Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Chart kirgiski (tajgan) - encyklopedia ras psów

Tajgan to orientalny chart długowłosy. Duży, energiczny pies, który wcześniej sprawdzał się jako pies myśliwski. Wiele z cech przydatnych w polowaniach pozostało mu do dzisiaj, co w połączeniu z charakterem typowego charta daje ciekawą, pełną zaskoczeń osobowość.

Chart kirgiski jest jedną z ras nieuznanych jeszcze przez Federację Kynologiczną FCI.

 

Historia rasy chart kirgiski

Tajgan pochodzi z Rosji, a dokładniej z pogranicza Rosji i Chin – z Kirgistanu. Środowiskiem naturalnym dla tych chartów były wysokie, strome góry. Psy pracowały nawet na wysokości 4000 m n.p.m. Tak ekstremalne warunki życia i pracy nadały tajganom wyjątkowego hartu ducha, siły fizycznej i mocnej odporności. Charty te żyły w niewielkich wioskach, nie miały kontaktu z innymi osabami poza daną grupą koczowników, od pozostałych zwierząt również były raczej izolowane. Chart kirgiski zazwyczaj wybierał sobie jednego pana, jego słuchał i strzegł. Psy kirgiskie miały pomagać swoim ludziom w polowaniach na zwierzynę, głównie na sarny, wilki, kozice czy kozły, a także ostrzegać ludność przed zbliżającym się niebezpieczeństwem.

Charty kirgiskie były bardzo cenioną i strzeżoną rasą w swojej ojczyźnie. Nie chciano dzielić się tymi psami, przedstawiciele rasy miały nigdy nie wydostać się poza teren ojczysty. Mimo zakazu wywożenia psów tajgan, wprowadzonego w 1995 roku w Rosji, paręnaście sztuk dotarło do Europy wraz z opiekunami. Charty kirgiskie mają spektakularny wygląd, ale nie nawet to nie sprawiło, że zyskały u Europejczyków dużą przychylność. Tajgany są psami nieprzystępnymi, wymagającymi. Nie sprawdzą się dla każdego.

W Rosji rasę uznano w 1995 roku, ale tajgan nadal jednak czeka na oficjalne uznanie przez FCI. Charty te zostały wstępnie przypisane do grupy X FCI i sekcji charty długowłose.

 

Chart kirgiski tajgan

 

Jak wygląda chart kirgiski tajgan?

Wygląd rasy definiowany jest przez rosyjski wzorzec. Dorosły samiec tajgana powinien osiągać 65 cm wysokości w kłębie, a samica 60 cm, przy masie ciała ok. 30 kg.

Charty kirgiskie to psy smukłe, wysokie, umięśnione, w orientalnym typie. Brzuch psa jest mocno podkasany, klatka piersiowa głęboka, zad lekko opadający z widocznym zarysem kości nawet przez długą sierść. Nogi są długie i proste. Ogon raczej luźno noszony między nogami.

Głowa tajgana jest stosunkowo mała, klinowata, bez nadmiernej sierści. Noszona na bardzo długiej szyi. Chart kirgiski ma duże oczy, kształtu owalnego, zazwyczaj koloru ciemnego. Uszy wiszące, przylegające do głowy.

Umaszczenie charta kirgiskiego

Tajgany są chartami długowłosymi. Szata jest miękka, gęsta, o różnej długości – najdłuższy włos występuje na uszach, nogach i ogonie psa. W tych miejscach też najczęściej się kołtuni i wymagane jest dokładne i regularne czesanie sierści psa. Dozwolone umaszczenie charta kirgiskiego to czarne, płowe, szare, białe. Możliwe są białe znaczenia lub podpalenia.

 

 

Chart kirgiski – charakter i wychowanie

Pies tajgan może być sporym wyzwaniem dla przyszłego opiekuna. Chart kirgiski jest niezależny i wyniosły. Otoczenie i warunki w jakich przyszło mu się kształtować nadały mu wytrzymałości, ale i dużej indywidualności. Tajgany nie są przystępne, ani do ludzi, ani do innych zwierząt. W kontaktach z psami wykazują chęć dominowania, przekraczania granic i zagarniania sobie obecnych dóbr. Tajgan może być zaczepny, zajadły i głośny. Najczęściej wybiera sobie jednego opiekuna i tylko od niego respektuje polecenia – o ile w ogóle. Już samo szkolenie psa tej rasy wymaga nie lada cierpliwości od trenera. Konieczne jest wczesne rozpoczęcie treningów pozytywnego wzmacniania. Kary nie sprawdzą się u chartów, a jedynie poluźnią relacje człowiek – pies.

Jak większość chartów, ten kirgiski jest wyjątkowo zwinny i energiczny. Kocha ruch, aktywności na świeżym powietrzu, ciekawe zabawy, które będą również wyzwaniem umysłowym dla psa. Pies świetnie sobie radzi z grami, aportowaniem, wyścigami coursing np. chartów. Jest bardzo wytrzymały. Najlepiej odnajduje się na dużych powierzchniach przynależnych do domu, lubi otwarte przestrzenie, gdzie może swobodnie łapać wiatr we włosy. Sprawdza się również jako stróż, jest czujny i bystry, co w połączeniu z zajadłością i szczekliwością daje wysoką skuteczność w alarmowaniu przed intruzami.

Przeczytaj również: Nauka psa aportowania

Chart kirgiski nie sprawdzi się w domu, który jest pełny gości i gwaru życia. Pies ten preferuje spokojne otoczenie, ma on bowiem tendencję do szybkiego przebodźcowywania się i nieradzenia sobie z nadmiarem emocji. Decydując się na psa kirgiskiego warto zasięgnąć rady behawiorysty.

 

Ile kosztuje szczeniak charta kirgiskiego?

Ze względu na nadal wstępny status rasy w FCI, nie ma jeszcze oficjalnych hodowli chartów kirgiskich pod patronatem Federacji Kynologicznej. W krajach Europejskich można zatem zakupić szczeniaka charta kirgiskiego jedynie od prywatnych osób, gdzie nie będzie się miało pewności co do linii hodowlanej psa, ani predyspozycji do chorób genetycznych. Z takich miejsc cena szczeniaka tajgana wynosi ok. 3000 zł lub ok. 1000 euro. Jeśli zapadała decyzja o chęci posiadania akurat psa tej rasy to warto rozważyć podróż do stolicy rasy i tam zasięgnąć rady hodowców.

Rasami podobnymi do tajgana, a zarejestrowanymi w FCI są np. chart rosyjski borzojchart afgański (z jeszcze bujniejszą sierścią) lub chart polski, jeśli krótkowłosa odmiana charta jest brana pod uwagę.




Zdjęcia: Canva.com

Karolina Łuszczyk

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość