Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Terier walijski (Welsh terrier) - Opis rasy (Encyklopedia psów)

Teriery walijskie to doskonałe psy myśliwskie. W przeszłości używane były do łowienia gryzoni i wypłaszania lisów z nory. Obecnie to rasa dość rzadko spotykana. Teriery walijskie są bardzo aktywne, żywiołowe i inteligentne, jednakże wymagają dobrego wychowania. Mają silny temperament. Niezbyt nadają się do mieszkania w blokach. Jaki jest charakter psów tej rasy? Jaka jest cena szczenięcia? Czy terier walijski zapada na specyficzne choroby? Dla kogo będzie dobrym towarzyszem? Tego wszystkiego dowiesz się podczas lektury artykułu.

 

 

Historia teriera walijskiego

Rasa ta pochodzi z Walii. Jest potomkiem foxteriera i nieistniejącego już black and tan teriera. Początkowo występowały dwie odmiany tej rasy: celtycka, która pochodziła od black and tan teriera, oraz angielska, stanowiąca krzyżówkę foxteriera i airedale teriera. Pierwsze welsh teriery wyhodowano jako psy użytkowe, wspomagające polowania na górzystych terenach. Miały one małą głowę, spiczastą kufę i były skąpo owłosione. Jak można sobie wyobrazić, znacznie różniły się od obecnego wzorca tej rasy. Dopiero z czasem zaczęto je krzyżować z foxterierami, dzięki czemu zyskały obfitsze owłosienie i lepsze proporcje. Pogorszył się jednak ich kolor.

 

Terier walijski w lesie.

 

Terier walijski – wygląd

Sylwetka tego psa wpisuje się w kwadrat. Ma harmonijną budowę, krótki grzbiet i silne, umięśnione kończyny. Posiada małe oczy w kształcie migdałów o kolorze ciemnobrązowym. Nieduże uszy mają kształt litery V i są wysoko osadzone oraz zawinięte do przodu. Jego szata jest bardzo gęsta i obfita. Na tułowiu ma okrycie szorstkie okrycie z obfitym podszerstkiem, natomiast na łapach i kufie sierść jest dłuższa i bardziej miękka. Przybiera umaszczenia: czaprakowate, czarno podpalane szaropłowe z podpalaniem. Nie występuje biały terier walijski. Psy tej rasy osiągają wzrost do 39 cm i ważą 9-10 kg.

 

 

Terier walijski – charakter

Przede wszystkim jest to pies pełen życia. Wymaga dużej dawki ruchu każdego dnia i aktywnej zabawy ze swoim właścicielem. Jest bardzo inteligentny i poddaje się szkoleniu w dobrym stopniu, czasem jednak lubi mieć swoje zdanie i wykazuje się uporem. Ma naturę łowcy, ponieważ jego przodkowie byli wykorzystywani do polowań na przykład na lisy i wydry, dlatego trzeba uważać i pozostawiać go zawsze na smyczy na dzikich terenach. W przeciwnym wypadku najprawdopodobniej ruszy za ofiarą. O ile jest bardzo przyjazny i życzliwy względem swojej rodziny, o tyle pozostaje nieufny w stosunku do obcych. Nie przepada za samotnością, dlatego nie należy go zostawiać na długie godziny. Oprócz negatywnego wpływu samotności na jego psychikę, należy spodziewać się również zniszczeń w domu, jeśli nie będzie miał czym się zająć pod naszą nieobecność.

 

 

Terier walijski – strzyżenie, pielęgnacja i zdrowie

Psy tej rasy cieszą się bardzo dobrym zdrowiem i nie mają szczególnych obciążeń genetycznych. Na jakie choroby zapada terier walijski? Bardzo sporadycznie zdarzają się problemy z oczami takie jak jaskra, zaćma i suche oko, a także alergie (warto stosować hipoalergiczne środki pielęgnacyjne), padaczka i niedoczynność tarczycy. Nie wykazuje skłonności do tycia. Terier walijski żyje 12-15 lat.

Psy tej rasy należy co parę dni go szczotkować i kilka razy do roku poddać trymowaniu – najlepiej u specjalisty. Nie wolno strzyc, gdyż znacznie pogarsza to strukturę i barwę szaty. Terrier walijski nie traci sierści.

 

Terier walijski skacze po parku.

 

Terier walijski – hodowla

Obecnie nie jest to popularna w Polsce rasa, jednak istnieją sprawdzone hodowle, gdzie można nabyć szczenięta teriera walijskiego. Zakup psa w hodowli zagwarantuje nam pewność jego pochodzenia, odpowiedni stan zdrowia sprawdzony licznymi badaniami, a także najlepszą kondycję fizyczną i psychiczną, między innymi kluczową dla przyszłego zachowania psa socjalizację.

 

 

Terier walijski – cena

Szczeniak teriera walijskiego kosztuje około 3 000 zł, w zależności od prestiżu hodowli, osiągnięć rodziców, przeznaczenia psa oraz innych czynników.

 

 

Dla kogo jest ten pies?

Terier walijski będzie doskonałym towarzyszem dla osoby aktywnej, gotowej poświęcić swojemu pupilowi dużo czasu. Dobrze jest mieć doświadczenie w tresurze, gdyż w przypadku tej rasy jest ona kluczowa dla uzyskania pożądanych cech. Z tego powodu nie jest to najlepszy pies dla osoby starszej. Najlepiej, aby trafił do młodej, energicznej osoby, która zapanuje nad jego charakterem. Terier walijski ma silny instynkt łowiecki i terytorialny, dlatego nie dogaduje się dobrze z kotami czy innymi psami. Będzie za to wiernym kompanem do zabaw z dziećmi, z powodzeniem może stać się psem rodzinnym. Jego trudne cechy to upór i niezależność, a w kontaktach z innymi psami może wykazywać się agresją, dlatego bardzo ważna jest socjalizacja od najmłodszego wieku.



Terier walijski to uroczy pies niewielkich rozmiarów, niezwykle inteligentny i wysportowany. Ma naturę łowcy i bardzo dużą potrzebę codziennej aktywności. Jeśli poszukujesz towarzysza w sportach takich jak jogging czy jazda na rowerze, ta rasa będzie odpowiednia dla Ciebie. Dzięki swojemu wysportowaniu i dużej inteligencji, świetnie nada się do psich sportów! Terier walijski jest bardzo dobrym stróżem. Uwielbia też dzieci i będzie odpowiednim kompanem dla całej rodziny.

 

 

 

Lida Pieczulis

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość