Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Alergia pokarmowa u psa - jak diagnozować i leczyć

Z roku na rok problem alergii pokarmowych u psów stanowi co raz większy problem. Jest to uciążliwe schorzenie zarówno dla samych psów jak i dla ich właścicieli. Jak mieć pewność, że powód dla którego nasz pies się drapie to właśnie alergia i jak sobie z tym radzić?

 

Jak się dowiedzieć czy mój pies ma alergię?

Po pierwsze nie należy bagatelizować pierwszych objawów jak niepokój zwierzęcia czy drapanie.  Jeżeli od razu udamy się na wizytę do lekarza weterynarii łatwiej będzie postawić diagnozę oraz uniknąć dodatkowej infekcji skóry. Czasami jedynymi objawami są nawracające infekcje uszu, które są szczególnie narażone na stan zapalny w przebiegu alergii pokarmowej. Zwykle zauważamy to jako drapanie się po głowie, trzepanie uszami,  brzydki zapach z kanałów słuchowych oraz duża ilość woskowiny. Skóra zwierzęcia jest zaczerwieniona, z czasem pokryta strupami i ranami. Sierść ulega przerzedzeniu, pojawiają się łyse place skóry, często w najgorszym stanie są okolice pyska. Pies intensywnie się wylizuje, ociera się o przedmioty i często jest osowiały. Czasami objawy występują jedynie ze strony układu pokarmowego w postaci wymiotów i biegunki oraz zwiększonej produkcji gazów. Problemy nie występują sezonowo w przeciwieństwie do większości alergii środowiskowych.

Alergia pokarmowa może wystąpić u każdego psa nie zależnie od wieku oraz płci zwierzęcia. Istnieją jednak rasy szczególnie predysponowane do tego typu zaburzeń np. labrador retriever, owczarek niemiecki, bokser, west high land white terier, spaniele, sznaucery czy dogi argentyńskie.

 

Czym jest alergia pokarmowa?

Alergia pokarmowa to nadmierna reakcja układu odpornościowego na składniki pokarmu, są to najczęściej białka, które są odporne na ogrzewanie i enzymy trawienne w następstwie czego w stanie nie zmienionym są wchłaniane do organizmu. Najczęstszymi alergenami dla psów są wołowina i mleko, zaraz po nich jaja oraz drób, kukurydza, ryż, królik, soja a także jagnięcina. Wieloletnie podawanie tej samej karmy zwiększa ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej na jej składniki, dlatego co raz częściej problem stanowi osławiony już kurczak stanowiący główny składnik karm komercyjnych.

 

Co zrobić, gdy pies ma alergię? 

Jeżeli u naszego psa została zdiagnozowana alergia pokarmowa należy wykluczyć z diety alergeny powodujące zaburzenia. Skąd jednak wiedzieć co to takiego? Można zastosować dość popularną dietę eliminacyjną, polegającą na wykluczeniu z jadłospisu naszego pupila potencjalnych alergenów. Wymaga to od właściciela dużej konsekwencji, gdyż musi być ściśle przestrzegana i żadne smakołyki oraz dodatki „spod stołu” nie wchodzą w grę. Jeżeli w wyniku takiej diety stan psa ulegnie poprawie wskazane jest wykonanie próby prowokacyjnej polegającej na podaniu potencjalnego alergenu, aby upewnić się czy wywołuje on reakcję alergiczną. Diagnostykę alergii można rozszerzyć również o badanie krwi z rozmazem oraz biopsję skóry w celu potwierdzenia procesu alergicznego. Istnieje możliwość wykonania badań alergologicznych, które wskażą nam co może a czego nie powinien dostawać do jedzenia nasz pies. Czasami alergenów jest tak dużo, że pojawia się konieczność wprowadzenia diety skomponowanej specjalnie dla danego psa.

 

Mops ze sztuczną kością prasowaną. Podawanie psom nieodpowiednich przysmaków i karm może powodować alergie różnego typu.

 

Wielu właścicieli decyduje się na wykluczenie alergenu metodą prób i błędów stosując gotowe karmy hipoalergiczne. Są to dostępne na rynku karmy oparte na produktach, które statystycznie najrzadziej wywołują reakcje alergiczne. Należy jednak brać pod uwagę, że one również mogą uczulić naszego pupila. Bezpieczniej jest sięgnąć po karmy zawierające białka hydrolizowane, czyli  podzielone na mniejsze fragmenty co powoduje, że nie wywołuje ono reakcji alergicznej. Przy kupnie należy jednak zwracać uwagę, aby tego typu białko stanowiło podstawę kamy nie jedynie dodatek do niej. Niestety takie karmy są zwykle mało smakowite dla naszych psiaków. 

Niezależnie od tego na jaka dietę się zdecydujemy, należy pamiętać aby nie wprowadzać jej z dnia na dzień tylko stopniowo, gdyż ochroni to naszego pupila przed zaburzeniami ze strony układu pokarmowego. Każda dieta wymaga również konsekwencji w stosowaniu, ponieważ najmniejsze odstępstwo może skutkować nawrotem zmian alergicznych.

Niestety nie ma skutecznej metody zwalczającej alergię pokarmową, jedyne co możemy zrobić to wyeliminować z diety elementy szkodzące zdrowiu naszego pupila, aby dać mu możliwie najlepszy komfort życia. Choć może to wymagać od nas wiele cierpliwości oraz wkładu finansowego.

 

Teksty na blogu nie są poradą lekarską oraz nie zastępują wizyty u lekarza weterynarii.

 

Przeczytaj więcej o alergiach u psów i kotów.

 

Dorota Jóskowiak

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość