Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Czy koty mogą pić mleko? Jakie mleko dla kota wybrać?

Czy koty mogą pić mleko? To pytanie, jakie zadaje sobie niejeden opiekun. Niestety odpowiedź nie jest prosta i jednoznaczna. Dlaczego? O ile najlepszym pokarmem dla kociąt jest mleko mamy, o tyle starsze koty mają już trudności z trawieniem mleka.

Stereotypowo przyjęło się, że koty piją mleko. Wizerunek mruczka pochylonego nad miseczką z mlekiem zakorzeniony jest w książkach i filmach dla dzieci. Daleki jest jednak od rzeczywistego. Mleko, zwłaszcza krowie, nie jest najlepszym pokarmem dla kota. Zamiast niego w misce dorosłego kota powinna znaleźć się woda.

 

Kot pije wodę


Najlepsze mleko dla kota

Najlepsze mleko dla kota stanowi to pochodzące od kociej matki. Kocięta powinny być nim karmione przez 4–5 tygodni życia. Zapewnia im wszelkie składniki pokarmowe, niezbędne do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania. W szczególnych przypadkach, jak np. duża liczba kociąt w miocie, śmierć kotki, zbyt mała laktacja, konieczne jest żywienie młodych preparatami mlekozastępczymi. Są to produkty o składzie zbliżonym do mleka naturalnego. Zazwyczaj mają postać proszku do rozpuszczenia w wodzie i podawane są specjalnymi butelkami z jak najmniejszym smoczkiem lub za pomocą strzykawek i pipet. Maluch przez pierwsze tygodnie powinien być karmiony średnio co 2–3 godziny w ciągu dnia i co 3–4 godziny nocą.

 

Kociak ssie mleko kotki.

 

Czy koty mogą pić mleko?

Wraz z dorastaniem kota spada aktywność laktazy. To enzym odpowiadający za rozkład laktozy, czyli węglowodanu znajdującego się w składzie mleka. Aktywność laktazy zmniejsza się od 6, a czasem od 8 tygodnia życia kotów. Zdolność do przyswajania mleka spada, gdy w diecie zaczynają pojawiać się stałe pokarmy. Dlatego też udział mleka w jadłospisie powinien zostać ograniczony. Nierzadko zdarza się, że dorosłe mruczki zmagają się z nietolerancją laktozy. To niepożądana reakcja, która może się okazać dla zwierzęcia niebezpieczna. Wywołuje bowiem zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego, w tym m.in. bóle brzucha, wzdęcia, uporczywe biegunki, które wiążą się z ryzykiem odwodnienia. Zdecydowanie lepiej, aby zamiast mleka miska kota napełniona była wodą. Koci opiekunowie powinni pamiętać o częstej jej wymianie na świeżą i dbaniu o czystość miski. Woda to najzdrowszy koci napój.



Jakie mleko dla kota warto wybrać?

Czy koty mogą pić mleko krowie? Ależ nie. Mleko pochodzące od krowy znacznie różni się składem od kociego. Po pierwsze jest w nim zdecydowanie więcej laktozy, a po drugie zawiera dużo mniej tłuszczu od mleka kotki. Z myślą o kotach lubiących mleko w sklepach zoologicznych nabyć można specjalne produkty mleczne. Spotkać można przekąski do lizania w kubeczkach lub mleko do picia. Produkty te nie dość, że urozmaicają dietę, to są lekkostrawne i wzbogacone o witaminy (np. D dla odporności i układu ruchu), minerały (np. wapń dla wzmocnienia kości) czy aminokwasy (np. taurynę dla zdrowia serca i oczu). Podając je kotu, należy pamiętać o uwzględnieniu ich w dziennym zapotrzebowaniu energetycznym, aby nie dostarczyć mu nadmiaru pokarmów sprzyjających nadwadze. Jeśli mruczek przepada za mlekiem, a z niechęcią podchodzi do wody, to dobrym pomysłem będzie wzbogacanie jej takim mlekiem I codzienne zmniejszanie udziału mleka. Pozwoli to łagodnie przestawić kota na picie zdrowej dla niego wody.

 

Kociak próbuje pić z miseczki.



A co z mlekiem roślinnym lub pochodzącym od innych zwierząt niż krowa?

Sporą popularnością w ostatnim czasie cieszą się mleka roślinne, zwłaszcza sojowe. Czy można je podawać kotu? Mleko sojowe, mimo iż jest pozbawione laktozy, nie powinno być serwowane mruczkom. W jego składzie znajdują się inne szkodliwe dla zdrowia składniki. A czy kot może spożywać mleko pochodzące od kozy lub owcy? Mleko kozie również pozbawione jest laktozy, ale za to jest wysokokaloryczne i bardzo tłuste. Dlatego lepiej się go wystrzegać w diecie kota. Jeśli chodzi o mleko owcze, to nie dość, że jest bardzo energetyczne, to na dodatek ma jeszcze więcej laktozy od mleka krowy.



Olga Dąbska
Milena Kostrubiec

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość