Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Owczarek belgijski (Malinois) - poradnik i charakterystyka rasy

Owczarek belgijski malinois to inteligentna i towarzyska rasa, która pod silnym przewodnictwem może stać się najlepszym kompanem na długie lata. Owczarki belgijskie malinois początkowo hodowane były jako psy pasterskie. Współcześnie, ze względu na ich zdolność do łatwego zarządzania złożonymi zadaniami, coraz częściej znajdują pracę w służbach bezpieczeństwa.

Malinois jest odmianą owczarka belgijskiego. Oprócz niego, są jeszcze następujące rodzaje owczarków belgijskich: Groenendael, Laekenois oraz Tervueren.

 

Owczarek belgijski malinois oblizuje się.

 

Jak wygląda owczarek belgijski malinois?

Malinois pies jest znacznie mniejszy i lżejszy niż pozostałe odmiany tej rasy. Całe jego ciało jest za to mocno umięśnione. Są to psy średniej wielkości, o krótkiej i dość prostokątnej budowie ciała. Samce sięgają niespełna 62 cm, natomiast samice 58 cm (dla obu płci tolerancja - 2/+ 4 cm). Waga owczarka belgijskiego waha się między 25-30 kg w przypadku samców. Samice ważą nieco mniej - średnio od 20 do 25 kg.


Belgijski owczarek jest przede wszystkim psem pracującym, który jest nadal powszechnie używany przez siły wojskowe zarówno Wielkiej Brytanii, jak i innych krajów, a także policję. Na pierwszy rzut oka, pod względem wielkości oraz budowy, Malinois podobny jest do owczarka niemieckiego, jednak belgian malinois występują w znacznie szerszej gamie kombinacji kolorów i wzorów - jak chociażby owczarek belgijski czarny lub owczarek belgijski biały.

Owczarki belgijskie różnią się także długością sierści. Wyróżnić możemy owczarki długowłose (groenendael, tervueren) oraz krótkowłose (malinois).

 

Może Cię zainteresować: Czym się wyróżnia Groenendael?

 

Malinois jako pies pracujący w służbach mundurowych.

 

Owczarek belgijski malinois - charakter

Owczarek belgijski malinois charakteryzuje się sprytem, wytrwałością, pracowitością - i uległością. Jako były pies pasterski odpowiedzialny za ochronę zarówno stada, jak i całego gospodarstwa, owczarek belgijski do dziś posiada wszystkie cenne cechy wybitnego opiekuna domu. Czujne, żywe i błyskawicznie reagujące, są zawsze gotowe do obrony. Ze względu na silny instynkt opiekuńczy, przyjmują odpowiedzialność za wszystko, co należy do ich domu. Właściciele owczarka belgijskiego nie muszą więc obawiać się włamań.

Niemniej jednak ten odważny pies może nie być odpowiednim wyborem dla niespokojnych lub niepewnych właścicieli. Belgijski pies potrzebuje u boku zdecydowanego właściciela, który z dużą dozą autorytetu, intuicji i konsekwencji będzie w stanie zapanować nad jego temperamentem. Aby uniknąć przykrych niespodzianek, należy od początku kontrolować jego instynkt obronny. Aby harmonijnie żyć z tym inteligentnym psem stróżującym, niezbędne są fachowe szkolenie i dobra socjalizacja.

Choć częściej widuje się go w pracy niż w parku, jego łagodna postawa i lojalność mogą uczynić go wspaniałym towarzyszem rodziny. Ze względu na swój temperament i stałą potrzebę stymulacji, w środowisku domowym mogą być jednak trudną do utrzymania rasą - zwłaszcza bez doświadczonego właściciela.

 

Szkolenie psa malinois.

 

Belgian malinois – choroby i opieka

Ponieważ te psy wymagają dużej stymulacji i wysokiego stopnia wyszkolenia, mogą nie być odpowiednie dla niedoświadczonych właścicieli lub tych, którzy nie mają odpowiedniego czasu i miejsca. Należy jasno zaznaczyć, że są to psy wymagające od właściciela dużo poświęconego czasu, szkoleń, pieniędzy oraz pracy. Pies owczarek belgijski należy do psów pracujących – trudnych do utrzymania. Co więcej psy dużych ras, które mają duży apetyt, korzystają z innej równowagi składników odżywczych, w tym minerałów i witamin, niż psy mniejszych ras. Warto więc zaopatrzyć się w karmę dla owczarka belgijskiego.

Malinois to pies krótkowłosy z wełnistym podszerstkiem. Sierść na ogonie i wokół szyi jest grubsza; zad ma dłuższą sierść, a ogon jest krzaczasty. Dzięki niewymagającej pielęgnacji sierści, rasa malinois wymaga jedynie czesania raz w tygodniu oraz sporadycznych kąpieli. Regularne szczotkowanie to dobry moment na sprawdzenie połysku sierści (matowe włosy mogą oznaczać brak składników odżywczych w diecie), długość pazurów oraz zdrowie uszu i zębów. Pazury należy przyciąć obcinaczkami, jeśli słychać, jak stukają o podłogę.

Należy również pamiętać, że istotnym problemem zdrowotnym tej rasy jest stosunkowo wysoka zachorowalność na padaczkę. Podobnie jak w przypadku dużych ras, istnieje również tendencja do dysplazji stawów biodrowych. Odmiany belgijskie mogą cierpieć na dziedziczne schorzenia oczu, dlatego dokładne badanie weterynaryjne przed rozmnażaniem jest tak istotne - zarówno dla zdrowia szczeniąt, jak i kolejnych pokoleń.

 

Owczarek belgijski malinois podczas treningu do służb mundurowych.

 

Jak szkolić owczarka belgijskiego malinois?

Jak zostało już wcześniej wspomniane, owczarek belgijski występuje w czterech odmianach: Laekenois, Groenendael, Malinois i Tervuren. Wszystkie te odmiany mają inne maści i pochodzą z nieco innych obszarów Belgii. Hodowane do zaganiania owiec, mają silne instynkty obronne i potrzebują dużej ilości ruchu i regularnego treningu. Belgian malinois uwielbiają być częścią codziennych zajęć rodzinnych, co czyni z nich prawdziwie lojalnych towarzyszy. Ze względu na ich wysoką inteligencję, wszystkie owczarki belgijskie wymagają wysokiego poziomu stymulacji umysłowej - dlatego w przypadku tych psów zalecane jest profesjonalne szkolenie. Ważna jest także odpowiednio wcześnie wdrożona praktyka socjalizacji, gdyż - mimo naturalnie przyjaznego temperamentu - w odpowiedzi na brak stymulacji owczarki belgijskie mogą wykształcić negatywne zachowania. Belgijski malinois nie reaguje dobrze na negatywne techniki treningowe i szybko nudzi się powtarzaniem prostych zadań.

Dzięki wysokiej inteligencji i chęci uczenia się nowych rzeczy są posłusznymi uczniami, którzy nieustannie pragną zadowolić swojego nauczyciela. Nadmierna surowość jest nie tylko niewłaściwa, ale także wysoce niepotrzebna, jeśli chodzi o te wrażliwe dusze. Z miłością, cierpliwością i mnóstwem czasu na wspólne zajęcia, te czujne psy pasterskie staną się niezawodnymi psami rodzinnymi, które pozostaną wierne swoim bliskim w każdej sytuacji.

 

 

Owczarek belgijski - szczenięta

Decydując się na zakup czworonożnego przyjaciela należy pamiętać, że owczarek belgijski szczeniak nie nadaje się dla małego dziecka. Szczeniaki owczarka belgijskiego wymagają sporych pokładów cierpliwości, a także konsekwencji w korygowaniu ich zachowań.

 

Szczeniaki owczarka belgijskiego malinois.

 

Owczarek belgijski malinois - cena

By bezproblemowo odebrać pieska z hodowli, ten musi mieć skończone 12 tygodni, być dwa razy odrobaczony i raz zaszczepiony, a także posiadać CHIP. Jako nowy właściciel, powinieneś również otrzymać metryczkę psa. Na jej podstawie można także wyrobić rodowód.

Cena za owczarka belgijskiego malinois to średnio 5500 – 7000 zł. Przy kupnie malinois nie warto oszczędzać, a wybrać i dokładnie sprawdzić hodowlę, która stawia na dobrą socjalizację psów i ich trening. Ze względu na historię i charakter malinois, kupno psa z pseudohodowli za niską cenę, może wiązać się z późniejszymi wahaniami nastrojów psa, zachowaniami niepożądanymi czy nawet agresywnymi.

 

 

Arnika Persona

Komentarze

Nowa wiadomość
super tekst!