Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Wymioty u kota - jak leczyć i zapobiegać?

Koty to gatunek czyściochów. Poświęcają sporo czasu na wylizywanie sierści i czyszczenie jej. Zdarza się jednak, iż do powierzchni ich języka przyczepiają się pojedyncze włosy, które następnie są połykane. Prowadzić to może do wymiotów. Oprócz nagromadzonej sierści przyczyną zwracania treści żołądkowej mogą być również inne dolegliwości zdrowotne. Sprawdź, co do nich należy i jak zniwelować ich występowanie.

 

Zastanawiasz się, dlaczego twój kot wymiotuje? Przeczytaj artykuł i znajdź odpowiedź na wszystkie nurtujące cię pytania. Dowiesz się, jakie są przyczyny wymiotów, czym jest zakłaczenie u kota i jak zapobiegać wymiotom.

 

Wymioty u kota często są objawem tzw. zakłaczenia, czyli stanu kiedy połykana podczas toalety sierść zbija się w kule włosowe w przewodzie pokarmowym kota, a ten próbując je wydalić wymiotuje - początkowo karmą lub śliną, a następnie już kłaczkiem.

 

Wymioty u kota – co je powoduje?

Przed rozpoczęciem analizy przyczyn wymiotów należy zwrócić uwagę na to, jak odróżnić je od tzw. ulewania się. W przypadku wymiotów dochodzi do zwrócenia treści żołądkowej, połączonego z torsjami i pracą tłoczni brzusznej. Pokarm w takim przypadku jest już strawiony lub nadtrawiony. Ulewanie się oznacza z kolei cofanie się pokarmu z wyższych partii przewodu pokarmowego – jest on więc niestrawiony, a jedynie rozdrobniony.

 

Wymioty u kota mogą być spowodowane wieloma czynnikami. Do najpopularniejszych należą:

  • wspomniana wcześniej skulkowana sierść zalegająca w żołądku;
  • występujące w przewodzie pokarmowym pasożyty u kota;
  • podrażnienie spowodowane połknięciem ciała obcego (np. kawałka włóczki lub źdźbła trawy);
  • nieżyt żołądka;
  • choroby przewodu pokarmowego na tle zarówno bakteryjnym jak i wirusowym;
  • niewydolność nerek;
  • uszkodzenie narządów wewnętrznych (np. trzustki, wątroby, a także woreczka żółciowego);
  • niedrożność jelit;
  • wady przełyku.

 

Jak widać, przyczyn wymiotów u kota jest całe mnóstwo. Zwykle jednak można dokonać wstępnej weryfikacji już po samym obejrzeniu zwróconej treści. Zarówno kulki sierści, jak i ciała obce, a czasem nawet pojedyncze okazy pasożytów będą zauważalne. Niestrawiony pokarm zwykle świadczy o wadach przełyku lub problemach z górną częścią przewodu pokarmowego. Wydalanie strawionego pokarmu świadczy o tym, że trafia on do żołądka – może jednak występować jego nieżyt. Zwykle jest on spowodowany zmianą karmy lub innego elementu diety czworonoga. Jeśli nie potrafisz samodzielnie określić przyczyny wymiotów, warto zdecydować się na wizytę u weterynarza. Profesjonalne badania krwimoczu i diagnostyka z pewnością wyjaśnią przyczynę uporczywych wymiotów.

 

Dłużej utrzymujące się wymioty powinny być sygnałem alarmującym, a nawet wymagającym odwiedzin u weterynarza. Stan taki jest szczególnie niebezpieczny przy kociętach i kotach starszych, gdzie już jednorazowe wymioty powinny być skonsultowane z lekarzem weterynarii.

 

Częste wymioty u kota – dlaczego nie ustępują?

Częste i uporczywe wymioty u kota najczęściej spowodowane są zakłaczeniem, czyli nagromadzeniem połykanej sierści. U kotów krótkowłosych wydalanie sierści zwykle nie stanowi dużego problemu. Podczas mycia sierść jest połykana, a następnie bezproblemowo przechodzi przez układ pokarmowy i wydalniczy. U czworonogów posiadających dłuższą sierść pozbycie się jej z przewodu pokarmowego nie jest już takie łatwe i prowadzi do zalegania jej w żołądku. Zbita w kulki sierść sprawia dyskomfort kotu, który w takiej sytuacji instynktownie próbuje wywołać odruch wymiotny i pozbyć się nadmiaru kłaczków. W przypadku zakłaczenia, oprócz wymiotów, u kotów mogą wystąpić inne, niekorzystne objawy. Należą do nich przede wszystkim:

  • spadek masy ciała,
  • apatia,
  • dławienie się,
  • zaparcia,
  • suchy kaszel.

 

Jeśli jest ich zbyt wiele i zwierzę nie jest w stanie samodzielnie się ich pozbyć, może dojść do kilku poważniejszych dolegliwości. Należą do nich przede wszystkim podrażnienie śluzówki, stany zapalne i podrażnienie jelit. W najgorszym przypadku zalegająca sierść może nawet zatkać przewód pokarmowy, co stanowi bezpośrednie zagrożenie życia czworonoga.

 

 

Wymioty u kota – jak je leczyć?

W zależności od przyczyn wymiotów, metody ich leczenia i zapobiegania są różne. Jeśli stwierdzisz, że kot wymiotuje z powodu wprowadzenia do diety nowej karmy, wystarczy powrócić do przysmaku stosowanego uprzednio. Jeśli zaś zależy ci na wprowadzeniu nowego składnika, należy stopniowo przyzwyczajać kota do jego występowania i zacząć od mieszania ze sobą różnych form jedzenia. Wymioty mogą być spowodowane również zbyt długimi przerwami między posiłkami, a co za tym idzie – zbyt łapczywym i szybkim pochłanianiem ich przez czworonoga. W takiej sytuacji wystarczy zwiększyć częstotliwość ich podawania. Jeśli przyczyną wymiotów jest nagromadzenie w żołądku zbyt dużej ilości sierści, spróbuj wzbogacić dietę kota o specjalne pasty odkłaczające. Pamiętaj, aby wymiotującemu kotu stale podawać wodę do picia. Dzięki temu zapobiegniesz odwodnieniu organizmu.

 

Wymioty u kota to często pojawiająca się dolegliwość. Zwykle jednak ich występowanie ogranicza się do jednorazowych przypadków i nie świadczy o większych nieprawidłowościach narządów wewnętrznych. Jeśli natomiast wymioty nie ustępują, a tym bardziej jeśli przybierają na sile, kota należy bezwzględnie zabrać do weterynarza w celu przeprowadzenie szerszej diagnostyki.

 

 

Julia Osiecka

Milena Kosturbiec

 

Zdjęcia: Canva.com

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość