Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Terier tybetański (Tibetan terrier) - encyklopedia ras psów

Terier tybetański oprócz swojej nazwy nie ma właściwie nic wspólnego z terierami. Nie jest on spokrewniony pochodzeniowo z psami z grupy III FCI i należy do psów ozdobnych i do towarzystwa. Terier tybetański w czasach starożytnych był czczony i wychwalany na piedestale. Jest to miły, żywiołowy piesek, który nie sprawia problemów, za to jego sierść już tak – bez codziennego czesania, spilśnia się i mocno kołtuni.

 

Terier tybetański w śniegu.

 

Historia rasy terier tybetański

Kolebką teriera tybetańskiego jest Azja, a dokładniej Tybet. Jest to bardzo stara rasa, uznawana niegdyś za świętą. Te teriery były czczone, wierzono bowiem, że są one ludźmi powracającymi w ciałach psów w procesie reinkarnacji.

Teriery tybetańskie to psy o bardzo długiej historii rozpoczynającej się w Tybecie. Szacuje się, że swoje początki rasa miała już w starożytności. Do Europy trafiła stosunkowo późno, bo na początku XX wieku, do Ameryki dokładnie w 1935 roku. Rozprzestrzenienie się terierów tybetańskich po Europie zawdzięczamy węgierskim kupcom.

Teriery tybetańskie trzymane były jako psy do towarzystwa, pomagały ludom jako psy pasterskie, a nawet dostarczały materiału grzewczego! Wełnista i kosmata sierść terierów tybetańskich była strzyżona w okresach letnich, następnie łączona z wełną owczą i służyła do wyrobu tkanin. Teriery tybetańskie strzegły stad jaków i kóz. Świetnie radziły sobie w górskich terenach i w niesprzyjających warunkach pogodowych. Okrągłe, duże łapy, z obfitą sierścią między palcami zapewniały psom dobrą przyczepność i nie zapadanie się w śniegu, a nawet bezpieczne chodzenie po lodzie.

Od dawnego teriera tybetańskiego wywodzi się wiele długowłosych ras pasterskich, np. owczarek węgierski komondor, puli, owczarek kataloński, a nawet polski owczarek nizinny. Terier tybetański dał początek również lhasa apso i shih-tzu. Wszystkie te psy cechują się kosmatą, wełnistą i łatwo plączącą się sierścią.

Tibetan terrier wpisany jest do grupy IX klasyfikacji FCI - psy ozdobne i do towarzystwa.

 

Terier tybetański biały.

 

Jak wygląda terier tybetański?

Terier tybetański jest psem średniej wielkości. Wysokość w kłębie dorosłego osobnika powinna mieścić się między 35,6 a 40,6 cm. Masa ciała psa nie została sprecyzowana we wzorcu rasy, jednak raczej nie przekracza 14 kg.

Sylwetka teriera tybetańskiego wpisuje się w kwadrat. Wysokość nóg jest równa długości grzbietu, co w połączeniu z gęstą i obfitą okrywą włosową nadaje mu charakterystycznego wyglądu. Nogi proste z dużymi łapami, które mają gęste owłosienie między palcami. Ogon teriera tybetańskiego jest zakręcony i noszony na grzbiecie, wysoko osadzony. Głowa średniej wielkości z małymi i wiszącymi, ale mocno owłosionymi uszami. Oczy psa są małe i zasłonięte długimi brwiami i grzywką.

Terier tybetański jest psem średniej wielkości, nie ma miniaturki teriera tybetańskiego. Jeśli zależy Ci na podobnym wyglądzie psa, a mniejszych rozmiarach, zobacz wzorce innych ras tybetańskich – lhasa apso i shih tzu.

 

Umaszczenie teriera tybetańskiego

Wzorzec teriera tybetańskiego dopuszcza właściwie wszystkie możliwe umaszczenia. Nieuznawane są tylko wątrobiane oraz czekoladowe teriery tybetańskie. Z najpopularniejszych maści można wyróżnić: białą, kremową, czarną, dwu – lub trzykolorową z białymi znaczeniami.

Sierść teriera tybetańskiego jest dwuwarstwowa. Składa się z długich i prostych włosów okrywowych oraz z delikatnych, nieco krótszych włosów podszyciowych, tzw. podszerstka. Całość jest bardzo gęsta, wełnista.

 

Wygląd teriera tybetańskiego.

 

Zdrowie i pielęgnacja teriera tybetańskiego

Terier tybetański żyje nawet do 20 lat, ale średnio jest to 15 lat. Jest to rasa ciesząca się dobrym zdrowiem i mocną odpornością, do starczego wieku cieszy się nienaganną kondycją i sporym wigorem. Z chorób dziedzicznych, do których teriery tybetańskie mają predyspozycje można wyróżnić:
  • zwichnięcie soczewki
  • postępujący obwodowy zanik siatkówki

Jednak pielęgnacja teriera tybetańskiego jest wymagająca. Dwuwarstwowa, wełnista sierść ma tendencję do kołtunienia się i mierzwienia. Właściwie po każdym spacerze wymaga rozplątywania. Konieczne jest codzienne czesanie sierści najpierw grzebieniem o szerokim rozstawie zębów, a następnie pudlówką. Do rozbicia dużych kołtunów można użyć trymera hakowego.

 

Terier tybetański – charakter

Terier tybetański jest posłusznym i wesołym psem rodzinnym. Uwielbia zabawy na świeżym powietrzu i aktywności ze swoimi ludźmi. Ten piesek tybetański polecany jest do domów z dziećmi, bo świetnie się z nimi dogaduje i miło spędza czas. Mało szczeka i nie jest nachalny, ale za to w pełni oddany swojej rodzinie. Teriery tybetańskie to psy chętne do współpracy, łatwo układające się i posłuszne, to wierni kompani na długie lata życia.

Jednym z nielicznych wymogów psów tej rasy jest zapewnienie dużej dawki ruchu. Teriery tybetańskie są zwinne, szybkie i mają dużo energii. Konieczne jest codzienne ich wybawienie i zapewnienie aktywności na otwartym terenie. Psy te dobrze radzą sobie w sportach, także grupowych. Terier tybetański żyje w zgodzie z innymi psami, nie jest w stosunku do nich zaczepny. Przy zapewnieniu potrzeby ruchu, pies tej rasy nie sprawia kłopotów.

 

Terier tybetański ćwiczy agility.

 

Terier tybetański – cena

Szczeniak teriera tybetańskiego kosztuje ok. 4000 zł. Hodowli teriera tybetańskiego nie ma w Polsce wiele. Po znalezieniu szczeniaka koniecznie upewnij się, że hodowla jest zarejestrowana w Związku Kynologicznym, aby nie naciąć się na pseudohodowlę.

Miesięczne koszty utrzymania teriera tybetańskiego nie są duże, wynoszą ok. 200 - 300 zł.

 

Terier tybetański - zdjęcia

Terier tybetański kremowy.  Terier tybetański biało-czarny.

Terier tybetański kremowy.  Terier tybetański brązowy.

Terier tybetański beżowy.  Terier tybetański leży na trawie.

 


Karolina Łuszczyk

Zdjęcia: Canva.com

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość