Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Na czym polega wolontariat w schronisku dla zwierząt? Najważniejsze informacje o wolontariacie

Jedną z najszlachetniejszych form pomocy bezdomnym zwierzętom jest wolontariat w schronisku. Przeczytaj, kto może zostać wolontariuszem, jak zgłosić się do schroniska i z czym się to wiąże.


Pomaganie leży w naturze człowieka – ci, którzy kochają zwierzęta, niejednokrotnie chcą dać coś od siebie tym w najgorszej sytuacji – bezdomnym. Różne są zapewne motywy, dla których ktoś chce zostać wolontariuszem, ale podpowiadamy jak zrealizować ten pomysł.

 

Szczeniaki w boksie schroniskowym próbują przegryźć kratkę.

 

Chcę zostać wolontariuszem w schronisku – jak to zrobić?

Decyzja zapadła – chcemy pomagać w schronisku. Od czego powinniśmy zacząć? Od wyboru schroniska, któremu chcemy pomóc. To ważne, ponieważ właściwie każde ze schronisk ma swój odrębny regulamin i system rekrutowania kandydatów. Wolontariusze często stanowią ważny filar pracy schroniska, dlatego często jest to całkiem spora organizacja – o własnej strukturze osób zarządzających, podziale na grupy zajmujące się różnymi zadaniami, często z grafikiem oraz sporym zakresem obowiązków.
Dlatego jeśli już znajdziesz odpowiednie schronisko – to najczęściej na stronie znaleźć można zakładkę z kontaktem do koordynatora wolontariatu oraz szczegółowymi informacjami.

Od ilu lat można być wolontariuszem? Najczęściej ustaloną w regulaminie granicą jest 18 lat. Jest to związane z ogromną odpowiedzialnością – dlatego osoby niepełnoletnie mogą w niektórych przypadkach pomagać, ale zwykle w ograniczonym zakresie.

 

 

Wolontariat to ciężka praca – nie tylko spacery z psami!

Zanim zdecydujesz się aplikować na wolontariusza ważne, abyś zapoznał się z zadaniami, jakie czekają na wolontariuszy. W zależności od schroniska lista zadań może być bardzo różna – począwszy od spacerów z psami, zabawy z kotami, poprzez pracę z socjalizacją zwierząt, sprzątanie klatek, karmienie zwierząt, pomoc w organizowaniu adopcji, a skończywszy na pomocy w organizacji np. Dni Otwartych czy fotografowaniu zwierząt na stronę internetową i do mediów społecznościowych.
Wiele spośród schronisk wymaga deklaracji, że wolontariusz będzie dostępny przez kilka miesięcy, dyspozycyjności przez określoną liczbę godzin w tygodniu oraz podpisania umowy.

Zważywszy, że jest to praca nieodpłatna, to wymagania wobec wolontariuszy bywają naprawdę ogromne. Warto się z nimi zapoznać, aby z pełną świadomością podjąć się tego pięknego czynu.

 

Kot z przyciętym uchem w schronisku.

 

Jak napisać list motywacyjny na wolontariat w schronisku?

Kochasz psy i koty, i dlatego chcesz pomagać? To oczywiste. Tak piszą wszyscy, więc to zdecydowanie za mało, abyś został wybrany na wolontariusza. Co więc najlepiej zawszeć w takim liście. Oprócz prawdziwych, prywatnych motywacji (szczerość zawsze w cenie) warto pokazać, że ma się pełną świadomość ogromu pracy, jaki czeka na wolontariusza i opisać, w jaki sposób chcesz się naprawdę w schronisku przydać. Podobnie jak podczas aplikacji do jakiejkolwiek innej pracy. Niech Cię nie zmyli to, że z reguły wolontariat jest bezpłatny – chętnych zwykle jest tylu, że rekrutacja niewiele różni się od wyboru kandydatów do pracy. Warto więc podkreślić swoje atuty i traktować udział w rekrutacji jako poważne wyzwanie.

Osoby rekrutujące często borykają się z tym, że kandydaci sami nie wiedzą, na co się piszą. Dlatego przeczytanie dokładnie regulaminu i wszelkich informacji na stronie to podstawa.

 

 

Jakie są korzyści z bycia wolontariuszem?

Wolontariat to ciężka praca – to trzeba jeszcze raz podkreślić. Na barkach wolontariuszy często spoczywa los zwierzaków, bez nich wiele schronisk by nie przetrwało. Ponieważ do opieki nad zwierzętami w schroniskach potrzebna jest zwykle większa ilość osób, niż schronisko ma pracowników – a tych, z uwagi na ograniczenie kosztów zawsze musi być ograniczona liczba. Stąd bezpłatna pomoc wolontariuszy. O finansowych korzyściach więc zwykle nie ma mowy. Czy więc warto? Dla ludzi, którzy są wrażliwi na dobro zwierząt – na pewno! Są wartości, których nie można przeliczyć na pieniądze – czas, zaangażowanie i energia są często najpiękniejszym darem. W zamian można otrzymać coś więcej niż pieniądze – poczucie spełnienia, pomocy, dobrego uczynku. A jeśli do tego dodać przekonanie, że dobro wraca ze zdwojoną siłą – wolontariat staje się idealnym narzędziem do osiągnięcia szczęśliwego życia.


Ale to nie wszystko! Bycie wolontariuszem to też doskonała szkoła życia i okazja do zdobycia niepowtarzalnych doświadczeń, które mogą być również cenne w życiu zawodowym. Zarówno podczas ubiegania się o pracę, jak i już w trakcie pracy – poczucie odpowiedzialności i obowiązkowości jest cenną cechą w każdej dziedzinie.
Na koniec warto również wspomnieć o tym, że wolontariat skupia zwykle wspaniałych ludzi, których łączą podobne cechy i zainteresowania – a to idealny grunt do budowania wspaniałych przyjaźni, które trwają jeszcze długo po zakończeniu wolontariatu.

 

Może Cię zainteresować: Kim jest behawiorysta?
Natalia Bąk

Komentarze

Nowa wiadomość
hej czy to w Legnicy jak tak to zapytam mame ale mam 11 lat jak to nie problem to bardzo chce proszę
witam cz to w legnicy? jak tak to bardzo mi zależy kocham pieski i chce pomagać ale mam 11lat czy to nir problem
Witam chcialabym zostac wolontariuszem ja moj maz i kolega dla pieskow albo innych przyjaciol zwierzęcych chcemy pomoc w spacerach karmie i przede wszystkim w zyciu i akceptacji na codzien
image
Cześć:) Jeśli szukacie uśmiechniętego wolontariusza, który pragnie pomagać i dzielić się dobrem- to właśnie ja