Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Komondor (owczarek węgierski) – najważniejsze informacje o rasie

Komondor, zwany też owczarkiem węgierskim, to pies o charakterystycznym wyglądzie. Sierść jest u niego skręcona w sznurki na kształt dredów i zgodnie ze wzorem rasy może mieć tylko kolor kości słoniowej. Owczarek węgierski, bo tak się go też nazywa, ma dość trudny charakter, stąd nie jest rasą odpowiednią dla wszystkich.

Komondor należy do dużych psów o długiej sierści. Ma bardzo silny instynkt stróżujący, a za to nikły łowiecki. Nie jest wylewny w uczuciach, ale przywiązuje się do opiekunów. Jak mało który pies średnio przepada za zabawą. Wykazuje bardzo dużą niezależność i wymaga odpowiedniej tresury, aby nie zdominować właściciela.

 


Komondor – historia rasy

Komondor to rasa psa figurująca w Międzynarodowej Federacji Kynologicznej (FCI) w grupie I – Owczarki i inne psy pasterskie, z wyłączeniem szwajcarskich psów do bydła oraz sekcji 1 – Owczarki. FCI uznało rasę w 1954 roku i nadało jej wzorzec o numerze 53. Jednakże selektywna, udokumentowana hodowla rasy rozpoczęła się dużo wcześniej, bo w 1910 roku na Węgrzech, które są też jego krajem patronackim. Z racji swego pochodzenia komondor określany bywa owczarkiem węgierskim. Rasa ma jednak zdecydowanie dłuższą historię, słowo „komondor” pojawia się bowiem w literaturze od 1544 roku. W ten sposób opisywany był pies pełniący funkcję stróża stad bydła.

 Komondor ze sznurkową sierścią

Komondor – wygląd

Komondor to pies należący do dużych czworonogów. Dorosłe osobniki osiągają 49–52 kg masy ciała. W zależności od płci mogą nieco różnić się wysokością – psy są nieco większe i mają około 70–80 cm wysokości, a suki średnio 65–70 cm. Owczarek węgierski ma silne i muskularne ciało. Górna linia grzbietu jest dobrze umięśniona i dość szeroka. Tylne kończyny są umiarkowanie nachylone pod kątem, a przednie porównać można do podtrzymujących ciało kolumn. Głowa tego czworonoga jest proporcjonalna do tułowia, szersza niż kufa, z wysklepioną czaszką, wyraźnym, lecz nie przesadnie wyeksponowanym, stopem. Komondor ma ciemnobrązowe oczy oraz tępo zakończony i prosty nos. Uszy są średniej wielkości, osadzone na wysokości czaszki, opadające, a swym kształtem przypominają literę U. Ogon komondora jest wiszący, lecz sama końcówka zazwyczaj bywa delikatnie podniesiona do poziomu.

Owczarek węgierski ma nietypową okrywę włosową, która podobna jest do szaty puli. Sierść ma postać długich poskręcanych sfilcowanych sznurków, które można porównać do dredów. Z uwagi na charakterystyczny wygląd rasa komondor nazywana bywa „psem mopem”. Włos okrywowy jest szorstki, a podszycie delikatniejsze. Jeśli chodzi o umaszczenie owczarka węgierskiego, to dopuszczalne jest jedynie to w kolorze kości słoniowej, czyli brudnej bieli. Sierść stanowi dla komondora doskonałą ochronę przed niskimi temperaturami, ale i świetną izolację przed skwarem. Niezwykle ciekawe jest, że owczarek węgierski nie rodzi się z taką okrywą włosową. „Dredy” zaczynają się formować dopiero w 8–9 miesiącu życia.

 


Komondor – charakter i zachowanie

● Tresura komondora

Komondor to rasa o dość trudnym charakterze. Psy te są bardzo pewne siebie, odważne i zdeterminowane. Wobec braku odpowiedniego szkolenia przejawiają niski stopień posłuszeństwa i skłonności do dominacji. Nie są zatem najlepszy wybór na pierwszego pupila. Nie nadają się też dla starszych osób, które przytłoczone zostałyby siłą i instynktem obronnym. Zwierzę powinno znajdować się pod opieką wyłącznie osób mających doświadczenie z psami. Z uwagi na charakter komondora polecany jest dla niego właściciel pewny siebie i konsekwentny, a przy tym niezapominający o życzliwości i czułości wobec psaSzkolenie powinno być stanowcze i oparte na pozytywnych metodach. Dobrym wzmocnieniem będą smaczki. Jeśli od maleńkości nie położy się nacisku na naukę posłuszeństwa, to okiełznanie owczarka węgierskiego może być bardzo trudne. Pies będzie po prostu robił to, co mu się podoba.

 

Oferta przysmaków dla psów



● Nastawienie do ludzi i zwierząt

Z uwagi na swoją naturę i przypisaną mu pierwotnie rolę strzeżenia stada komondor wykazuje sporą nieufność wobec obcych osób. Mimo że będzie podchodził do nich ostro i z dużą rezerwą, to nie wykaże bezpodstawnie agresywności. Nazywany bywa ostoją spokoju, lecz kiedy poczuje zagrożenie, budzą się w nim spore zdolności obronne. Owczarek węgierski, mimo że mocno przywiązuje się do swojej ludzkiej rodziny, to nie przepada za nadmiernymi pieszczotami, głaskaniem i okazywaniem uczuć. W związku z tym nie poleca się go do rodziny z małymi dziećmi, które chciałby, aby czworonóg spędzał z nimi godziny na zabawie lub pieszczotach.

O owczarku węgierskim można powiedzieć, że nie ma niemal wcale instynktu łowieckiego. Raczej nie rzuci się w pogoń, kiedy wyczuje jakiś trop, lecz na wszelki wypadek warto założyć mu adresówkę z danymi do kontaktu. Komondor ma spore trudności w dogadaniu się z innymi zwierzętami domowymi, w tym zwłaszcza z kotem. Z reguły nie ma szans na dobre relacje, jeśli zwierzęta razem nie dorastały. Owczarek węgierski będzie też przejawiał dystans w stosunku do innych psów. Odpowiednio wychowany i socjalizowany, będzie miał z nimi neutralne kontakty.



● Komondor a zabawa i pozostawanie samemu

Podejście do zabawy znacznie zmienia się u komondora na poszczególnych etapach życia. Większość psów aż do osiągnięcia zaawansowanego, senioralnego wieku lubi zabawę. U komondora jest zupełnie inaczej. Szczeniaki owczarka węgierskiego jak każde maluchy przepadają za rozrabianiem i zabawą. Kiedy pies osiąga dorosłość, zabawa przestaje go interesować. Tylko od czasu do czasu zwierzę może wykazać chęć do figli. Staje się znacznie spokojniejszy. O wiele bardziej woli spędzać czas na stróżowaniu. Bez problemu zostanie sam. Samotność nie jest dla niego kłopotem, zwłaszcza jeśli ma możliwość przebywania w ogrodzie, gdzie spełnia się w roli stróża posesji. Nigdy nie traci czujności, pozostawiony na noc na dworze będzie robił obchody, kiedy domownicy pójdą spać. Zazwyczaj już samą posturą odstraszy nieproszonego gościa. Z uwagi na charakter samotnika nie przejawia z reguły tendencji do niszczenia, kiedy zostaje sam.

 

 Pies komondor ze sznurkowaną sierścią.


Komondor – zdrowie i potrzeby

● Zdrowie i odżywianie komandora

Komondor to rasa, której przedstawiciele dożywają średnio 10–12 lat. Cieszą się na ogół dobrym zdrowiem, jednak jak inne psiaki mogą zmagać się z jakimiś dolegliwościami. Jednymi z częściej występujących są: dysplazja stawu biodrowego, problemy dermatologiczne (stany zapalne skóry, torbiele łojowe), skręt żołądka, trichoepithelioma (nowotwór skóry) oraz choroby oczu, w tym przeważnie zaćma i entropium. Komondor nie ma skłonności do nadwagi. Dobrze znosi złe warunki pogodowe.

Owczarek węgierski nie należy do łakomych i wybrednych psów. Można mu podawać samodzielnie przygotowane posiłki BARF. Jednak niemający wiedzy na ten temat opiekunowie powinni zdecydować się na dietę opartą na gotowej karmie. Odpowiednio zbilansowany i dostarczający wszelkich niezbędnych składników pokarmowych jadłospis to podstawa prawidłowego rozwoju i funkcjonowania psa. Komandora karmić można zarówno suchą, jak i mokrą karmą. Jej charakter i ilość należy dostosować do wieku, masy ciała, aktywności psa i ewentualnych specjalnych potrzeb. Posiłki powinno się serwować dwa razy dziennie – rano i wieczorem.

Zobacz ofertę karm dla psa



● Pielęgnacja owczarka węgierskiego

Pielęgnacja psów rasy komondor znacznie różni się od tej wykonywanej w przypadku większości innych czworonogów. Zasadniczą różnicą jest brak konieczności czesania. Powszechnie psy powinno się czesać raz w tygodniu, a w czasie linienia nawet codzienne. Komondora nie czesze się wcale. Psiak niemal nie traci sierści. W jego przypadku zabiegi pielęgnacyjne polegają na rozdzielaniu do samej skóry skręconych z sierści troczków. W przypadku szczeniaków komondora, u których zaczynają się one dopiero tworzyć, konieczna jest pomoc w formowaniu niektórych „dredów”. Chodzi zwłaszcza o sznurki sierści na zadzie i grzbiecie psa. W obrębie pozostałych obszarów ciała pojawiają się one same. Psy rasy komondor nie powinny być często kąpane – tylko wtedy, kiedy jest to naprawdę konieczne. Zabieg jest dość kłopotliwy, zwłaszcza suszenie sierści, której nie można pozostawić, aby wyschła samoistne. Proces ten zajmuje bowiem nawet do kilku dni. Mokre sznurki sierści mogłyby doprowadzić do pojawienia się odparzeń. Najlepszym rozwiązaniem jest kąpanie wyłącznie określonych części ciała, które tego potrzebują, zamiast całego psiaka.

Ze względu na obfitą sierść należy regularnie sprawdzać stan oczu i uszu, w których może rozwinąć się stan zapalny. Dobrze nabyć specjalne preparaty do ich czyszczenia, a dodatkowo przycinać włosy nad oczami i w uszach. W ten sposób zapewni się psu lepszą widoczność i ograniczy podrażnienie powierzchni oka przez włosy. W przypadku uszu poprawi to zaś wentylację.



● Komandor – środowisko przebywania

Jeśli chodzi o zamieszkanie, to najlepszym środowiskiem dla komondora będzie dom z podwórkiem, zwłaszcza położony poza miastem. Czworonogi te stworzone są do życia na łonie natury. Nie zaleca się trzymania owczarka węgierskiego w mieszkaniu. Mała przestrzeń dla tak dużego psa może być dla niego męcząca. Zwierzak potrzebuje świeżego powietrza i długich spacerów. Nie może przebywać w zamknięciu cały dzień. Zamiast w typowe psie zabawki lepiej wyposażyć go w takie stymulujące umysł, a dla zapewnienia muskularnego ciała zadbać o codzienną porcję aktywności fizycznej.

Gry aktywizujące dla psa


Komondor – cena

Cena psa komondora jest dość wysoka. Za szczeniaki z hodowli zarejestrowanej w FCI płaci się około 6000 zł. Oczywiście spotka się i znacznie tańsze oferty, ale należy mieć świadomość, że najprawdopodobniej będą to pseudohodowle. Kupione w nich psy nie otrzymają metryki urodzenia, a później wystawianego na jej podstawie rodowodu. Decyzja o kupnie psa w takiej hodowli to duże ryzyko, jeśli chodzi o historię zwierzęcia. Nie uzyskamy informacji o ewentualnych osiągnięciach czy dolegliwościach jego przodków. Nie ma też pewności co do zachowania psa – czy będzie wpisywało się w powszechnie przyjęty wzorzec. Kupno psa ze sprawdzonej hodowli to najlepsze rozwiązanie.



Olga Dąbska
Milena Kostrubiec

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość