Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Choroby serca u psa - objawy, leczenie i rokowania

Psy chorują na serce, podobnie jak ich ludzcy towarzysze. W rzeczywistości szacuje się, że 7,8 miliona psów w Stanach Zjednoczonych cierpi na choroby serca. Oznacza to, że problem dotyka około 10% psów. Pomimo tych liczb wiele osób nadal nie zdaje sobie sprawy, że ich pies może być zagrożony chorobami serca.

 

Labrador leży na trawie.

 

Chore serce u psa

Wada serca u psa wystąpić może zarówno ze względu na czynniki genetyczne, jak i nabyte, dlatego tak ważne są regularne wizyty u lekarza weterynarii (w przypadku regularnych wizyt być może potrzebny będzie zakup transportera). Choroby serca u psa najlepiej wykryć we wczesnym wieku szczenięcym.

 

Wrodzone wady serca psa

Wady wrodzone rozpoznaje się najczęściej w ciągu pierwszych dwóch lat życia. Genetycznie chore serce u psa występuje na skutek nieprawidłowego rozwoju organów we wczesnym stadium płodowym. W niektórych przypadkach szczenięta mogą nie dożyć nawet porodu.

Niektóre rasy potrafią być również genetycznie obciążone chorobami serca. Wrodzone objawy serca u psa to:

  • ubytki w przegrodzie międzykomorowej (VSD),
  • ubytki w przegrodzie międzyprzedsionkowej (ASD),
  • podzastawkowe zwężenie aorty (SAS),
  • przetrwały przewód tętniczy Botalla (PDA),
  • zastawkowe zwężenie tętnicy płucnej (PS)

 

Chory pies.

 

Nabyte choroby serca u psa

Oprócz wcześniej wspomnianych wrodzonych wad serca u psa, wyróżnia się również wady nabyte. Najczęściej rozwijają się one z wiekiem i statystycznie częściej dotykają psich seniorów. Choroby te pojawić się mogą na skutek infekcji bakteryjnych, zapalenia mięśnia sercowego, jak i również innych chorób i schorzeń, które pozornie nie mają do czynienia z sercem.

- endokardioza zastawki dwudzielnej – spośród wszystkich nabytych chorób serca u psa, wada ta występuje najczęściej. Dotyka zwykle psów ras mniejszych. Wymaga ona szybkiego leczenia, ponieważ doprowadzić może do niewydolności układu oddechowo-krążeniowego, co znacznie zmniejsza rokowania.

- kardiomiopatia rozstrzeniowa – czyli inaczej powiększone serce u psa. Dotyka w większości większe rasy psów. W wyniku choroby jamy serca powiększają się, co skutkuje zaburzonym przepływem krwi. To schorzenie jest jednym z najgroźniejszych i bezpośrednio może zagrażać życiu psa. Niewydolność krążenia u psa objawy to kaszel czy ogólne osłabienie, a w późniejszym stadium obrzęk płuc.

- arytmia serca u psa – arytmia to zaburzenia przewodnictwa impulsów w sercu, co skutkuje nierówną akcją serca.

 

 

Powiększone serce u psa leczenie i rokowania

Jak leczyć psa z powiększonym sercem? Leczenie polega głównie na podaniu odpowiednich leków mających na celu poprawę prac serca. Ważne jest również zapewnienie odpowiedniej diety. Rokowania nie są niestety optymistyczne, a wspomniane zabiegi pozwolą jedynie zwiększyć komfort zwierzaka.

 

Szmery w sercu u psa leczenie

Psy, u których zdiagnozowano szmery w sercu, muszą być regularnie poddawane badaniom specjalistycznym. W przypadku sytuacji zagrażających życiu, gdy pies upadnie lub zacznie mieć problemy z oddychaniem, należy skorzystać z procedury resuscytacji krążeniowo oddechowej.

 

Starszy pies chory.

 

Chore serce u psa objawy

Objawy chorób serca u psa w przypadku wad wrodzonych można zauważyć już w pierwszych tygodniach życia szczenięcia, jednak nie jest to regułą.

Kliniczne objawy choroby serca zależą od rodzaju i ciężkości choroby. Ważne jest, aby pamiętać, że na początku mogą nie wystąpić żadne objawy. W miarę postępu choroby, jak niewydolność serca u psa, która pojawia się, gdy serce nie jest w stanie sprostać wymaganiom organizmu, u psa mogą wystąpić bardziej oczywiste objawy, takie jak zmęczenie, zmniejszona chęć chodzenia lub ćwiczeń, trudności w oddychaniu, utrata apetytu psa, utrata masy ciała (zaleca się zakup profesjonalnej karmy weterynaryjnej), wzdęty brzuch, kłopoty ze snem lub kaszel, polegiwanie. Jeśli zauważysz którykolwiek z tych objawów, powinieneś natychmiast zgłosić swoje zwierzę do weterynarza. W mocno zaawansowanych stadiach chorób serc u psów wyraźnie zmienia się barwa błon śluzowych, na bledsze i sine – jest to już stan zagrażający życiu.

W przypadku wczesnych etapów choroby serca u psa objawy często nie występują - najlepiej co roku zabierać psa do weterynarza w celu zbadania serca. Weterynarz posłucha serca zwierzaka pod kątem nieprawidłowych dźwięków, takich jak szmery lub nieregularne rytmy, i będzie szukał innych subtelnych oznak choroby serca. Jeśli lekarz weterynarii podejrzewa chorobę serca, może zmierzyć ciśnienie krwi lub zasugerować dodatkowe badania, takie jak prześwietlenia, USG serca lub EKG, aby potwierdzić diagnozę i ustalić przyczynę, aby można było rozpocząć leczenie. Powyżej 1 roku życia EKG serca powinno się przeprowadzać co roku.

 

 

Choroby serca u psów – rokowania

Niestety choroby sercowo-naczyniowe u psów spotykane są dosyć często. Jak zostało już wcześniej wspomniane, najczęściej kojarzone są one ze starszym wiekiem, jednak w wielu przypadkach problemy kardiologiczne dotykać mogą również psów młodszych. Pamiętajmy, że w przypadku chorób kardiologicznych objawy nie ustępują samoczynnie – objawy pogłębiają się z czasem, co prowadzić może ostatecznie nawet do śmierci.

Ile żyje pies chory na serce? Na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi. Rokowania w przypadku chorób serca zależą od szybkości diagnozy oraz rodzaju choroby. W przypadku chorób takich jak niewydolność serca rokowania zależą przede wszystkim od zaawansowania schorzenia w chwili diagnozy. Prognozy długoterminowe nie są niestety optymistyczne, a czas życia liczony jest zwykle w miesiącach.

Zdrowie psa jest bardzo ważne, by nasz czworonóg przeżył swoje życie lekko i przyjemnie. Pamiętajmy o regularnych wizytach u lekarza weterynarii, ponieważ w wielu przypadkach może uratować to nawet życie.

 

Przeczytaj także: Badania krwi u psa - o jakich musisz pamiętać? 



Arnika Persona

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość