Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Testy na koronawirusa dla zwierząt - czy możesz przetestować na covid swojego psa i kota?

Koronawirus SARS-CoV-2 po raz pierwszy pojawił się w Wuhan w Chinach w roku 2019, jednak błyskawicznie rozprzestrzenił się na pozostałe kraje całego świata.

Z biegiem czasu wirus mutował, a objawy choroby stały się bardziej różnorodne i nieswoiste. Co pewien czas pojawiają się doniesienia o zarażeniu się zwierząt od ludzi, a wiadomość o wybijaniu norek sparaliżowała większość miłośników zwierząt. Czy tak drastyczna decyzja była słuszna i zasadna? Czy powinniśmy zacząć się martwić o naszych domowych pupili? Jaki los czeka psy i koty podczas pandemii koronawirusa?
Na te pytania naukowcy cały czas próbują znaleźć prawdziwą odpowiedź. Na razie udało się wesprzeć opiekunów zwierząt, dzięki stworzeniu testów antygenowych na obecność koronawirusa u psów i kotów. Takie testy okazują się być zbawienne również dla weterynarzy.

 

Czy istnieją testy na koronawirusa dla psa?

 

Koronawirus u zwierząt – epidemia covid

Covid jest chorobą ludzi, a sam wirus przenosi się drogą kropelkową, a w mniejszym stopniu przez kontakt z powierzchniami, na których jest wirus – głównie tych gładkich. Jednak ostatnie badania wykazują, że w szczególnych przypadkach możliwa jest transmisja wirusa z zakażonego człowieka na zwierzę. Według wszystkich danych zwierzęta domowe nie przyczyniają się do rozprzestrzeniania się wirusa wśród ludzi.


Ze względu na styl życia, najbardziej narażone są nasze psy i koty. Mając ciągły kontakt z ludźmi lub przedmiotami zarażonymi, oczywista jest możliwa transmisja wirusa. Najczęściej jednak wirus ludzki nie powoduje dużych komplikacji zdrowotnych u zwierząt, a zakażenie przechodzi bezobjawowo.

W kwietniu 2020 roku zostało wykryte zakażenie u tygrysów, a w styczniu 2021 r. odnotowano przypadki zachorowania u goryli w zoo w San Diego. Zwierzęta zostały zakażone od opiekunów w zoo.

Najgłośniejsze było wykrycie koronawirusa u norek, ponieważ następstwem tego był ubój wszystkich zwierząt na fermach w całym kraju.

 

Zobacz akcesoria weterynaryjne i diagnostyczne dla psa

 

Koronawirus u kota i psa

Koty są mocno narażone na chorobę wywołaną koronawirusem, jest to jednak inny rodzaj wirusa aniżeli ten niebezpieczny dla ludzi. Koronawirus u kota wywołany jest wirusem alfa, powodującym zakaźne zapalenie otrzewnej (FIP). Ludzki koronawirus to odmiana beta.

W przypadku psów koronawirus powoduje problemy ze strony układu oddechowego – szczególnie zakaźne zapalenie tchawicy i oskrzeli, kaszel kenelowy.

U młodych zwierząt występują tzw. koronawirusy jelitowe, powodujące zakażenia jelit, biegunki, wymioty. Koronawirusy jelitowe są unikalne dla każdego gatunku i nie mogą przenosić się międzygatunkowo.

Koronawirusy występują również u zwierząt gospodarskich – bydła i drobiu. Jest to odmiana gamma lub alfa i nie są one niebezpieczne dla ludzi. U zwierząt gospodarskich powodują choroby układu pokarmowego lub oddechowego, np. zakaźne zapalenie oskrzeli.

 

Pies podczas wizyty u weterynarza

 

Testy na koronawirusa – dla psów i kotów

Testy na covid dla zwierząt są nowością, pojawiły się na początku roku 2021. Pozwalają one na wykrycie koronawirusów u psów, kotów, fretek i koni. Nie wykrywają one SARS-CoV-2 u ludzi.
Wyniki z dokładnych badań zostały udostępnione w lutym, a obejmowały one 5 000 zwierząt z objawami ze strony układu oddechowego z 17 różnych krajów. Żadne z badanych psów, kotów i koni nie były zakażone koronawirusem. Takie dane mogą wskazywać, że przypadki zakażenia swojego pupila są odosobnione.
W lutym testy na koronawirusa u zwierząt zostały wprowadzone w Seulu jako pomoc w walce z epidemią. Opiekunowie, którzy zauważą u psów czy kotów niepokojące objawy mogą poddać swoje zwierzęta badaniom przesiewowym na koronawirusa. Objawy jakie są wskazaniem do wykonania testu to:
  • wymioty
  • biegunki
  • trudności w oddychaniu
  • pokasływanie

Kolejnymi przesłankami do wykonania testów swoim czworonogom są sytuacje, gdy:
  • stan zdrowia zwierzęcia nie jest prawidłowy, a pozostałe zakażenia zostały wykluczone przez weterynarzy
  • zwierzę mieszka w domu, w którym jest osoba z pozytywnym wynikiem testu na koronawirusaTesty na koronawirusa zwiększają również bezpieczeństwo lekarzy weterynarii i wszystkich osób pracujących w lecznicach. Przetestowanie zwierząt przed zabiegiem lub wizytą pozwoli ograniczyć ryzyko przeniesienia wirusa na pracowników, a także szybkie poinformowanie właścicieli zarażonych czworonogów.

Jak na razie testy na covid dla zwierząt dostępne są w Korei Południowej, Kanadzie i USA.

 

Zobacz akcesoria weterynaryjne i diagnostyczne dla kota

 

Testy na covid a kwarantanna dla zwierząt

Dodatki wynik testy w przypadku ludzi oznacza izolacją, a dla członków rodziny – kwarantannę. Jak w przypadku psów i kotów? Obecność koronawirusa u czworonogów nie oznacza ich całkowitej izolacji. Ma to związek z tym, że nie są one zagrożeniem dla ludzi i swoich opiekunów. Jednak dodatki wynik testu oznacza 14 dni kwarantanny zwierzęcia w domu. W przypadku kotów nie jest to uciążliwe zarządzenie, przy psach pojawia się już więcej problemów. Niemożność wyjść na spacer uniemożliwia psom spełnienie potrzeb fizjologicznych i behawioralnych. Konieczne jest tutaj wprowadzenie urozmaicenia w psim mieszkaniu i zajęcia psa aktywnościami domowymi. W przypadku załatwiania się - konieczna będzie przyspieszona nauka korzystania z kuwety dla psa lub ze specjalnych podkładów.Karolina Łuszczyk

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość