Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Puli owczarek węgierski - encyklopedia ras psów

Puli to jedna z trzech węgierskich ras pasterskich średniej wielkości. FCI wyróżnia puli, pumi oraz mudi. Puli jest z nich wszystkich największy i najbardziej charakterystyczny – przez swoją okrywę włosową.

Rasa puli to psy aktywne i pełne wigoru, lubiące pracować. Towarzyskie, ale niezbyt chętne do poznawania obcych i potrzebują czasu, aby się przekonać do nowo przybyłych osób. Puli jest psem godnym uwagi zarówno dla rodzin, jak i dla singli.

 

 

Rasa psa puli – historia

Dokładne początki powstawania rasy nie są znane. Uważa się, że pies puli pochodzi bezpośrednio od teriera tybetańskiego – podobnie zresztą jak większość długowłosych psów pasterskich. Zatem korzenie rasy znajdują się na Dalekim Wschodzie, skąd był pies tybetański. Następnie na przełomie wieku IX i X puli trafiły do Europy wraz z azjatyckimi plemionami. Największą kolebką rasy okazały się Węgry i to tam trwały najbardziej intensywne prace hodowlane. Miało to związek z zapotrzebowaniem tamtejszej ludności na psy posłuszne, ale zwinne i skuteczne w przepędzaniu zwierząt gospodarskich na pastwiskach. Puli okazywało się do tego świetnymi kandydatami. Z chęcią i zawziętością pomagały w wypasaniu, głównie bydła.

Te węgierskie psy początkowo były bardzo niewyrównane pod względem eksterieru. Konieczna była siła i odporność psów na niekorzystne warunki atmosferyczne. Psy musiały sobie radzić w każdych, nawet najbardziej surowych warunkach. Natomiast możliwe były psy mniejsze, większe, z prostym czy kręconym włosem, w przeróżnych odmianach barwnych. Z tego też względu przez długi czas psy puli, pumi i mudi były uznawane za jedną rasę węgierskich psów. Dopiero na początku XX wieku FCI rozdzieliło rasy. Owczarek węgierski puli zyskał numer wzorca 55 i znajduje się w grupie I owczarków i innych psów pasterskich. Oficjalny wzorzec rasy zatwierdzono w 1915 r.

Puli posiada wspólną genealogię z psem komondorem, który jest bardzo zbliżony wyglądem do omawianej rasy. Jest natomiast większy.

 

 Biały owczarek węgierski puli na śniegu.

 

Po czym poznasz psa puli? Jak go pielęgnować?

Przede wszystkim po sierści! Tak charakterystyczny sznurkowany włos posiadają tylko nieliczne rasy psów. Tym szczęśliwcem jest puli. Dla opiekuna psa tej rasy oznacza to długą pielęgnację i żmudne dbanie o ten rodzaj okrywy włosowej, która jest po prostu wymagająca. Sierść jest bardzo długa - powinna sięgać do ziemi, skłonna do zbijania się i filcowania. Zgodnie ze wzorcem powinna tworzyć swego rodzaju sznurki i dredy, które jednak trzeba regularnie formować. Obowiązkowo należy robić to po każdej kąpieli psa, poprzez rozdzielanie pas włosów od skóry i skręcając je w jedną stronę. Następnie należy suszyć psa, co może trwać nawet godzinami. Najważniejsze jest dokładne wysuszenie skóry i nasady włosów, aby nie mnożyły się tam bakterie powodujące grzybicę lub inne infekcję skórne. Sznurki trzeba zwijać również bez kąpieli, najlepiej co parę dni, aby nie zaniknął skręt i nie zaczęły się tworzyć kołtuny, do których sierść ma predyspozycje.

W miejscach najbardziej problematycznych, tj. w pachwinach, na uszach, w przypadku pojawienia się filcu zalecane jest rozcięcie go trymerem hakowym lub delikatnie bezpiecznymi nożyczkami, a następnie poprawne nadanie kształtu dredom.

Owczarki węgierskie puli mają tendencję do nadmiernego odkładania się kamienia nazębnego, prowadzącego do chorób przyzębia. Konieczne jest tutaj częsta kontrola zębów u weterynarza.

 

Puli – wygląd i wzorzec

Pies rasy puli jest średniej wielkości, dorosły pies osiąga 39 – 45 cm w kłębie, suka 36 – 42 cm. Masa ciała jest zbliżona i wynosi zazwyczaj ok. 15 kg.

Sylwetka owczarka puli jest kwadratowa, jednak mało widoczna spod sierści psa. Grzbiet prosty, nogi skątowane, co jest charakterystyczne dla owczarków. Ogon psa leży płasko na zadzie, tworząc spójną całość z resztą sierści. Głowa puli jest duża. Uszy, oczy całkowicie przykryte włosami.

Wzorzec dopuszcza jedynie umaszczenie jednokolorowe u puli. Jest to biały, czarny, szary, perłowy lub płowy z maską.

 

Czarny owczarek węgierski puli.

 

Puli – charakter

Owczarek węgierski puli jest łagodnym i przyjacielskim towarzyszem rodziny. Nie pogardzi żadną aktywnością związaną z możliwością przebywania obok swoich ludzi. Puli bardzo szybko i bardzo mocno się przywiązuje, nie lubi samotności i może cierpieć na lęk separacyjny. Duża empatia psa pozwala na dostosowywanie się do nastrojów ludzi i okazywanie im odpowiednich emocji. Owczarki puli cechują się wysoką inteligencją, szybko i chętnie pojmują nowe sztuczki i zadania im powierzone. Świetnie odnajdują się we wszelkiego typu psich sportach i zabawach zespołowych.

Należy uważać na możliwe instynkty zaganiające, które pies może wykazywać w stosunku do mniejszych zwierząt, rowerzystów, dzieci, poruszających się obiektów. Spacery socjalizacyjne powinny być standardem ze szczeniakiem puli.

Owczarek puli może być polecany do życia w mieście czy na wsi, pies szybko się przystosowuje do otoczenia. Sprawdzi się jako pies rodzinny, jako pierwszy pies, czy jako pies dla singli. Wymogiem jest jednak posiadanie sporo wolnego czasu, który będzie można przeznaczyć na pielęgnację sierści psa. Warto zaznaczyć, że puli może być szczekliwym – szczególnie jeśli nie ma zapewnionych potrzeb gatunkowych.

Przeczytaj więcej: Jak nauczyć psa chodzić na smyczy?

Biały puli podczas biegu.

 

Pies puli – cena

Szczenięta puli są stosunkowo drogimi psami, zwłaszcza w Polsce, gdzie rasa nie jest popularna. Cena 7000 zł za szczeniaka puli jest standardem. Na cenę ma wpływ przede wszystkim wielogodzinna pielęgnacja psów i fakt, że rasa często kierowana jest dla miłośników typowo rasy lub osób uczęszczających na wystawy psów.

Przed podjęciem decyzji o zakupie puli ważne jest, aby sprawdzić daną hodowlę. Nie powinno się kupować szczeniaka w ciemno, widząc go jedynie w ogłoszeniu. Po przyjeździe do hodowli można zobaczyć warunki w jakich żyje szczeniak, cały miot, a więc i rodzeństwo danego szczeniaka i jego rodziców. Ważna jest obserwacja zachowania psów, ich podejście do gości i socjalizacja. Podczas wizyty w hodowli można porozmawiać z hodowcą na nurtujące tematy i rozwiać wszelkie wątpliwości.

Wyprawka dla szczeniaka kosztuje ok. 1000 zł. Średnie miesięczne utrzymanie puli to koszt ok. 300 zł.Karolina Łuszczyk

Zdjęcia: Canva.com

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość