Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Podstawowe informacje na temat ciężarnych kotek

Przy zdrowej i zadbanej kotce ciąża zazwyczaj nie jest szczególnie problematyczna. Jest jednak kilka rzeczy, które należy wiedzieć, by odpowiednio zaspokoić potrzeby kociej mamy i zadbać zarówno o jej dobre samopoczucie jak i kociąt.

 

Ciąża jest u kota szczególnym okresem. Właściwa opieka pozwoli kotce przejść przez ten czas bezpiecznie i radośnie. Inne potrzeby dietetyczne, zmiany w wyglądzie i organizmie kotki to tylko niektóre z istotnych spraw, o które każdy opiekun powinien zadbać, dlatego przedstawiamy podstawowe informacje na temat ciężarnych kotek.

 

 

Fizjologia ciąży u kotów

Kotka może zajść w ciążę podczas rui, która teoretycznie występuje około 4 razy do roku. Jednak często zdarza się, że niewysterylizowane kotki wchodzą w ruję permanentną, która pojawia się i trwa bez przerwy! Ruja jest przede wszystkim uzależniona od trybu życia kota i długości dnia. Koty żyjące w domach przy ludziach zatraciły standardowe, regularne ruje i często pojawia się ona niezapowiedzianie. Dzień kotki niewychodzącej jest dłuższy, bo jej organizm uznaje światło elektryczne jako dzienne.

 

Kilkudniowy kociak na dłoni człowieka. Kociak nie ma nawet jeszcze otwartych oczu.

 

Ile trwa ciąża u kota? 

Ciąża trwa średnio 66 dni, przy kotach rasowych ten czas się wydłuża. W niesprzyjających warunkach, w stresie czy chorobach ciąża może się wydłużyć lub rozwiązanie może nastąpić szybciej.

Kociaki rodzą się ślepe, oczy zaczynają się otwierać po 7 – 10 dniach. Kotka karmi swoje potomstwo mlekiem najczęściej przez 4 tygodnie, jednak produkuje pokarm nawet do ośmiu tygodni po porodzie, dlatego bardzo ważne jest, by dostarczyć jej odpowiednich składników odżywczych i zaspokoić jej zapotrzebowanie energetyczne.

 

Trzy biało-czarne kociaki ssą mleko kociej matki.

 

Objawy ciąży u kota 

Jeśli wiemy, że kotka została pokryta, możemy się spodziewać ciąży z dużym prawdopodobieństwem. Kotka może mieć większy apetyt i być nieco bardziej wycofana - zbiera wówczas zapasy energii na czas karmienia. Przy podejrzeniu zajścia stosunku kociego i samej ciąży  należy udać się z kotką do weterynarza w celu potwierdzenia i zweryfikowania jej stanu zdrowia.

 

Ciążę potwierdza oczywiście weterynarz podczas USG jamy brzusznej po 4 tygodniu ciąży.

Oczywiście im liczniejsze jest spodziewane potomstwo, tym większy apetyt będzie miała kotka, a  jej brzuch bardziej się powiększy.

 

 

Dieta kotki w ciąży

W tym okresie szczególnie trzeba zadbać o pełnowartościowe posiłki. Najlepsza będzie karma z dużą zawartością mięsa, białka zwierzęcego i tłuszczu, odpowiednią strawnością i dużą ilością kalorii.

Zapewnienie odpowiedniej diety jest bardzo ważne, ponieważ nieodpowiednie żywienie może skutkować niedożywieniem, które prowadzi do komplikacji w ciąży i przy porodzie czy braku laktacji. Ponadto istnieje ryzyko, że miot urodzi się słaby, a kotka nie będzie w stanie go wykarmić.

Nadwaga kotki przed ciążą również rzutuje na przebieg ciąży i rozwiązanie.

Wielkość posiłków dla ciężarnej należy zwiększać już w 3 tygodniu ciąży, oczywiście cały czas kontrolując przyrost masy ciała.

Karmienie ciężarnej będzie różne na początku i w drugiej połowie ciąży, kiedy to młode uciskają żołądek młodej mamy, przez co najlepiej będzie jej podawać dzienną porcję karmy w mniejszych, ale częstszych posiłkach. Oczywiście należy zapewnić stały dostęp do świeżej wody pitnej.

 

Dopiero co urodzone, bezradne dwa kocięta. Mokre z płynu owodniowego, zawinięte w ręcznik.

 

Opieka nad ciężąrną kotką

Ciąża jest sporym wysiłkiem dla kotki i jej organizmu, a same ruje męczące. Jeżeli dojdzie do zapłodnienia i ciąży należy szczególnie dbać o kotkę i jej młode. O ile weterynarz nie zaleci inaczej, ciąża nie jest wskazaniem do ograniczenia ruchu, bynajmniej - kotka powinna dbać o kondycję, dużo się bawić i ruszać, ponieważ ma to korzystny wpływ na dotlenienie organizmu i mięśnie brzucha. Jedynym przeciwskazaniem powinno być skakanie z dużych wysokości i wspinanie się na miejsca grożące upadkiem. Koty częściowo wychodzące/wychodzące powinny bezwzględnie pozostać w domu. Wychodzenie na dwór w czasie ciąż jest bardzo niebezpieczne dla kociej mamy jak i dla maluchów.

Zainteresuje Cię też: Jak bawić się z kotem?

 

Pamiętajmy, że kocia bezdomność w Polsce jest na bardzo duża, a schroniska i fundacje są w większości zapełnione. Przy tak dużej skali problemu, niehodowlane kotki, powinny zostać wykastrowane przed pierwszą rują. Korzyści wynikające z zabiegu są niewspółmierne do ewentualnej ciąży.

 

 

Teksty na blogu nie są poradą lekarską oraz nie zastępują wizyty u lekarza weterynarii.

 

 

Maja Magiera

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość