Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Jak karmić kota? Zasady pomocne w odżywianiu tych zwierząt

Jak karmić kota? To bardzo trudne pytanie nie tylko dla osoby, która dopiero rozpoczęła opiekę nad nim. Sposób odżywiania zwierzęcia musi być dostosowany do jego fazy rozwojowej, czyli etapu życia, stanu zdrowia, rasy czy stopnia aktywności. Odpowiednia dieta to podstawa dobrego samopoczucia kota.


Wokół tematu karmienia kota narosło wiele mitów. Jeśli nie jesteś pewien, czy dobrze odżywiasz swojego pupila, zgłoś się po poradę do dietetyka zwierząt lub lekarza weterynarii. Posiada on fachową wiedzę na temat zbilansowanej diety zwierząt adekwatnie do ich potrzeb. Koty można karmić gotowymi karmami lub za pomocą BARFu, jednak niedoświadczeni opiekunowie mogą mieć problem z szacowaniem odpowiedniego składu mieszanek. Poleca się wówczas gotowe karmy.

 

Sposób odżywiania zwierzęcia musi być dostosowany do jego fazy rozwojowej, czyli etapu życia, stanu zdrowia, rasy, aktywności. Kocięta powinny być na mleku matki do ukończenia około miesiąca życia, a następnie stopniowo przestawiane na pokarm stały - pełnoporcjową, mięsną karmę.


Jak karmić małego kotka?


Od narodzin przez pierwsze cztery tygodnie życia najlepszym i jedynym pokarmem, jaki powinien dostawać mały kot jest mleko matki. Jego skład zapewni mu odpowiednią ochronę przed szkodliwymi dla zdrowia drobnoustrojami. To za sprawą zawartych w nim przeciwciał, które kształtują układ odpornościowy kociąt. Jednakże w uzasadnionych przypadkach (duża ilość kociąt w miocie, niewystarczająca ilość produkowanego mleka) specjalista może zalecić podawanie maluchom preparatów mlekozastępczych. Ze względu na najbardziej zbliżony do naturalnego mleka skład są nieocenione w sytuacji karmienia małego kotka bez matki.Jak karmić małego kotka sztucznym mlekiem? Wskazane jest pojenie strzykawką lub specjalną butelką. Pokarm powinien mieć temperaturę równą temperaturze ciała. Należy go przygotować w stosunku 1:2 (1 miarka preparatu na 2 miarki wody). Ilość i wielkość porcji zmienia się z wiekiem zwierzęcia. Z czasem mleko podaje się rzadziej, ale w większej dawce.

 
Jak żywić kota po ukończeniu pierwszego miesiąca życia?

Po osiągnięciu miesiąca małe koty mogą być powoli odsadzane. Należy rozpocząć urozmaicanie ich jadłospisu. Wybór karmy to kwestia preferencji kota i właściciela. Jeśli są dobrej jakości, wysokomięsne i dobrane adekwatnie do wieku pupila (jego fazy rozwojowej), dostarczą mu niezbędnych składników pokarmowych. Najważniejszym z nich jest białko zwierzęcego pochodzenia. To materiał budulcowy organizmu. Dobra karma dla kociąt zawiera także składniki mineralne, jak wapń, żelazo, fosfor, cynk, magnez, które pomogą budować mocne zęby i kości. Jeśli chodzi o karmy komercyjne, polecane jest podawanie tych mokrych. Nie zaleca się żywienia kotów suchą karmą. Mimo iż zwierzęta te niechętnie piją wodę, ich właściciele muszą pamiętać o zapewnieniu im stałego dostępu do niej. Dobrym sposobem, dzięki któremu przyjmą jej więcej, jest dolewanie odrobiny wody do karmy. Jeśli opiekun ma odpowiednią wiedzę lub współpracuje z dietetykiem, zamiast gotowych karm może zdecydować się na wprowadzenie kotu diety typu BARF. Przestawianie kota na inną karmę powinno być prowadzone stopniowo.

Przeczytaj: BARF dla kota - na czym to polega?

 

Zaleca się karmienie kota wysokomięsnymi karmami mokrymi, bez dodatku zbóż. Posiłków powinno być jak najwięcej, ale małych w ciągu dnia. Optimum to 3-4.


Jak prawidłowo karmić kota z różnymi przypadłościami?

Stan zdrowia to bardzo ważny aspekt, jaki należy wziąć pod uwagę, opracowując koci jadłospis. W ofercie sklepów zoologicznych znaleźć można karmy przeznaczone dla kotów zmagających się z różnymi przypadłościami czy po zabiegach takich jak np. kastracja. Jednak zdaniem niektórych specjalistów najlepszym rozwiązaniem jest żywienie takie samo, jak w przypadku zdrowych kotów – liczy się zbilansowana mięsna karma. Bezwzględnie należy pamiętać o niepodawaniu zarówno zdrowym, jak i chorym zwierzętom karmy zbożowej.

 
Ile razy dziennie i jakimi porcjami karmić kota?

Jak często karmić kota? Zaleca się 3–4 posiłki na dobę. Nie poleca się zapewniać pupilowi stałego dostępu do miski z pożywieniem. Zwykle nie potrafi on samodzielnie dawkować sobie pokarmu i zjadać tyle, ile potrzebuje. Pozostawienie wolnej ręki co do częstotliwości posiłków może zakończyć się bardzo źle. Poza tym dbamy o to, by kot zapolował na posiłek. Dlatego najpierw dobrze jest pobawić się z nim wędką, a dopiero potem podać posiłek. Dzięki temu kot spełnia swój instynkt łowiecki. Stały dostęp do karmy uniemożliwia ten schemat.Jeżeli chodzi o porcję, najlepiej kierować się zaleceniami podanymi przez producenta na opakowaniu karmy. Jeśli jednak zauważymy, że kot traci na wadze, można je nieco zwiększyć. Podobnie postępujemy w przypadku karmienia kotów bardzo aktywnych, które potrzebują więcej energii. Co więcej, dając kotu przysmaki, uwzględnijmy je w zapotrzebowaniu energetycznym.

 

Sprawdź wybór karm mokrych dla kotów

 

Olga Dąbska

Milena Kostrubiec

 

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość