Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Cairn Terrier - najważniejsze informacje o rasie (Encyklopedia psów)

Rasa ta została pierwotnie wyhodowana w celu walki z lisami i innymi pomniejszymi zwierzętami, które szkodziły uprawom. Rasa ta pochodzenie swe zawdzięcza skalistym terenom szkockich wsi. Co dodatkowo sprawia, że rasa ta wyróżnia się na tle innych czworonogów?

 

Cairn terrier szczeniak.

 

Opis rasy cairn terrier

Rasa ta cechuje się wesołym usposobieniem. Są ciekawe i czujne, a dodatkowo bardzo ciekawe otoczenia. Podczas eksploracji terenów uwielbiają kopać w ziemi, co zapewne stanowi pozostałości zachowania ich przodków, którzy przeznaczeni byli do walki z lisami i pomniejszymi szkodnikami. Są bardzo lojalne względem swoich właścicieli, uwielbiając spędzać z nimi czas.

 

 

Jak wygląda pies cairn terrier?

Unikalne cechy Cairna obejmują szeroką głowę, krótkonogie ciało, które osiąga w kłębie od 25 do 38 centymetrów. Ich kudłata, podwójna sierść jest szorstka na wierzchu i puszysta pod spodem. Ich uszy i ogon zazwyczaj skierowane są ku górze, a oczy wręcz błyszczą inteligencją. Ich sierść ciężko usystematyzować kolorystycznie – mamy do czynienia z wieloma kolorystycznymi wariantami Cairn Terrierów, m.in. blue, black czy white cairn terrier, Waga dorosłych osobników waha się pomiędzy 5 i 7 kilogramami.

 

Black cairn terrier.

 

Cairn terrier - charakter

Cairny są bardzo mądre i kochają swoje rodziny. Ze względu na pozostałości zachowania swoich przodków Cairn posiada instynkt kopania i ścigania małych zwierząt. W przypadku występowania takich skłonności warto postawić na trening posłuszeństwa, który ułatwi kontrolę nad czworonogiem. Psy z tej rasy uwielbiają towarzystwo dzieci i potrafią dzielnie znosić ich hałasy. Ze względu na to, że Crainy są pieskami towarzyskimi i rodzinnymi, nie można zostawiać ich na długo bez opieki – częsta samotność może uaktywnić u Crainów zachowania destrukcyjne. Największe szczęście odczuwają podczas obcowania ze swoimi właścicielami. Warto również pamiętać, że Crainy mogą mieć tendencje do bycia hałaśliwymi, chcąc bronić swoje terytorium.

Przeczytaj również: Cairn terrier agility

 

 

Zdrowie Cairn terriera

Rasa ta jest z reguły zdrowa, warto jednak pamiętać, by zwrócić szczególną uwagę na układ ruchowy Crainów, ponieważ mogą mieć one tendencje do zwiotczeń rzepki, chorowania na dysplazję stawu biodrowego jak i osteopatię czaszkowo-żuchwową (szczególnie podczas okresu szczenięcego). Rasa ta może mieć również tendencję do niedoczynności tarczycy, które prowadzą do wypadania sierści, ropnych zapaleń skóry, a nawet zagrażających życiu czworonoga padaczek. Cairn terrier ma skłonności do występowania alergii skórnych lub pokarmowych. W wypadku wszelkich wątpliwości związanych z samopoczuciem czworonoga, należy bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem weterynarii, który rozwieje nasze wątpliwości.

 

 

Pielęgnacja rasy

Cairn Terriery są na ogół łatwe w utrzymaniu, chociaż należy pamiętać o cotygodniowym szczotkowaniu i czesaniu gęstego i szorstkiego włosia. Należy pamiętać o okresowych kąpielach (co najmniej co trzy miesiące, bądź częściej w razie potrzeby). Ze względu na szybko rosnące i gęste włosie warto pamiętać o trymowaniu sierści (około dwóch lub trzech razy do roku). Cairn teriera nie powinno się golić, ani używać nożyczek czy maszynki do pielęgnacji sierści.
Warto cotygodniowo sprawdzać uszy czworonoga pod kątem infekcji bądź zanieczyszczeń - w razie potrzeby przemywając je zwilżoną ściereczką. Uzębienie psa powinno być pod ścisłą kontrolą i kilkukrotnym czyszczeniu zębów cotygodniowo.

 

White cairn terrier.

 

Cairn terrier - żywienie

Zalecaną dzienną porcją wysokiej jakości karmy (niezależnie czy jest ona kupowana w sklepie bądź tworzona pod czujnym okiem dietetyka zwierzęcego) powinna być podzielona na kilka mniejszych posiłków na dzień – jednak nie mniej niż 3 (w zależności od wielkości, budowy i wieku czworonoga). Należy zwracać uwagę na kondycję naszego psa i nie dopuszczać do sytuacji, w której będzie miał on dostęp do jedzenia przez cały czas. Nieodpowiednie dawkowanie karmy bądź dostarczanie pożywienia niskiej jakości, może doprowadzić do otyłości naszego pupila, co w rezultacie może przełożyć się na poważne problemy zdrowotne z układem ruchowym, krwionośnym i trawiennym. Smakołyki treningowe, powinny być odpowiednio dawkowane. Dostęp do świeżej i czystej wody powinien być zapewniony naszemu pupilowi przez cały czas.

 

Karmy z insektami dla psów z alergiamii.

 

Ruch i trening cairn terriera

Opieka nad reprezentantami tej rasy nie jest skomplikowana. Ze względu na swoje kompaktowe rozmiary świetnie odnajdą się w przestrzeniach mieszkań w dużych miastach, jaki i ze względu na swoją wytrzymałość będą czuły się dobrze na wsi. Należy pamiętać o tym, żeby zapewnić czworonogowi odpowiednią ilość ruchu. W tym wypadku długi codzienny spacer połączony z półgodzinną zabawą na świeżym powietrzu pomoże mu zachować zdrowie i odpowiednie samopoczucie.

Cairn Terierry są rasą, która cechuje łatwość w nauce, warto więc pamiętać o odpowiedniej tresurze już od wczesnego wieku szczenięcego – im wcześniej zaczniemy trening ze swoim pupilem, tym sam proces będzie łatwiejszy i szybszy w rezultatach. Ze względu na swoje skłonności do częstego kopania, należy postawić na regularny trening posłuszeństwa, który oduczy Cairn Terierra destrukcyjnych przyzwyczajeń, dodatkowo nauczy go szacunku i dobrych manier w stosunku do właściciela. Na spacerach pod żadnym pozorem nie powinniśmy spuszczać czworonoga ze smyczy. Cairn Terierry posiadają tendencję do ścigania zwierzyny, więc nieograniczona wolność zapewne skusi go do pogoni. Bez odpowiedniego nadzoru i tresury może on wyrządzić szkody w ogrodzie.

 

Może Cię zainteresować: Dlaczego pies kopie?

 

Cairn terrier - cena i hodowla

Jak wybrać najlepszą hodowlę Cairn terriera? Rasa ta w Polsce nie jest jeszcze mocno znana, stąd też niewielka liczba hodowli i wyższa cena za szczeniaki Cairn niż pozostałych - bardziej popularnych - ras. Koszt szczeniaka to od 3 000 do 5 000 zł. Uzależniona jest od renomy hodowli, a także ilości zainteresowanych w danym momencie.

Pamiętaj, aby zawsze najpierw dokładnie sprawdzić hodowlę, jej legalność oraz dbałość o zdrowie i dobrostan swoich psów. Nie popieraj pseudohodowli, potęguję one cierpienie zwierząt oraz rozwój chorób. Poproś hodowcę o rodowód, metrykę, wypytaj o drzewo genealogiczne szczeniaków, sprawdź wyniki badań rodziców oraz miotu.

 




Aleksandra Drzewińska

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość