Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Koronawirus u psa – czy można zarazić się COVID-19 od zwierzęcia?

Psy nie zapadają na chorobę spowodowaną przez koronawirusa SARS-CoV-2. Wirus ten nie ma zdolności przenikania do wnętrza komórek ciała czworonogów i namnażania się tam. Dlatego w dobie epidemii psy pozostają dla człowieka bezpiecznymi towarzyszami. Należy jednak zachować pewne środki ostrożności.

Psy mogą cierpieć na choroby powodowane przez koronawirusy. Te stanowią bardzo dużą, zróżnicowaną grupę patogenów, znanych na długo przed epidemią COVID-19, która wybuchła w grudniu 2019 w Chinach. Psi koronawirus może atakować jelita lub drogi oddechowe zwierzęcia, powodując łagodne objawy. Jest to jednak zupełnie inny typ wirusa niż SARS-CoV-2. Zgodnie z opinią Światowej Organizacji Zdrowia, potwierdzoną przez inne autorytety w dziedzinie zdrowia publicznego, nie ma żadnych dowodów na to, by psy mogły zachorować na COVID-19 i stanowić potencjalne źródło zakażenia dla ludzi.

 

Czy pies może zarazić się koronawirusem?


Patogen powodujący COVID-19 jest specyficznym typem koronawirusa, który może powodować intensywne objawy chorobowe (dotyczące głównie układu oddechowego) wyłącznie u ludzi. Pies mający kontakt z osobą zakażoną koronawirusem SARS-CoV-2 nie może się od niej zarazić. Jego DNA jest na tyle odmienne od ludzkiego, że wirus nie potrafi go wykorzystać do namnażania się w komórkach ciała zwierzęcia.

W mediach społecznościowych można znaleźć wiele fałszywych informacji na temat przenoszenia koronawirusa SARS-CoV-2 przez psy. Nie należy im wierzyć ani tym bardziej ulegać nieuczciwym praktykom stosowanym przez osoby czerpiące korzyści z faktu, że ludzie są skłonni podjąć wszelkie działania, które uchronią ich przed epidemią. Nie ma potrzeby kupowania drogich środków ograniczających niebezpieczeństwo zarażenia się koronawirusem od zwierząt domowych, ponieważ takie zagrożenie praktycznie nie istnieje. By uniknąć zachorowania, należy w kontakcie z psami zachować zdrowy rozsądek i podstawowe zasady higieny.

 

Czy można zarazić się koronawirusem od swojego psa?


Zdrowe osoby nie powinny obawiać się zarażenia COVID-19 od swoich pupili, ponieważ u psów nie rozwija się ta choroba. Warto jednak zachować pewne środki ostrożności. Nie należy pozwalać zwierzęciu na całkowicie swobodne poruszanie się podczas spaceru, w szczególności unikając jego kontaktu z obcymi osobami, których stan zdrowia jest nieznany. Po pogłaskaniu psa, który przebywał poza domem, trzeba starannie umyć ręce wodą z mydłem. Dlaczego zaleca się takie środki ostrożności?

W sprzyjających warunkach koronawirus SARS-CoV-2 może przeżyć kilkadziesiąt minut poza organizmem człowieka. Jeśli pies będzie miał bezpośredni kontakt z osobą zakażoną (np. będzie przebywał w pomieszczeniu, w którym chory kicha), na jego sierści lub błonach śluzowych może znaleźć się niewielka liczba wirusów. Okres przeżycia SARS-CoV-2 w takich warunkach nie przekracza 30–40 minut. Po tym czasie kontakt z czworonogiem jest dla zdrowego człowieka całkowicie bezpieczny.

 

Czy pies może przebywać w towarzystwie osoby chorej?


Choć psy nie chorują na COVID-19, często są nosicielami innych, charakterystycznych dla swojego gatunku drobnoustrojów. Dla zdrowego człowieka zwykle nie są one groźne. Jednak obniżenie odporności spowodowane infekcją koronawirusem może sprawić, że reakcja organizmu na patogen pochodzący od psa będzie słabsza. W efekcie dochodzi czasem do wtórnego zakażenia, co zwiększa zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka cierpiącego na COVID-19. W związku z tym osoby zarażone koronawirusem SARS-CoV-2 powinny rozważyć przekazanie swojego pupila pod dobrą opiekę na czas walki z chorobą.

 

 

Zobacz również: Czy światowa epidemia dotyczy kotów?

 

Anna Dobroń

Milena Kostrubiec

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość