanie mu pokarmów z linii „junior”, „adult” lub „senior”. Każdy z tych typów pożywienia zawiera nieco inne proporcje składników odżywczych, zgodne z zapotrzebowaniem zwierzęcia na określonym etapie rozwoju. Prawidłowe dawkowanie posiłków można ustalić, posiłkując się tabelami żywienia, które znajdują się na opakowaniach produktów. Stosowanie pokarmów pełnoporcjowych jest równoznaczne z brakiem konieczności dodatkowej suplementacji jakichkolwiek substancji odżywczych.

Warto zwrócić uwagę na indywidualne preferencje żywieniowe czworonoga. Ulubionym pokarmem większości psów jest ten z najsilniej wyczuwalnym smakiem umami. Można go odnaleźć przede wszystkim w jedzeniu o smaku wołowiny. Niektóre pupile chętniej jednak spożywają pokarmy drobiowe lub rybne. Uważny opiekun szybko zaobserwuje, jakie smaki upodobał sobie jego pupil i takie produkty powinny przeważać w diecie zwierzęcia.

Oprócz pokarmów pełnoporcjowych istnieją również pokarmy uzupełniające, czyli tzw. przysmaki dla psów. Warto rozważyć stosowanie tego typu dodatków dietetycznych. Dobrze sprawdzają się jako nagroda za prawidłowe zachowanie bądź jako forma motywacji podczas treningu. Psy ze schroniska niekiedy są już nauczone najbardziej popularnych komend (wówczas wystarczy podtrzymywać te umiejętności), innym razem trzeba je uczyć od podstaw. W każdym przypadku zaleca się stosowanie pozytywnego motywowania, czyli nagradzania zwierzęcia za dobre zachowanie i unikania kar. W ten sposób pies będzie efektywnie się uczył, a dodatkowo budował pozytywną relację z opiekunem.

Należy pamiętać, że przekąski powinny pokrywać maksymalnie 10% dziennego zapotrzebowania czworonoga na energię. Ich kaloryczność trzeba również odliczyć od podawanych w ciągu dnia posiłków głównych.

Przeczytaj także: Pies ze schroniska - wszystko o adopcji

 

Psy w klatce schroniskowej.

 

Jak karmić psa wziętego ze schroniska? Dobre praktyki opiekuna

Zarówno pies ze schroniska, jak i każdy inny dorosły przedstawiciel tego gatunku w wieku dorosłym powinien otrzymywać od dwóch do trzech posiłków dziennie. Zaleca się serwowanie pożywienia w równych odstępach czasowych, co ok. 8 godzin. Bardzo ważną wskazówką jest również to, że zwierzę powinno mieć zapewnione optymalne warunki do jedzenia. Naczynia z pokarmem i wodą muszą być ustawione na uboczu, z dala od zatłoczonych lub głośnych miejsc w domu. Nadmierna liczba bodźców dookoła może niekorzystnie wpłynąć nie tylko na zachowanie zwierzęcia (np. pospieszne połykanie nieprzeżutych kęsów w obawie, że miska zostanie zabrana), lecz także na cały jego proces trawienia. Takie same skutki może mieć karmienie kilku czworonogów jednocześnie. Jeżeli opiekujemy się np. dwoma psami, warto rozdzielić je na czas posiłku, aby nawzajem się nie widziały (idealnie by było, by również się nie słyszały).

Niezależnie od tego, jaka karma dla psa ze schroniska została przez nas wybrana, posiłek każdorazowo powinien być podawany w spokoju i w miejscu, gdzie psu nikt i nic nie przeszkadza. Zawsze należy obserwować swojego pupila i szybko reagować w razie zauważenia nieprawidłowości ze strony układu pokarmowego lub rozpoczęcie wahania się masy ciała psa - chudnięcia lub tycia. Grozi to nadwagą, a w konsekwencji otyłością i związanymi z nią kłopotami zdrowotnymi. Zwierzęciu należy zapewnić natomiast nieograniczony dostęp do świeżej wody pitnej. Inną ważną wskazówką jest to, że pupil powinien mieć możliwość odpoczynku przez minimum 30 minut przed posiłkiem i po nim. Przestrzeganie tej zasady jest ważne zwłaszcza w przypadku psów ras dużych i olbrzymich, które przy niewłaściwych zwyczajach żywieniowych są szczególnie narażone na rozszerzenie i skręt żołądka. Wszelkie wątpliwości dotyczące tego, jak karmić psa wziętego ze schroniska, warto skonsultować z dietetykiem lub lekarzem weterynarii.

 

Może Cię zainteresować: Wolontariat w schronisku dla zwierząt

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość
 
 
 
 
 
 
 
ORIJEN Puppy 2 kg

*****

89.89  (44.95 zł / kg)