Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Czego nie może jeść kot? Przedstawiamy produkty zakazane dla kota

Często nasze kotki towarzyszą nam przy posiłkach i czekają, aż tylko coś spadnie na ziemię. Może to wydawać się zabawne, jednak jest wiele produktów, które są toksyczne dla futrzaków. Zobacz, czego nigdy nie podawać kotu.

 

 

Co mogą jeść koty?

Koty to bewzględni mięsożercy i należy o tym pamiętać przy dobieraniu jadłospisu dla zwierzaka, który powinien być zgodny z wymogami żywieniowymi kotów. Każdy kot potrzebuje odpowiedniej suplementacji i mięsa. Możemy zastosować dietę BARF dla kotów składającą się z surowego mięsa i dodawanej przez właściciela suplementacji. Jest to jedna z tańszych form żywienia kota, ale należy przyswoić sporo wiedzy na ten temat. Drugą z opcji są gotowe karmy, które są już fortyfikowane i dostarczają mruczkom odpowiednich minerałów.
Możemy urozmaicić dietę kotów niektórymi dodatkami naszego jadłospisu, ale tylko niektórymi produktami możemy poczęstować kota.

 

Kot próbuje jeść ze stołu.

 

Czego nie powinny jeść koty?

 

Produkty, których nie dawać kotu:

 

1. Cukier

Koty nie odczuwają słodkiego smaku! Dla mruczka zjedzenie Twoich lodów czy ciastka nie będzie wiązało się z przyjemnym deserem. Koty są łase na słodycze, bo zawierają tłuszcz. Dodatkowo nie trawią węglowodanów pochodzenia roślinnego i cukier może im zaszkodzić.

 

2. Sól

Sól uszkadza nerki futrzaków. Kot nie może się pozbyć soli z organizmu, a więc może zalegać w nerkach i doprowadzać do uszkodzeń. Sól może powodować również problemy z wypróżnianiem. Nie można podawać mięsa w postaci szynek czy kiełbas, bo zazwyczaj zawierają one sól.

 

3. Gluten

Kotom zaszkodzą bułki, chleb czy makaron. Gluten to mieszanina białek roślinnych, które nie są trawione przez kota.

 

4. Drożdże

Ciasto drożdżowe może rosnąć i powodować gromadzenie się gazów w układzie pokarmowym kota. Może to prowadzić do wzdęć, a nawet skręcenia żołądka. Co więcej, drożdże wytwarzają alkohol jako produkt uboczny, co także jest niebezpieczne. Kotu można podawać jedynie drożdże nieaktywne dedykowane dla zwierząt.

 

5. Alkohol

Napoje i pokarmy zawierające alkohol (czekoladki, ciasta na bazie alkoholu) mogą powodować poważne problemy u zwierząt, w tym wymioty, biegunkę, trudności w oddychaniu, śpiączkę i śmierć.

 

6. Czekolada

Czekolada jest szczególnie niebezpieczną słodkością, bo zawiera teobrominę i kofeinę, które są toksyczne dla zwierząt domowych i mogą powodować wymioty, biegunkę, drgawki i śmierć.

 

7. Kawa

Podobnie jak czekolada, kawa zawiera metyloksantynę - kofeinę i dlatego może mieć takie same efekty jak wymienione powyżej.

 

8. Nabiał

Karmienie kotów produktami mlecznymi może powodować problemy trawienne, ponieważ wiele kotów nie toleruje laktozy i nie potrafi odpowiednio trawić nabiału (mleka, sera, jogurtów). Spożywanie nabiału skutkuje bólem brzucha, wzdęciami, biegunką czy nawet wymiotami. Długotrwałe podawanie mleka kotu może rozstroić cały układ pokarmowy.

 

9. Ksylitol

Ksylitol jest powszechnym słodzikiem, który występuje w produktach takich jak guma do żucia czy cukierki. Ksylitol jest bardzo toksyczny dla kotów i może prowadzić do wymiotów, osłabienia i niewydolności wątroby, co skutkuje śmiercią.

 

10. Cytrusy

Owoce cytrusowe, takie jak cytryny, limonki, pomarańcze, mandarynki i grejpfruty zawierają kwas cytrynowy i olejki eteryczne, które mogą powodować problemy u kotów. Duże ilości mogą prowadzić do biegunki, wymiotów i uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego.
Na szczęście koty nie lubią zapachu cytrusów, więc łatwo uniknąć niechcianego spożycia cytryny przez kota.

 

Kot chce zabrać kiełbasę ze stołu. 

 

11. Orzechy

Orzechy makadamia są toksyczne dla zwierząt domowych. Inne rodzaje orzechów, w tym migdały, orzechy pekan i orzechy włoskie, są bogate w oleje i tłuszcze, które mogą powodować zaburzenia trawienia, a nawet zapalenie trzustki u kotów.

 

12. Winogrona i rodzynki

Karmienie kotów (i psów!) winogronami i rodzynkami może prowadzić do niewydolności nerek.

 

13. W przypadku kotów żywionych suchą karmą - surowe mięsa i jaja niepewnego pochodzenia

Karmie suchą karmą zmienia pH soków żołądkowych u kota, co skutkuje gorszą odpornością, również na niektóre bakterie. Z tego względu, kotom na suchej karmie nie zaleca się podawania surowych ryb, mięsa oraz jaj.
Jeżeli zaś kot jest na mokrej karmie lub na BARFie i mamy pewność co do pochodzenia mięsa, to możemy podawać je kotu – stanowi to dobre urozmaicenie diety, zabawę, oczyszcza zęby, a może stanowić nawet podstawę żywienia przy diecie BARF.

 

14. Wędzona ryba

Koty nie mogą jeść wędzonych ryb – dym wędzarniczy i sól nie są wskazane dla kotów.

 

15. Miąższ kokosa i woda kokosowa

Świeża woda i miąższ kokosowy mogą powodować problemy trawienne u zwierząt domowych.

 

16. Poszczególne warzywa

Chociaż koty mogą jeść niektóre warzywa, to cebula, czosnek, por, szalotka i szczypiorek są szczególnie szkodliwe dla kotów, powodując problemy żołądkowo-jelitowe i niedobory czerwonych krwinek. Kot nie może spożywać warzyw strączkowych i kapustnych. Reasumując – kot nie może jeść większości warzyw, które zresztą nie są mu potrzebne do zdrowego życia. Pamiętajmy, że koty są ścisłymi mięsożercami.

 

17. Psia karma

Karma dla psa – nawet ta najwyższej jakości – nie jest zbilansowana pod potrzeby kotów, a one mają inne wymagania żywieniowe aniżeli psy. Karmy dla kotów przede wszystkim uzupełnione są o taurynę – aminokwas biorący udział w większości procesów życiowych kotów. Kolejnymi różnicami są poziomy białka, tłuszczu i węglowodanów, a także stosunek wapń : fosfor. Karmy dla kotów powinny mieć również jeszcze wyższy udział mięsa, a mniejszy dodatków w postaci warzyw czy produktów skrobiowych.

 

18. Rośliny

Należy zapoznać się z listą roślin trujących dla kotów i wszystkie te zagrażające mruczkom, usunąć z mieszkania lub postawić w miejscach niedostępnych dla kotów. Zatrucie roślinami może postępować bardzo szybko, atakując kolejne narządy wewnętrzne. Tutaj reakcja zawsze powinna być błyskawiczna.

 


Aleksandra Drzewińska

Komentarze

Nowa wiadomość
Najmocniej przepraszam, jak najbardziej, koty nie trawią węglowodanów. Gluten pewnie też im szkodzi, z tym że gluten jest białkiem.