Biały nalot na sierści psa, czyli tak zwany łupież to choroba związana z nadprodukcją łoju u naszego pupila. Tego typu schorzenie może występować w okolicach grzbietu lub na całym ciele. Łupież u psa powoduje podrażnienie skóry oraz nadmierne linienie sierści, jeśli zauważymy jakiekolwiek objawy, warto udać się w tej sprawie do specjalisty.
Czy pies może mieć łupież? Objawy i znaki charakterystyczne
Łupież u psa podobnie jak i w przypadku ludzi objawia się w formie białego nalotu na skórze, a pupil w tym okresie może odczuwać duże swędzenie. Łupież to łuszczący się naskórek, który osadza się na ciele, może być koloru białego, a nawet w niektórych przypadkach czarnego czy szarego.
Przeczytaj także: Nużyca u psa - przyczyny, objawy, leczenie
Najczęstszymi objawami łupieżu u psa jest:
- swędzenie w okolicach grzbietu czy ogona,
- nadmierne linienie sierści,
- podrażniona skóra,
- nieprzyjemny zapach skóry.
W zaawansowanej fazie łupieżu na ciele psa mogą pojawić się strupki lub czerwone krosty. W niektórych przypadkach skóra pupila jest przesuszona, a białe drobinki osadzają się nie tylko na sierści, ale też na legowisku. Warto obserwować zachowanie i kondycję sierści naszych pupili i w przypadku łupieżu szybko reagować.
Rodzaje łupieżu psa
Łupież u psów może mieć kilka rodzajów w zależności od reakcji skóry na nadmierne wydzielanie łoju. Wyróżnia się łupież:
Suchy łupież jest również nazywany zwykłym, bo to on występuje u psiaków najczęściej. Objawia się niewielkim białym nalotem na sierści psa, drobinki są kruche w dotyku i powodują świąd. Ten rodzaj pojawia się często w wyniku nieodpowiedniej pielęgnacji sierści pupila lub niezbilansowaną dietą. Drugi rodzaj łupieżu to tłusty, rzadziej spotykany u psów, charakteryzuje się znacznie większymi białymi plamami, które są tłuste i powodują zaczerwienienie się skóry. Świąd w tym przypadku jest intensywniejszy.
Łupież u psa przyczyny
Przyczyn łupieżu u psa może być wiele, ważna jest obserwacja pupila, jego stanu skóry i natężenie łupieżu. Jeśli objawy nasilają się z czasem, musimy zgłosić się do weterynarza, który zaleci konkretne leczenie.
Mimo to warto na początku odkryć źródło problemu, czyli skąd bierze się łupież u psa i wypadanie sierści. Okazuje się, że każdy przypadek może być inny, najczęstszymi przyczynami łupieżu u psa jest:
- Nieodpowiednia dieta, niedobór mikroelementów i aminokwasów.
- Niedobór witamin, jeśli chcemy by sierść naszego pupila, była lśniąca i zdrowa to musimy zadbać o suplementację psa. Szczególnie brak biotyny w organizmie powoduje tego typu problemy ze skórą.
- Alergie - psy mogą być uczulone na szampony lub na konkretne jedzenie. Warto obserwować zachowanie psa po podaniu konkretnych posiłków i ewentualnie usunąć niektóre produkty z diety. Alergie u psa mogą być spowodowane roztoczami czy innymi mikroorganizmami występującymi w powietrzu.
- Pielęgnacja sierści psa - kolejnym częstym powodem łupieżu u psa jest dobranie złych produktów do mycia, niektóre z nich mogą uczulać pupila. Warto dostosować szampon pod rasę psa oraz odpowiednio regularnie je czesać. Rasy typu pudel czy owczarek niemiecki będą miały inne wymagania pielęgnacyjne niż jamnik, czy buldog.
- Nadmierny stres - samopoczucie psa może mieć znaczący wpływ na jego zdrowie fizyczne, a tym samym kondycję skóry. Jeśli łupież pojawia się zaraz po stresowej sytuacji u psa, możliwe, że wystarczy zlikwidować źródło zdenerwowania lub przyzwyczaić psa do nowej sytuacji.
- Choroby - łupież u psa może wynikać z innych chorób takich jak inwazje pasożytów, pcheł, czy roztoczy, które przenoszą się pomiędzy czworonogami. Oprócz pasożytów pies może mieć problemy z tarczycą lub cukrzycą, te choroby są bezpośrednio związane z pojawieniem się łupieżu na skórze pupila. Dodatkowo łojotokowe zapalnie jest również związane z pogorszeniem się kondycji skóry.
Powodów wystąpienia łupieżu u psa może być wiele, warto na samym początku rozpoznać źródło problemu i wtedy dopiero zabrać się za leczenie.
Co zrobić, gdy pies ma łupież?
Cały proces leczenia łupieżu u psa, powinniśmy rozpocząć od odpowiedniej diagnozy problemu. Jeśli biały nalot na sierści nie znika, a pies nadmiernie linieje, warto udać się do weterynarza. Specjalista określi rodzaj problemu i zaleci dalszy przebieg leczenia, gdy problemem jest dieta i niedobór witamin, wystarczy zakupić suplementy oraz zmienić nawyki żywieniowe psa.
W przypadku alergii czy źle dobranego szamponu zaleca się wybierać produkty hipoalergiczne, które pomogą w zapobieganiu nadmiernego podrażnienia skóry u pupila. Łupież u psa yorka, jest dość częstym problemem wszystko za sprawa delikatnej skóry, które podrażnia się w wyniku używania nieodpowiednich kosmetyków. W przypadku chorób, czy zarażenia się pasożytami, musimy zastosować u czworonoga odrobaczanie oraz preparaty na kleszcze i pchły, które pomogą w profilaktyce przeciwko nawracaniu problemu.
Łupież u psa to choroba, która nieleczona może znacznie obniżyć komfort życia naszego pupila, a nawet doprowadzić do poważniejszych powikłań. Nie bagatelizujmy problemu i jeśli zauważymy pierwsze objawy, zgłośmy to specjaliście, który zaleci odpowiednie leczenie.
Lida Pieczulis