Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Pierwsza ruja u kotki

Ruja jest elementem cyklu płciowego. To okres płodności, podczas którego kotka wabi kocury i może zajść w ciążę.

Kotki należą do samic zwierząt sezonowo poliestralnych. Ich cykl płciowy zależny jest od długości trwania dnia i natężenia światła. Koty dzikożyjące i niekastrowane w okresie marzec – maj mają najczęstsze i najmocniejsze ruje. U kotów domowych, przebywających głównie w mieszkaniach te terminy ulegają zatarciu, głównie przez sztuczne oświetlenie działające przez większość czasu i podczas każdej pory roku. U takich kotów nie ma określonych terminów, na które przypadają rujki.

  

Pierwsza ruja może się pojawić już w 4 miesiącu życia. Zalecane jest przeprowadzenie zabiegu kastracji jeszcze przez jej pojawieniem.

 

 

Na wystąpienie pierwszej rui u kota składają się między innymi:

 

  • wcześniej wspomniany wiek - średnio około 5-7 miesiąca
  • masa ciała – najczęściej powyżej 2 kg
  • rasa kota - tzw. dachowce dojrzewają szybciej niż np. persy, u których można się spodziewać rui w wieku od 12 - 18 miesięcy
  • pora roku - w danym sezonie (najczęściej od stycznia do września) występują mniej więcej 2-3 cykle z kilkoma rujami. Jeśli kot wejdzie w okres dojrzewania poza tym okresem, ruja może się trochę przesunąć

 

Kot leży na plecach. Postawą i wzrokiem zaczepia i domaga się pieszczot

 

Objawy rui u kotów

W cyklu płciowym kotek wyróżniamy 4 etapy: okres przedrujowy, ruję właściwą, okres międzyrujowy oraz okres braku aktywności.

 

Objawy okresu przedrujowego (od 1 - 3 dnia) obejmują:
 

  • częste oddawanie moczu, może się zdarzyć znaczenie terenu
  • ocieranie się o różne przedmioty i meble w domu
  • charakterystyczne miauczenie, gruchanie i mruczenie
  • tarzanie się po podłodze (kotka w rui może się zachowywać jak po kocimiętce)
  • nie pozwala się pokryć

 

Po około 3 dniach rozpoczyna się ruja właściwa, która trwa około tygodnia (koty długowłose mają krótszą ruję niż krótkowłose). Podczas tego okresu kotka dopuszcza do siebie kocura. Pokrycie kotki zazwyczaj skraca ruję, ale zdarza się, że kotka pozwala na kilka kolejnych zbliżeń, również z innymi kocurami. Samice kotów mają owulację prowokowaną, oznacza to, że komórka jajowa uwalniana jest jedynie podczas aktu kopulacji. Powoduje to, że kocięta z jednego miotu mogą mieć różnych ojców. Sama kopulacja jest dla kotki bardzo bolesna, ze względu na haczykowate brodawki umieszczone na prąciu kocura.

Przez cały okres trwania rui kotka jest niespokojna, podenerwowana i mocno pobudzona. Taki stan utrzymywany jest 24 godziny na dobę i powoduje zaburzenia łaknienia oraz czynności fizjologicznych.

 

Należy pamiętać, że czas trwania rui, jej objawy, a także wpływ na zachowanie kotki, jest zależny od danego osobnika. Niektóre kotki nie mają żadnych widocznych objawów rui, ale są gotowe do pokrycia. Dlatego nie powinno się trzymać kotki wraz kocurem, jeśli nie są obydwoje wykastrowani, gdyż może zakończyć się to niespodziewaną ciążą, nawet wśród rodzeństwa.

Kastrować koty można już od 3 – 4 miesiąca ich życia. W zależności od prowadzącego lekarza weterynarii, jednak zaleca się wykonania zabiegów jak najszybciej, zwłaszcza przed pierwszą rują.

 

Młoda kotka z figlarnym spojrzeniem, leży bokiem i zachęca do kontaktu

 

W niektórych przypadkach zdarza się, że ruja staje się permanentna i występuje jedna za drugą - nie jest to stan normalny, wyjątkowo męczący i niosący konsekwencje zdrowotne dla kotki – wychudzenie i wyniszczenie. Podczas rui permanentnej można przeprowadzić zabieg kastracji, jednak jest on o wiele trudniejszy i tylko niektórzy lekarze weterynarii się go podejmują.

 

 

Ruja trwa od tygodnia do 10 dni, jednak jest to kwestia osobnicza i u niektórych kotek ten okres może wydłużyć się do nawet miesiąca. Okres międzyrujowy w teorii trwa 1 – 2 tygodnie, chociaż zdarzają się przypadki, że po zaledwie paru dniach pojawia się kolejna ruja.

 

Każda ruja zwiększa ryzyko zachorowania kota na schorzenia układu rozrodczego, w tym różnego typu nowotworów oraz ropomacicza zagrażającego życiu kotki.

Ruja objawia się do końca życia.

 

 

 

Jak w czasie rui czuje się kotka?

 

Ruja nie jest co prawda mocno bolesna, co niesłychanie męcząca, nie tylko dla niej, ale też dla właścicieli. Jest to kilka - kilkanaście dni nieustannego miauczenia, ocierania się, tarzania i kucania kotki nad ziemią, by zwabić do siebie kocura.

 Kotka wygina się na ziemi. Kotki podczas rui odczuwają dyskomfort psychiczny, bardzo je męczący

 

Jak można pomóc kotce w rui?


Najlepszym i trwałym sposobem jest oczywiście kastracja. Większość weterynarzy zaleca ją już przed pierwszą rujką, by kotki nie męczyć. Istnieją oczywiście środki farmakologiczne hamujące rujkę, ale na dłuższą metę są szkodliwe i mogą przyczyniać się do powstawania groźnego zapalenia macicy - ropomacicza i szeregu innych chorób, zagrażających życiu kotki, takich jak:

- przerostu listwy mlecznej

- powstawania nowotworów gruczołu mlekowego

- powstawania nowotworów narządów rozrodczych

 

Niektóre z preparatów hamujących ruję przyczyniają się również do wzrostu apetytu i masy ciała kota.

Same rujki są dla kotki bardzo męczące, a wystąpienie stałej rui jest dla organizmu niesłychanie obciążające.

Jeżeli już zdarzy się nam nie dopilnować zabiegu kastracji w odpowiednim czasie, przed rują i dojdzie do niej, można troszkę zmniejszyć nieprzyjemne objawy. W takim okresie należy jak najmniej stymulować kotkę - nie głaskać, miziać, przytulać. Nie powinno się łapać jej za grzbiet i tylne części ciała. Ważne jest zapewnienie spokoju i ciszy. Wyciszyć kotkę można poprzez lekkie obniżenie temperatury i zaciemnienie pomieszczenia, w którym kotka najczęściej przebywa. Absolutnie nie wolno wypuszczać kotki w rui na dwór. Jest to pewna ciążą oraz niepewny powrót kotki do domu.

 

Reasumując, podawanie środków hamujących czy preparatów uspokajających jest raczej środkiem szkodliwym i doraźnym. Najlepszym wyjściem jest sterylizacja lub kastracja, która jest obecnie mało inwazyjnym zabiegiem, po którym kotka szybko wraca do sprawności. Pamiętajmy, że wbrew powszechnemu stereotypowi kotka nie „tęskni do macierzyństwa”. O różnicach między kastracją a sterylizacją kotów pisaliśmy.

 

 

Bezdomnych kotów jest tak dużo, że jeśli chcemy powiększyć kocią rodzinkę, nie męczmy swojej kotki - adoptujmy. Po sterylizacji i kastracji ustępują wszystkie uciążliwe dla kotki i właściciela objawy.

 

 Teksty na blogu nie są poradą lekarską oraz nie zastępują wizyty u lekarza weterynarii.

 

 

Karolina Łuszczyk

Maja Magiera

Komentarze

Nowa wiadomość
Czy to normalne, że kotka w czosie rui się ślini?
mam kotke ok 4,5 miesieczna dostala pierwsza ruje kiedy mige ja wysterylizowac
Moja kotka ma około 10 miesiecy i ma wlasnie rujkę. Problem jest taki, że mała nie jest jeszcze wysterilizowana, a mamy drugiego kota, dorosłego wykastrowanego. Czy mogą przebywać razem?
Witam ,
Mam małą kotkę ma 6 miesięcy i zaczyna się ocierać i miałczeć, czy taki mały kotek już może mieć rujke?
A ja mam pytanie odnośnie kota brytyjczyka aktualnie ma 5 miesięcy. Kiedy mogę dodać ogłoszenie że kot może kryć.? Jestem zielona w tym temacie.
Kiko,
ogranicz kotce bodźce z zewnątrz i wewnątrz. Obniż temperaturę w pomieszczeniu, w którym przebywa kotka i zrób tam ciemno (zasłoń okna, nie zapalaj światła). Podawaj kotce mniejsze porcje jedzenia. I jak najmniej ją głaszcz, przytulaj. Pozostaw jej zabawki i podstawowe konieczne rzeczy, ale dodatki ogranicz do minimum.
Mam 1,5 roczną kotkę brytyjkę z wrodzoną torbielowatością nerek - nie mogę jej wykastrować, ani rozmnażać - jak mogę jej pomóc w trakcie rujki, którą dostała pierwszy raz, poza zastosowaniem rad z artykułu.
Mam pytanie 2tygodnie temu moja kotka miała ruj i znów jej się powtarza znów głowa boli czemu się dzieje dwa tygodnie spokoju teraz od nowa
Anno, w takiej sytuacji należy zorientować się czy któryś z weterynarzy w okolicy podejmuje się kastracji kotki podczas rui. Jeżeli nie to należy jak najbardziej wyciszyć kotkę - zaciemnić pomieszczenia w jakich przebywa (zasłonić okna, rolety dać), zmniejszyć tam temperaturę, nie głaskać, miziać kotki, nie pobudzać. Przy zdrowych kotkach zmniejsza się również delikatnie dzienną porcję posiłków. Należy dostarczać kotce jak najmniej bodźców.
Kinio, to zależy od weterynarza i stanu kotki. Niektórzy lekarze podejmują się zabiegu nawet w trakcie rui - wszystko zależy od stażu lekarza, doświadczenia oraz stanu organów rozrodczych kotki oraz jej stanu i przechodzenia rui.
Witam. Kotka dostała rujke 1 marca a na 9 marca ma zaplanowana kastracja. Dzwoniłam do weta i powiedziała żeby nie odwoływać zabiegu. Czy tak można? Pozdrawiam
Proszę o informację co powinnam zrobić. Kotka przywieziona z Grecji bardzo malutka dostała ruje. Nie zdążyłam jej wysterylizować. Jak i kiedy powinnam ja teraz poddać zabiegowi.
Moja kotka została wykastrowana podczas pierwszej rui nie trzeba było czekać aż się skończy ,
Karolino,
należy wykonać USG jamy brzusznej i skonsultować przypadek u innego weterynarza. Taka ruja może oznaczać odprysk jajnika lub źle wykonany zabieg. Należy dociec przyczyny i poprawić zabieg.
Witam. A co zrobić jak kotka, mimo wysterylizowania w dalszym ciągu dostaje ruje? Weterynarz, który robił zabieg, twierdzi że taka kotka trafia się raz na 10 000 kotów. Nie wiem ile w tym prawdy. Inny lekarz nie chce podjąć się ponownego zabiegu, bo kot może się już nie obudzić
Moja kotka ma tuje non stop nie mam kiedy jej wysterylizować jak jej przejdzie umówie zabieg i klops znowu ryja mam już dosyć nieprzespanych nocy
Ruja dla kotki jest bardzo męcząca. W przypadku regularnego jej pojawiania się przede wszystkim należy pamiętać o wykonywaniu USG co roku, a nawet co pół roku - zmiany mogą pojawić się w każdym momencie, nieodwracalne i wtedy wykonywany zabieg jest zabiegiem ratującym życie. W przypadku standardowej kastracji kotki decyzja należy do lekarza weterynarii, ale przy odpowiednio dobranej premedykacji, a także przy dobrym stanie zdrowia kota, nie ma limitu wieku.
Czy 12-letnia kotka można sterylizować czy jest już dla niej zbyt ryzykowne? Ma tygodniowe ruję co około 2-3 miesiące.
Należy zrobić USG I zbadać poziom hormonów kota. Jeżeli zabieg ponownej kastracji był stosunkowo niedawno to możliwe, że poziom hormonów jeszcze nie wrócił do poziomu wyjściowego. I tak, podwyższone hormony lub ich chwiejne wartości mogą przyczyniać się do rozwoju chorób wymienionych w artykule.
A co jeśli kotka ma rujki po sterylizacji (całkowitej)? Kotka miała zabieg, po jakimś czasie też drugi, usunięcie kikuta po macicy, bo zrobiło jej się tam zapalenie i guzek. Obecnie rujki nadal występują. Czy wtedy też sprzyjają wystąpieniu jakiejś choroby?
Każda gmina ma określoną pulę pieniężną na zabiegi kastracji. Należy zgłosić się do Urzędu Gminy i udzielą rad lub przekierują w miejsce, gdzie bony na kastrację są dostępne.
Kiedy będzie darmowa kastracja kotów w Poznaniu .Poniewaz jestem ręcistką nie nie stać mnie na płatny zabieg