Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Coursing, czyli terenowe wyścigi psów. Poznaj zasady i rasy!

Być może zdarzyło ci się, na przykład podczas przeglądania Internetu lub oglądania filmu, natrafić na słowo “coursing.” Jest to bardzo prawdopodobne, tak jak to, że znaczenie tego słowa wciąż pozostaje dla ciebie niejasne. Coursing jest bowiem pojęciem relatywnie popularnym w Polsce, jednak cieszące się dużą większą famą za granicą. Czym więc jest coursing? Dowiemy się tego w niniejszym artykule.

 

Pies w czasie coursingu.

 

Czym jest coursing?

Coursing (poprawna wymowa: korsing) to inaczej psie wyścigi, jednak w nieco zmienionej formie. Coursing polega na tym, iż psy gonią atrapę ofiary - np. zwierzęcia takiego, jak zając, kojot, lis, antylopa, gazela, wilk, i dużo, dużo więcej - na naturalnym, np. leśnym, terenie. Ogólnie przyjmuje się, że wabik powinien być jasnego koloru, zaś teren, na którym odbywa się wyścig, powinien być piaszczysty lub trawiasty. Teren nie musi być całkowicie płaski - wręcz przeciwnie, czasami znajdują się tam takie naturalne przeszkody, jak pagórki, krzaki, strumień, etc., jednak ważnym jest, aby były one dobrze widoczne dla zwierzęcia i tym samym nie stanowiły zagrożenia dla jego zdrowia i życia. Podłoże nie powinno być również kamieniste czy też dziurawe.

Przeczytaj więcej: Sporty psów - jakie są i dla kogo?

 

Zasady coursingu

W coursingu każde zwierzę oceniane jest osobno i otrzymuje punkty, na podstawie których wyłania się zwycięzcę. W coursingu sędziowie oceniają przede wszystkim:

- prędkość zwierzęcia - tj. czas, jaki pies potrzebuje, aby ofiarę złapać
- inteligencja psa - oceniana jest orientacja w terenie psa i sposób, w jaki walczy w wyścigu
- wysiłek - brana jest także pod uwagę energia i zapał, z jakim pies próbuje upolować zdobycz
- zręczność - sędziowie zwracają uwagę również na zręczność psa, zwłaszcza podczas pokonywania przeszkód i zmieniania kierunku i tempa biegu
- wytrzymałość - testowana jest także siła fizyczna oraz psychiczna psa; to, jak wytrzymały jest podczas, a także po biegu

Warto też dodać, że przy starcie psy nie wypuszczane są z boksów, lecz “z ręki”. Co ciekawe, coursing to wyścigi psów oparte nie na zapachu, lecz na zmyśle wzroku psa. Pomimo, iż wydawać się może, że wyścigi te są nieco podobne do klasycznych wyścigów psów, które odbywają się na owalnym towarze, nic bardziej złudnego. Między tymi dwoma różnica jest znaczna, i polega między innymi na fakcie, że typowe wyścigi psów odbywają się jedynie z udziałem chartów. W przypadku coursingu zaś, udział może wziąć wiele różnych ras psów - jedynym warunkiem jest udokumentowany rodowód. Jakie więc rasy psów mogą brać udział w coursingu?

 

Psy w czasie coursingu. 

 

Rasy psów do wyścigów terenowych

Tak jak już wspomnieliśmy, jeśli chodzi o rasę w przypadku coursingu pole do manewru jest naprawdę duże. Najczęściej pojawiające się rasy to: teriery, takie jak Parson Russel Terrier, Fox Terrier, Border Terrier czy też pitbull. Dwie bardzo często spotykane rasy to borzoi i saluki - to od nich biorą się całe odmiany coursingu, kolejno borzoi coursing i saluki coursing. Jednak, szczególnie biorąc udział w wielu różnych w wyścigach w wielu krajach, można się spotkać także z dalmatyńczykami czy pinczerami.

Ogólna zasada brzmi - w coursingu może brać udział każdy pies, który wykazuje silne instynkty łowieckie, ma spore zasoby energii, oraz entuzjazm w polowaniu na zdobycz. Jeśli posiadasz takiego psa, warto zapisać go na trening coursingowy i pozwolić mu się wykazać. To nie tylko sposób na zarobek pieniędzy - wręcz przeciwnie, to także fajny trening, zabawa i przygoda dla pieska, który nie przepada za siedzeniem na kanapie, za to uwielbia bieganie i wysiłek. Po zdecydowaniu się na trenowanie psa, warto zainwestować w profesjonalne akcesoria treningowe. Pamiętaj, że psy, które biorą udział w takich wyścigach potrzebują odpowiedniej karmy dla psa, aby pokryć jego wyższe zapotrzebowanie energetyczne.

 

Wyścigi psów - zakłady

Jeśli chodzi o wyścigi psów w Polsce, odbywają się one dzięki Związkowi Kynologicznemu w Polsce. Jednak pomimo, że organizacja takich konkursów jest teoretycznie dozwolona, nie jest legalnym obstawianie zakładów. Jeśli więc chodzi o wyścigi psów na żywo, chcąc obstawiać, musimy obejść się smakiem. Nic jednak straconego - z pomocą przychodzą bukmacherzy, działający całkowicie legalnie, którzy oferują obstawianie zakładów na wyścigi psów za granicą. W tym wypadku możemy oglądać wyścigi psów w internecie i typować wyniki w czasie rzeczywistym. Co więcej, możemy spotkać się też z wirtualnymi wyścigami psów, tj. generowane komputerowo wyścigi prezentowane jako animacja. Zachowują one zasady klasycznego sportu, i odbywają się 24 godziny na dobę w Internecie.

 

Beagle bierze udział w coursingu.

 

Coursing - jak obstawić?

W przypadku klasycznych zakładów u bukmacherów, zazwyczaj obstawia się zwycięzcę wyścigu, czyli tzw. win. W zależności od bukmachera, oferta rodzajów zakładów będzie się różnić - czasami pojawi się np. place (gdzie trzeba będzie obstawić, który pies zajmie pierwsze lub drugie miejsce) lub show (obstawia się jedno z trzech pierwszych miejsc). Podstawowym jednak zakładem jest win, i w tym wypadku obstawiania podejmują się zarówno nowi uczestnicy, jak i starzy wyjadacze z doświadczeniem. Warto jednak nadmienić, że ze względu na specyfikę zakładów na wyścigi psów w Polsce, oferta ta zazwyczaj jest bardzo podstawowa.

Z drugiej strony zaś, jeśli chcemy obstawiać wirtualne wyścigi psów, możemy zrobić to bezpośrednio u bukmachera, lub zakładając odpowiednie konto gracza w Internecie. Po założeniu i aktywowania konta należy doładować konto wybraną sumą, wybrać zakład, podać stawkę i zatwierdzić. To tak proste!

 

Coursing - podsumowanie

Coursing to ciekawy sport, nie tylko do oglądania, ale także do brania udziału. Warto dowiedzieć się o nim więcej, na przykład w Internecie lub w profesjonalnych firmach zajmujących się organizacją wyścigów.



Lida Pieczulis

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość