Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Schipperke - najważniejsze informacje o rasie. Encyklopedia psów

Aktywny, bystry, wesoły i silnie przywiązany do właściciela. Schipperke to niewielki pies, który nie cieszy się w Polsce dużą popularnością, ale warto mu się przyjrzeć bliżej, bo to wyjątkowo przyjazna rasa.

Schipperke – czyli pastuszek, to pies o ciekawej urodzie i bardzo pożądanej psiej osobowości. Przeczytaj, jakimi głównymi cechami charakteryzuje się wzorzec rasy.

 

Psy schipperke.

 

Schipperke - historia rasy

Pierwsza wzmianka o schipperke pochodzi prawdopodobnie aż z XV wieku. Mnich Wenceslasa opisał podobne psy, jako wcielenie samego diabła. Późniejsze wskazówki pochodzą z XVII wiecznej Belgii i dotyczą psów pasterskich zwanych Leuvenaar, które były przodkami owczarków belgijskich i schipperke. O selekcji decydował przede wszystkim rozmiar psa. Te większe dały początek owczarkom belgijskim, te mniejsze stworzyły rasę schipperke. Początkowo wykorzystywano je do tępienia szczurów oraz strzeżenia kur.
Schipperke to po flamandzku mały pasterz.


Ta belgijska rasa bardzo spodobała się Brytyjczykom, którzy bardzo szybko zaczęli pracować nad rozwojem rasy i ustaleniem wzorca. Ostatecznie rasa ta nie ma jednolitego wzorca i jest on zależny od organizacji w poszczególnych krajach. W Wielkiej Brytanii, Nowej Zelandii i RPA obok czarnego dopuszczalny jest także kolor brązowy, blond i kremowy. FCI i AKC uznają tylko czarny. Obecnie największą popularnością schipperke cieszy się w Szwecji i Stanach Zjednoczonych. W Polsce jest to rasa wyjątkowo rzadko spotykana.

 

Wzorzec rasy schipperke.

 

Schipperke - sylwetka

Wzorzec rasy schipperke jest bardzo mało sprecyzowany i niejednolity. Jednak z reguły jest to mały pies ważący od 3 do 10 kg (przeważnie ok 6-7 kg) i mierzący ok. 30 cm. Włos okrywowy prosty, gęsty, twardy. Miękki i gęsty podszerstek. Na głowie, uszach i przodzie kończyn sierść średniodługa – na szyi kryza, na tyłach kończyn i ogonie sierść dłuższa, tworząca lekkie pióro. Maść przeważnie jest jednolicie czarna (ale niektóre organizacje dopuszczają też inne umaszczenia). Oczy są ciemnobrązowe.
Schipperke to dobrze zbudowany pies o umięśnionej sylwetce przypominający nieco miniaturowego owczarka belgijskiego. Czaszka jest dość szeroka i zwęża się ku oczom. Kufa spiczasta. Uszy stojące, trójkątne i skierowane do przodu. Oczy mają owalny kształt. Schipperke mają długi ogon, ale zdarza się, że rodzą się osobniki bez ogona.

 

 

Schipperke – temperament i charakter

Schipperke to pies o energicznym i ciekawskim temperamencie. Źle znosi izolację i pozostawienie samemu sobie. Mocno przywiązuje się do właściciela. Świetnie nadaje się do mieszkania z dziećmi czy nastolatkami, które są w stanie zapewnić mu dużą porcję pieszczot i zabawy.

Schipperke jest raczej nieufny w stosunku do obcych, co czyni go dobrym stróżem – z pewnością głośno zaalarmuje gdy na posesji dostrzeże intruza.

W stosunku do innych psów schipperke jest zwykle przyjazny, ale ma silny instynkt łowczy, więc z kotami dogaduje się różnie. Jeżeli zna je od szczeniaka, to zwykle akceptuje, ale obce koty i małe zwierzęta raczej goni.
Pies ten jest bardzo aktywny i świetnie odnajduje się w wielu psich sportach takich jak agility, flyball czy obedience. Oprócz aktywności ruchowych potrzebuje także sporej dawki gimnastyki umysłowej – uwielbia się uczyć i rozwiązywać zagadki – węszyć i główkować, dlatego trzeba mu zapewnić dostateczną ilość bodźców, np. poprzez gry dla psa. Zdecydowanie nie jest to typ kanapowca – znudzony schipperke znajdzie sobie sam zajęcie, co niekoniecznie może spodobać się właścicielowi.
Niemniej jednak pies ten nadaje się już dla początkującego hodowcy – jako łagodny, wesoły, niewielki i z reguły posłuszny pies.

Może Cię zainteresować: Najlepsze psy obronne

 

Szczeniak schipperke.

 

Schipperke – zdrowie, potrzeby, pielęgnacja

To wytrzymały pies cieszący się dobrym zdrowiem. Odporny zarówno na mróz jak i upały – dzięki grubemu podszerstkowi. Schipperke średnio żyje 14 lat i jeśli już pojawia się w gabinecie weterynaryjnym to zwykle z takimi dolegliwościami jak: oligodoncja, dysplazja pęcherzykowa włosów czarnych, galaktosialidoza i cukrzyca.
Z uwagi na dużą aktywność pies ten nie wykazuje skłonności do tycia, jednak należy zadbać o dostarczenie mu wysokiej jakości karmy bytowej. Schipperke rzadko boryka się z alergiami, więc może jeść praktycznie każdy rodzaj karmy.


Pielęgnacja sierści nie jest czasochłonna. Wystarczy ją wyczesywać regularnie – zwłaszcza w okresie linienia. Schipperke nie wymaga częstych kąpieli, ale jeśli już go kąpiemy, to warto skorzystać z szamponów dla psa o sierści czarnej, aby wydobyć jej połysk i głębie koloru.

 

 

Schipperke - cena i hodowla

Cena psa shipperke zależy od jego pochodzenia i hodowli. Średnio wynosi około 3500 – 4000 zł. Jednak z uwagi na niewielką ilość hodowli w Polsce jest to pies trudno dostępny.

Większy wybór hodowli schipperke jest za granicą. Tam też cena za szczeniaka wynosi ok. 1500 euro. Wybierając hodowlę psów pamiętaj o jej odwiedzeniu i rozmowie z hodowcą. Wypytaj o badania rodziców miotu i szczeniaków, a także uważnie poobserwuj relacje panujące w stadzie.

 




Natalia Bąk

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość