Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Wyżeł niemiecki - poznaj wszystkie jego odmiany i oblicza - encyklopedia ras psów

Wyżły niemieckie to typowe psy myśliwskie, ale charakteryzują się pracą z dolnym wiatrem – tropiąc po ziemi. Użytkowane były głównie do łapania królików, saren i innych leśnych ssaków. Są to psy potrzebujące pracy i zadań.

Wyżeł niemiecki posiada odmiany krótkowłosą, długowłosą oraz szorstkowłosą. Każda z nich przez FCI uznana jest za osobą rasę, co do której powstały osobne wzorce rasy. W tym artykule zbiorczo opiszemy każdą z odmian i przybliżymy ich sylwetki oraz cechy wspólne charakterów.

 

Wyżeł niemiecki długowłosy.

 

Historia i opis rasy wyżeł niemiecki

Wyżły niemieckie należą do grupy VII wyżłów oraz sekcji 1 wyżły kontynentalne. Wyżeł niemiecki krótkowłosy i szorstkowłosy należą do podsekcji kontynentalnej, natomiast wyżeł niemiecki długowłosy znalazł się w podsekcji typ spaniela.

Przodkami tych wyżłów są psy tropiące i posokowce z Niemczech, Francji i Hiszpani, które szczególny rozkwit miały w końcówce wieku XVII. Od nich pochodzi pies wyżeł staroniemiecki, który dał początek pozostałym, współczesnym wyżłom niemieckim. Wyżeł staroniemiecki był psem potężnym i flegmatycznym.

Wyżeł niemiecki krótkowłosy

Wyżła krótkowłosego uzyskano dzięki łączeniu wyżła staroniemieckiego z pointerem w XIX wieku. Wyżeł niemiecki krótkowłosy był psem dynamiczniejszym i smuklejszym niż pies staroniemiecki.

Wyżeł niemiecki szorstkowłosy

Uzyskanego w XIX wieku wyżła niemieckiego krótkowłosego krzyżowano dalej z myśliwskimi psami szorstkowłosymi. Szczególny udział miał tutaj francuski gryfon, który nadał ostateczny rys wyglądowi i charakterowi wyżła szorstkowłosego.

Wyżeł niemiecki długowłosy

W kolejnych latach dodawano do powstałych wyżłów niemieckich krwi spaniela francuskiego oraz brytyjskich seterów, dzięki czemu psy niemieckie zyskały jedwabistą i długą sierść.

Przy tworzeniu każdej z odmian wyżłów niemieckich najbardziej pożądane były walory użytkowe psów, wygląd schodził na dalszy plan. Ważna była zaciętość, chęć do współpracy z człowiekiem i idealny węch konieczny do skutecznego tropienia.

Wyżeł niemiecki dotarł do USA około 1920 roku. W Polsce każda z odmian wyżła niemieckiego nie jest mocno popularna. Najbardziej znana i najczęściej spotykana jest odmiana szorstkowłosa.

Co ciekawe, wyżeł niemiecki przyczynił się do ukształtowania ras: wyżeł weimarski, doberman, wyżeł czeski (fousek).

 

Szczeniak wyżła niemieckiego krótkowłosego.

 

Wyżeł niemiecki – wzrost i waga we wzorcu rasy

Wyżeł niemiecki – zarówno krótkowłosy, długowłosy, jak i szorstkowłosy – posiada prostokątną sylwetkę, a jego znakiem rozpoznawczym jest tzw. stójka, czyli charakterystyczna postawa w bezruchu psów myśliwskich.

Głowa wydłużona, sucha, z zaznaczonym stopem. Uszy osadzone w miarę wysoko, szerokie u nasady, lejące. U odmiany długowłosej – odchylone lekko ku przodowi. Klatka piersiowa szeroka i głęboka, grzbiet mocny i prosty, zad lekko odpadający. Wyżeł niemiecki ma nogi proste, równe. Ogon wysoko osadzony, gruby u nasady i zwężający się ku końcowi. W państwach, gdzie dozwolone było kopiowanie, skracało się psom niemieckim ogon do ok. 1/3 długości.

Wyżły niemieckie są psami atletycznymi, silnymi i mocno stąpającymi. Waga dorosłych osobników to 20 – 27 kg u samic i 25 – 32 kg u samców. Wzrost w kłębie według wzorca wyżłów niemieckich zależny jest od odmiany. Dorosłe wyżły niemieckie krótkowłose i długowłose mierzą w kłębie 60 – 66 cm - samce lub 58 – 63 cm – samice. Natomiast wyżły niemieckie szorstkowłose powinny być według wzorca delikatnie wyższe i samce osiągają do 68 cm, samice do 64 cm.

 

Wyżeł niemiecki krótkowłosy stójka.

 

Wyżeł niemiecki – umaszczenie i sierść

Wyżeł niemiecki krótkowłosy ma sierść krótką i gęstą, wchodzącą bardziej w stronę twardej. Dopuszczalne umaszczenie to brązowe, dereszowate brązowe lub dereszowate czarne. Możliwe łaty.

Wyżeł niemiecki długowłosy ma najbardziej efektowną sierść. Lśniąca, prosta lub lekko falowana. U tej odmiany włosy okrywowe są długie, a podszerstek bardzo gęsty, co nadaje psu objętości. Kryza i mocno owłosiony ogon podkreśla postawę myśliwską psa. Dozwolone umaszczenie brązowe, dereszowate brązowe lub brązowe z łatami.

Wyżeł niemiecki szorstkowłosy ma włosy twarde i szorstkie, mocno przylegające, wymagające trymowania. Okrywa włosowa jest gęsta, wodoodporna – pies bardzo szybko schnie. Na brodzie i nad oczami sierść jest dłuższa i tworzy tzw. bródkę i brwi psu. Dopuszczalne umaszczenie wyżła szorstkowłosego jest takie jak u krótkowłosych odmian – brązowe, dereszowate brązowe lub dereszowate czarne. Możliwe łaty brażowe.

 

Wyżeł niemiecki szorstkowłosy.

 

Wyżeł niemiecki – charakter

Wyżły niemieckie to psy o mocnym instynkcie łowieckim. Chętne do pracy w terenie i do współpracy z ludźmi. Uwielbiają aportowanie, zarówno na lądzie, jak i w wodzie. To psy energiczne, odważne. Do obcych zachowują dystans, przy bliższym poznaniu mocno się przywiązują.

Pies wyżeł myśliwski jest posłuszny i przy regularnej pracy łatwo się układa. Wysoka inteligencja pozwala na naukę sztuczek i wykonywania skomplikowanych zadań w psich sportach. Ze względu na instynkt myśliwski nie jest polecany do domów z innymi, mniejszymi zwierzętami. Na spacerach należy uważać przy zbiornikach wodnych czy innych miejscach, gdzie bytują szybkie i małe zwierzęta. Konieczna jest smycz dla psa, najlepiej długa treningowa. W przypadku kontaktów z innymi psami, wyżeł niemiecki jest przyjaźnie nastawiony i ciekawski, jednak nie zaczepia na siłę.

Sprawdzi się w domu z ogrodem – jako stróż czy po prostu jako świetny i inteligentny towarzysz. Należy mieć jednak na uwadze konieczność spędzania dłuższych chwil na spacerach i zapewniania psu tej rasy ciekawych aktywności. Polecany jest dla osób aktywnych.

 

Choroby wyżła niemieckiego

Wyżeł niemiecki, szczególnie szorstkowłosy, ma dobrą odporność organizmu i jest dobrze znosi zmienne warunki atmosferyczne. Istnieją jednak choroby, co do których wyżły niemieckie posiadają predyspozycje, są to:

 

Jaka karma dla psa wyżła niemieckiego?

Jako psy duże i aktywne, wyżły niemieckie potrzebują karmy bogatej w białko zwierzęce. Można podawać pupilowi gotowe karmy dla psów lub samodzielnie przygotowywać mieszanki – tzw. BARF. W tym drugim przypadku konieczna jest jednak konsultacja z dietetykiem zwierzęcym w celu ustalenia optymalnej dawki, a także dobraniu składników do wyników badań psa. Dzienną porcję karmy dla psa rozdziel na co najmniej 3 posiłki – pozwoli to na mniejszą szansę wystąpienia zagrażającemu życiu skrętu żołądka u psa.

 

Ile żyje wyżeł niemiecki?

Wyżły niemieckie nie należą do ras długowiecznych. Średnia długość życia wyżła niemieckiego to 12 – 14 lat.

 

Szczeniaki wyżła niemieckiego długowłosego.

 

Wyżeł niemiecki – cena

Cena wyżła niemieckiego zależna jest od odmiany.
Cena wyżła niemieckiego krótkowłosego wynosi 3000 – 4000 zł. Hodowle i szczeniaki wyżła niemieckiego krótkowłosego są dostępne w Polsce, chociaż większość renomowanych hodowli znajduje się na zachodzie, głównie w Niemczech.

Szczeniaki wyżła niemieckiego długowłosego są droższe i rzadziej dostępne w Polsce. Koszt szczeniaka długowłosego wyżła niemieckiego to ok. 5000 zł w Polsce. Jednak zdecydowanie więcej hodowli i możliwości zakupu szczeniaka tej odmiany jest w Niemczech i tam kosztują one ok. 1500 euro.

Wyżeł niemiecki szorstkowłosy kosztuje około 4000 zł. Renomowane hodowle można znaleźć zarówno w Polsce, jak i w Niemczech czy ogólnie na zachód od naszego kraju.
Karolina Łuszczyk

Zdjęcia: Canva.com

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość