Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Boerboel (mastif południowoafrykański) – encyklopedia ras psów

Boerboel nie jest uznany w klasyfikacji FCI. To rasa pochodząca z RPA i zarejestrowana w tamtejszym związku kynologicznym. Znany jest pod nazwą boerboel pies afrykański farmerski, a już sama nazwa rasy oznacza w wolnym tłumaczeniu psa rolniczego. Ten mastif południowoafrykański służył afrykańskim farmerom do obrony domostw, a także do walk z pawianami lub dużymi kotami. Czujność, ogromna odwaga i pewność siebie są cechami charakterystycznymi tych psów do dzisiaj.

 

Mastify południowoafrykańskie

 

Pies boerboel – historia

Boerboel wywodzi się od starożytnych molosów. Od zawsze wykorzystywana była ich wielkość, siła, odwaga i determinacja. Głównym zajęciem powierzanym mastifom południowoafrykańskim było stróżowanie i pilnowanie całych dobytków Afrykańczyków i ich rodzin. Dodatkowo boerboel miał brać udział w walkach psów, w wojnach i bitwach, a także w polowaniach np. na pawiany czy pumy i lamparty. Co ciekawe, w najtrudniejszych czasach suki boerboel były dojone, aby pozyskać mleko.

Za czas i miejsce ujednolicania się psów boerboerl uznaje się Kapsztad i rok ok. 1650, jednak nie była to planowana hodowla, a samoistne kształtowanie się określonego typu psów między innymi przez odizolowanie grup osadników. Prace hodowlane nad udoskonaleniem mastifów południowoafrykańskich rozpoczęły się dopiero ok. 1980 roku w RPA. 3 lata później powstał pierwszy klub zrzeszający miłośników rasy. Rasa boerboel nie jest uznana przez Międzynarodową Federację Kynologiczną, wpisana jest za to do Południowoafrykańskiego związku kynologicznego KUSA, co umożliwia psom branie udziału w wystawach, ale bez możliwości zdobycia tytułu championa.

Może Cię zainteresować: Czym charakteryzują się molosy i psy z II grupy FCI?

 

Jak wygląda pies boerboel?

Psy boerboel są duże i masywne. U tej rasy występuje duży dymorfizm płciowy i samica jest mniejsza i lżejsza od samca. Dorosły samiec boerboel osiąga wysokość w kłębie 60 – 72 cm i masę ciała 60 – 65 kg, samica 55 – 60 cm i 55 – 60 kg masy ciała. Rekordziści tej rasy osiągają nawet 90 kg masy ciała!

Boerboel ma sylwetkę prostokątną, z widocznym zarysem mięśni. Całość jest podobna do sylwetki innych mastifów. Głowa bardzo duża i szeroka, z wiszącymi faflami. Nadmiar skóry zbiera się nad oczami i na kufie. Oczy średniej wielkości, najczęściej brązowe. Uszy wiszące, wysoko osadzone. Szyja boerboela jest gruba i mocna. Rozbudowana klatka piersiowa. Nogi mocno umięśnione, zakończone dużymi łapami. Ogon kopiowany - w krajach, gdzie jest to dozwolone. W Polsce i w RPA zabieg jest zakazany.

 

Boerboel jest masywnym psem w typie molosa. 

 

Umaszczenie mastifów południowoafrykańskich

Umaszczenie boerboela zazwyczaj jest brązowe, beżowe, żółte, płowe. Może być jednolite lub pręgowane, z maską. Nie są pożądane białe i brązowe znaczenia.

Sierść boerboela jest gęsta, krótka i przylegająca.

Przeczytaj również: Wszystko o mastifie tybetańskim

 

Boerboel – charakter

Psy tej rasy są niezwykle oddane swojej rodzinie i obronie jej. Historia psa jest ściśle związana z zaciętym bronieniem farm i do dzisiaj charakterystyczna dla rasy jest czujność, nieustraszoność i duża pewność siebie. Cechy te sprawiają, że bez dobrej socjalizacji oraz bez zaangażowanego i doświadczonego opiekuna, boerboel może stać się psem nader samodzielnym i nieposłusznym. Mastif południowoafrykański jest z reguły zrównoważony i spokojny, jednak wywieranie na nim nacisku i działania awersyjne skutkują reakcją agresywną psa. Konieczne są tutaj regularne treningi oparte na pozytywnym wzmacnianiu.

W kontaktach ze swoimi, zaufanymi ludźmi, mastif południowoafrykański jest bardzo czuły i łagodny. Lubi dzieci, chociaż kontakty zawsze powinny być pod kontrolą dorosłych.

Boerboel najlepiej odnajduje się mieszkając w domu z ogrodem. Pies ten potrzebuje dużo swojego terenu, który może patrolować i chronić. Żadna obca osoba nie przedostanie się na teren psa tej rasy, podobnie jak i obce zwierzęta. Boerboel szczeka tylko w razie potrzeby, a w sytuacjach podbramkowych wydaje donośny, głęboki i niski dźwięk, który może przywoływać na myśl ryk lwa. W stosunku do innych psów jest niezaczepny i bezkonfliktowy. Boerboel jeśli nie ma potrzeby nie atakuje, ale jeśli zajdzie konieczność – nieustraszenie będzie bronił swoich zasobów, ludzi i miejsca.

Może Cię zainteresować: Psy stróżujące - TOP 5 ras

 

Beżowy boerboel.

 

Zdrowie mastifa południowoafrykańskiego

Boerboel ma predyspozycje do schorzeń układu ruchu, najczęściej dotyka ich dysplazja stawu biodrowego lub łokciowego oraz zwichnięcia różnego typu. Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia takich problemów, w wieku szczenięcym nie powinno się pozwalać boerboelowi na skakanie, wchodzenie czy schodzenie ze schodów. W wieku dorosłym, po konsultacji z weterynarzem lub zoodietetykiem, można wprowadzić suplementację nienasyconych kwasów tłuszczowych Omega 3 oraz glukozaminę i chondroitynę, które wykazują działanie wzmacniające stawy psa. Warto regularnie sprawdzać stan zdrowia boerboela, aby w porę wyłapać rozpoczynające się problemy zdrowotne.

Średnia długość życia boerboela to 10 – 12 lat.

 

Szczeniak boerboel. 

 

Boerboel – cena szczeniaka

Cena za szczeniaka boerboel oscyluje około 4000 – 5000 zł. Chcąc kupić szczeniaka tej rasy należy poświęcić nieco czasu na wyszukanie hodowli boerboel. W Polsce bardzo trudną taką uświadczyć, najwięcej hodowli psów tej rasy znajduje się w Rosji i Azji. Dodatkową trudnością jest fakt, że boerboel nie jest uznany w FCI przez co utrudnione jest respektowanie dokładnego wyglądu, charakteru psów oraz standardów hodowli. Może to skutkować nieprawidłowościami w hodowlach. Jeśli mimo to zdecydujesz się na szczeniaka boerboel dokładnie sprawdź hodowlę, odwiedź miejsce utrzymywania psów i zadaj hodowcy najważniejsze pytania – o stan zdrowia psów, szczepienia, dalsze pokolenia psów w hodowli, a także o proces socjalizacji. Pamiętaj, że w wystawach mogą brać udział psy boerboel zarejestrowane w Południowoamerykańskim związku kynologicznym (KUSA), z innych związków psy nie są dopuszczane do uczestnictwa w wystawach.

Pies boerboel należy do ras dużych, przez co średnie miesięczne koszty utrzymania są dosyć wysokie i średnio wynoszą ok. 500 zł.

 

Boerboel - zdjęcia

Mastif południowoafrykański z czarną maską na pysku.  Boerboel i dziecko.

Mastif południowoafrykański leży na trawie.  Boerboel brązowy.

Boerboel z czarną maską na pysku.  Boerboel z kopiowanym ogonem.

 


Karolina Łuszczyk

Zdjęcia: Canva.com

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość