Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Mastif hiszpański (mastín español) - encyklopedia ras psów

Ten pochodzący z Hiszpanii mastif uznawany jest za jedną z największych ras psów na świecie. Osiąga niebagatelne rozmiary, które w zamierzchłych czasach pomagały mu w perfekcyjnej obronie stad zwierząt gospodarskich, rodzin i ich dobytków. Mastif hiszpański należy do psów górskich i jest przystosowany do pracy w każdym terenie i w każdych warunkach. Niektórym może przeszkadzać jego silny charakter, ale i… najbardziej intensywne ślinienie się spośród wszystkich psów.

 

Mastif hiszpański w lesie.

 

Historia rasy psa mastif hiszpański

Mastify są bardzo starymi rasami psów i nie inaczej jest z mastifem hiszpańskim. Już w I w n.e. historyk i pisarz rzymski Pliniusz wspominał w swoich dziełach o mastifach iberyjskich – dzisiaj znanych jako mastify hiszpańskie. Były to psy pełniące rolę stróżów i obrońców, zarówno rodzin, jak i całych dobytków i domostw. Cenione były za umiejętności pilnowania stad owiec i innych zwierząt. Z zaciętością i odwagą stawiały czoła drapieżnikom, bez względu na warunki atmosferyczne.
Wcześniej psy te występowały w różnych długościach sierści, dopiero w XX wieku zostały oficjalnie rozróżnione dwie rasy – krótkowłose mastify hiszpańskie i długowłose mastify pirenejskie.

Mastif hiszpański w 1946 r. dostał numer 91 wzorca i został przypisany do grupy II FCI – pinczery, sznaucery, molosy, szwajcarskie psy górskie i do bydła oraz do sekcji 2 – molosy i podsekcji psy górskie.

Mastify hiszpańskie brały udział w tworzeniu innej rasy molosów - Fila brasileiro.

 

Łaciaty mastif hiszpański na śniegu.

 

Mastif hiszpański – wzorzec i wygląd

Mastif hiszpański należy do psów ras dużych. To potężny molos o masywnej i zwartej budowie ciała. Dorosły osobnik osiąga co najmniej 77-80 cm wysokości w kłębie, suki są nieco niższe.

Pies ten ma prosty grzbiet, z mocno zaznaczonym kłębem. Klatka piersiowa jest głęboka i szeroka. Nogi mastifa hiszpańskiego są umięśnione i całkiem proste, z nieznacznie tylko widocznymi nadgarstkami. Łapy stosunkowo drobne. Ogon psa jest długi i gruby na całej długości, zazwyczaj luźno opadający. Głowa mastifa hiszpańskiego jest bardzo duża, mocna, osadzona na grubej i masywnej szyi z podwójnym podgardlem. Oczy małe, uszy wiszące, trójkątne.

Typowy sposób poruszania się rasy to kłus.

 

Umaszczenie mastifa hiszpańskiego

Mastif hiszpański występuje właściwie w każdym umaszczeniu. Jednak najbardziej cenione są osobniki o maści żółtej, czarnej, płowej, pręgowane lub łaciate.

Sierść tego mastifa jest gęsta i gruba. Średniej długości.

 

Mastif hiszpański żółty,

 

Mastif hiszpański – charakter

Pies mastif hiszpański jest dumnym i odważnym przedstawicielem molosów. Zdaje się rozumieć potęgę swoich rozmiarów i siłę swoich szczęk, przez co nie jest zaczepny ani konfliktowy w kontaktach z innymi psami. Do swojej rodziny i znanych sobie osób jest łagodny i spokojny w domu. Jednak spotkania i zabawy z dziećmi zawsze powinny być pod kontrolą rodziców, nie zaleca się pozostawiania tych psów samych z dziećmi, a nawet z innymi zwierzętami. Do obcych osób – nieufny.

Mastif hiszpański wymaga pewnego i zrównoważonego opiekuna, który będzie prowadził psa i dawał mu jasne sygnały. Pies tej rasy z pewnością nie sprawdzi się jako pierwszy pies czy jako pupil osób niezaznajomionych z zachowaniami i potrzebami psów. Decydując się na szczeniaka mastifa hiszpańskiego warto już zawczasu znaleźć psie przedszkole, do którego zapisze się psa. Takie szkółki pozwolą na socjalizację szczeniaka i nauczenie się odpowiedniego reagowania na inne psy oraz odpowiedniego radzenia sobie z emocjami, a opiekunowie nauczą się dawania jasnych sygnałów psom i wytworzenia zdrowej więzi.

 

Szczeniaki mastifa hiszpańskiego.

 

Mastif hiszpański – cena

Psy tej rasy są stosunkowo wysoko cenione na rynkach kynologicznych. Cena szczeniaka mastifa hiszpańskiego z FCI waha się od 5000 do 6000 zł. Decydując się na posiadanie mastifa hiszpańskiego koniecznie sprawdź legalność wybranej hodowli! W przypadku psów molosów szczególnie ważna jest czystość hodowlana i poprawność prowadzonej pracy hodowlanej. Każde zaburzenie w hodowli wpływa na charakter psów, ich stabilność i poprawne reagowanie na bodźce. Mastif hiszpański z pseudohodowli lub z hodowli stosującej awersyjne metody wychowawcze może być niebezpieczny.

Miesięczne koszty utrzymania psa tej rasy również są wysokie i sięgają nawet do 600 zł. Pies potrzebuje solidnej dawki karmy o wysokiej jakości biologicznej, a także regularnego szkolenia pod okiem fachowców. Jeśli mastif hiszpański zachoruje, koszty jego leczenia mogą wychodzić już w tysiącach złotych.

 

Mastif hiszpański – zdjęcia

Mastif hiszpański płowy.  Mastif hiszpański leży na trawie.

Mastif hiszpański wygląd.  Masif hiszpański łaciaty.

Mastif hiszpański pręgowany.  Szczeniak mastifa hiszpańskiego.

 





Karolina Łuszczyk

Zdjęcia: Canva.com

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość