Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Owczarek belgijski (Groenendael) - najważniejsze informacje o rasie

Wysoce inteligentny, aktywny, wszechstronny, wrażliwy i bardzo przywiązany do właściciela – tak w kilku słowach można podsumować owczarka belgijskiego Groenendael. Co jeszcze wyróżnia tę rasę?


Jak typowy owczarek Groenendael to pies bystry, aktywny i chętny do nauki. Przeczytaj, skąd się wywodzi, jaki ma charakter i czy wymaga specjalnej pielęgnacji.

 

 

Belgian shepherd Groenendael – historia rasy

Psy w typie owczarków belgijskich pojawiły się już na rycinach dworu Habsburgów i książąt burgundzkich. Najstarsze wzmianki pochodzą z 1356 r. W XVI w. wydano w Antwerpii rozporządzenie nakazujące hyclom zabijanie wałęsających się, bezpańskich psów. Jedynymi ocalonymi wówczas psami były psy myśliwskie, ozdobne, pasterskie i rekele – co oznacza łobuziaka. I wszystko wskazuje na to, że to właśnie ten ostatni jest najbliższym przodkiem belgów. W 1891 r. powstał Klub Owczarka Belgijskiego oraz zorganizowano wystawę psów pasterskich w Cureghem. W kolejnych latach opracowano wzorzec rasy – dzieląc ją na trzy odmiany - długowłose czarne i płowe, krótkowłose płowe i szorstkowłose płowe. Ostatecznie owczarki belgijskie występują w czterech typach: malinois tervueren, laekenois i właśnie groenendael.

Pierwszy groenendael narodził się w posiadłości Chateau de Groenendael, należącej do Nicolasa Rose’a.

 

 

Groenendael – sylwetka

Groenendael jest jedną z czterech odmian owczarka belgijskiego. Trzy pozostałe to malinois, tervueren i laekenois. Groenendael jest zawsze długowłosy i ma czarny kolor sierści. Dopuszczalne są jedynie białe znaczenia na palcach i piersi. Szata na głowie, zewnętrznej stronie uszu i na dolnych częściach kończyn – włos krótki, na tylnej krawędzi przedramienia dłuższy, tworzący frędzle. Reszta ciała pokryta włosem długim i gładkim, szczególnie długi na szyi i przedpiersiu, gdzie tworzy kryzę i żabot, na pośladkach występują obfite portki, na ogonie długie włosy tworzą kitę.

Wszystkie owczarki Groenendael powinny ważyć ok. 25-30 kg – psy i ok. 20-25 kg – suki i mierzyć w kłębie odpowiednio psy - 62 cm, a suki 58 cm.

 

 

Groenendael temperament, charakter i zachowanie

Owczarek Groenendael to prawdziwy wulkan energii – dlatego doskonale sprawdza się w sportach typu agility, obedience czy frisbee. Pierwotnie służył to zaganiania owiec, więc ma wrodzony instynkt terytorialny i czujność – dzięki czemu doskonale odnajduje się w roli stróża. Jak większość owczarków jest bardzo bystry i oddany opiekunowi, więc z powodzeniem pełni służbę w policji lub jako pies towarzysz. Groenendael świetnie sprawdza się jako pies obrończy, a nawet ratownik.

Te psy uwielbiają wprost pracować – a przy tym nie cierpią monotonii i nudy. Dlatego opiekun powinien poświęcać im sporo czasu i uwagi oraz organizować kreatywne formy spędzania czasu, w przeciwnym razie skłonne są same sobie zorganizować rozrywkę np. demolując dom czy ogród. To dla takich psów jak owczarki Groenendael stworzono wszelkie zabawki dla psów wymagające użycia sprytu i inteligencji jak gry dla psów.
Owczarek Groenendael to pies idealny – po warunkiem, że trafi w ręce opiekuna, który będzie mu mógł poświęcić dużo czasu na aktywność zarówno fizyczną jak i psychiczną. Jak większość wysoce inteligentnych psów jest to pies przeznaczony dla doświadczonego opiekuna – są stworzone do wykonywania poleceń, dlatego nie powinny wychowywać się bez nadzoru. W takim przypadku mogą zacząć przejawiać skłonność do dominacji.
Wobec dzieci z własnej rodziny są zwykle przyjacielskie i opiekuńcze. Odpowiednio socjalizowane dogadają się także z innymi zwierzętami domowymi.

 

 

Owczarek Groenendael – zdrowie, potrzeby, pielęgnacja

Owczarek Groenendael jest psem odpornym, wytrzymałym i z reguły długo żyjącym. Średnio psy tej rasy dożywają 15 lat. Choroby, jakie je najczęściej dotykają to problemy z tarczycą, padaczka i problemy alergiczne. Mogą wystąpić u nich predyspozycje do dysplazji stawów biodrowych. Psy tej rasy mają tendencję do nadwrażliwości na narkozę – więc wszelkie zabiegi powinny być poprzedzone dokładnym badaniem.

Pokarmem dla belgów powinna być wysokoenergetyczna karma wysokiej jakości. Z uwagi na dużą aktywność, owczarki ją bardzo szybko spalają i nie mają skłonności do tycia. Uważać należy na wszelkie alergeny – w przypadku pojawienia się zmian skórnych należy przeprowadzić dietę eliminacyjną, unikając przede wszystkim najczęściej uczulających składników np. drobiu.

Sierść Groenendaela jest łatwa w pielęgnacji – wystarczy ją raz na jakiś czas wyczesać grzebieniem dla psów. Ciemny odcień sierści warto podkreślać używając szamponów przeznaczonych dla czarnych psów

 

 

Groenendael cena i hodowla

Cena owczarka Groenendael jest zależna od hodowli i potencjału szczeniaka, ale zwykle oscyluje w granicach 3000-4000 zł. Należy z dużą ostrożnością traktować oferty sprzedaży poniżej tej kwoty, aby nie paść ofiarą pseudo- hodowcy. Zakup szczeniaków tzw. „bez rodowodu”, wiąże się niestety z ryzykiem zakupu szczeniaka, który w przyszłości będzie daleki od wzorca rasy – zarówno jeżeli chodzi o wygląd jak i charakter – a nieumiejętne praktyki kojarzenia rodziców stosowane przez pseudo-hodowców mogą sprzyjać pojawieniu się wielu chorób u dorosłych psów.


Natalia Bąk

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość