Nr 1 2020
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!

Fila brasileiro (Fila brazylijska) – najważniejsze informacje o rasie. Encyklopedia psów

Fila brazylijska, zwana także mastifem brazylijskim to silny, odważny pies stróżujący przejawiający wyjątkową nieufność do obcych, a równocześnie darzący swoją rodzinę nieprzeciętnym wręcz przywiązaniem i czułością. Dowiedz się więcej o tej wspaniałej rasie.

Pies tej rasy w stosunku do obcych może przejawiać niechęć, a w sytuacji zagrożenia nawet agresję. W stosunku do bliskich jest psem czułym, wrażliwym i spragnionym kontaktu. Z jednej strony jest silny, z drugiej łatwo go zranić. To rasa pełna sprzeczności i zdecydowanie wyjątkowa.

 

Profil psa fila brazylijska, widoczne duże podgardle i nadmiar luźnej skóry.

 

Fila brasileiro – historia rasy

Pochodzenie fili brasileiro nie jest jednoznaczne. Legendy mówią o pokrewieństwie ze starożytnymi psami bojowymi i pasterskimi, a nawet krzyżówkach z dogiem niemieckim, mastifem neapolitańskim i chartami. Najpewniej jednak w tworzeniu tej rasy brały udział mastif angielski, buldog angielski, bloodhound i hiszpański alano.

Pierwsze próby hodowli fili miały miejsce w Brazylii i przypadają na koniec XVIII w. Pierwsze rodowodowe czworonogi, które wpisano do powstałego w 1946 r. Kennel Clubu Paulista (był on zaczątkiem brazylijskiego związku kynologicznego) wyhodował Juvenal Peioto z Sāo Paulo (był m.in. hodowcą pierwszego championa Bumbo da Vila Paulista). Wzorzec rasy opracowano w 1950 r. - był on od tego czasu kilkukrotnie zmieniany.

W Europie fila pojawiła się w 1954 r., a w Polsce w 1992 r. Nazwa psa pochodzi od portugalskiego słowa „filar”, które oznacza „schwytać”, „złapać”.

 

 

Wygląd i sylwetka psa fila

Fila to pies o potężnej budowie. Psy osiągają wielkość 65-75 cm w kłębie, suki 60-65 cm. Waga psa to minimum 60 kg, suki minimum 40 kg. Fila odziedziczyła swoją budowę głównie po mastifie, po buldogu angielskim wysoki zad, a pokrewieństwo z bloodhoundem skutkowało dużą ilością grubej, luźnej skóry i mocno zaznaczonym guzem potylicznym.

Okrywa jest krótka, gładka, gęsta i sprężysta. Występuje w niemalże wszystkich kolorach jednolitych - oprócz białego, mysiego, błękitnego oraz czarnego podpalanego oraz w odmianie pręgowanej. Fila może mieć czarną maskę oraz jasne znaczenia na łapach, piersi i ogonie.

Głowa jest duża, ciężka, masywna, ale proporcjonalna do tułowia. Oczy mogą mieć kolor od ciemnobrązowego do żółtego. Uszy są szerokie i grube, wiszące, w kształcie litery V. Ogon bardzo gruby u nasady, zwężający się ku końcowi.

 

Fila brazylijska leży na trawie.

 

Fila brasileiro – zachowanie i charakter

Fila to zdecydowanie pies o dwóch obliczach. Pierwsze – przeznaczone wyłącznie dla bliskich – jest czułe, kochające, lojalne i niebywale towarzyskie. Drugie – to dla obcych – jest nieufne, terytorialne, nieprzewidywalne, a nawet groźne. Dlatego fila brazylijska zdecydowanie potrzebuje doświadczonego, silnego przewodnika. Znakomicie sprawdza się w roli stróża i obrońcy. Ojeriza – czyli niechęć do obcych, widoczna już u 3-4-miesięcznych szczeniąt.

Pies ten, mimo ogromnej siły fizycznej i groźnej postury ma bardzo delikatne wnętrze i wrażliwą psychikę, dlatego należy się obchodzić z nim bardzo łagodnie. Może źle znosić objawy agresji oraz samotność.

Fila jest psem o spokojnym temperamencie i nie wymaga ogromnej ilości ruchu – zdecydowanie nie jest typem sportowca. Nie przejawia instynktów łowieckich i zwykle niechętnie oddala się od domu.

Odpowiednio socjalizowany doskonale dogaduje się z innymi zwierzętami – nawet kotami – o ile należą do jego stada! W stosunku do obcych zwierząt fila może przejawiać zachowania terytorialne.

Podobnie jest z dziećmi. Te z rodziny zwykle są przez filę nie tylko akceptowane, ale otoczone opieką. Nie należy jednak pozostawiać jej samej w ich towarzystwie – z uwagi na duży rozmiar i siłę psa. Dzieci nie powinny też jej wyprowadzać samodzielnie na spacer.
Fila jest inteligentna, chętnie poddaje się szkoleniu i nawiązuje doskonałe relacje z opiekunem. Nie jest to jednak pies polecany dla niedoświadczonych opiekunów. W nieodpowiednich rękach może przejawiać zachowania agresywne.

 

 

Rasa psa fila brasileiro – zdrowie, potrzeby i pielęgnacja

Pies ten jest bardzo wytrzymały i łatwy w pielęgnacji. Jedynymi wymaganiami pielęgnacyjnymi są właściwie te standardowe związane z dbałością o zęby, pazury, uszy i oczy. Ponadto warto od czasu do czasu wyczesać sierść. Fila linieje dwa razy do roku, przez pozostały czas raczej nie gubi dużych ilości sierści. Niestety te, które zostawia są w formie trudnych do usunięcia igiełek.

Fila dobrze znosi zarówno upały jak i mrozy.

Pies ten może mieć skłonność do tycia, dlatego należy uważnie porcjować karmę i nie przesadzać ze smakołykami dla psa. Najlepiej podawać jej dobrej jakości suchą karmę dla ras olbrzymich z dodatkiem substancji chroniących stawy. Dobową porcję jedzenia koniecznie trzeba podawać w minimum dwóch posiłkach.

Fila brasileiro jest odporna, wytrzymała i cieszy się z reguły dobrym zdrowiem. Jednak mogą ją dotknąć przypadłości typowe dla ras dużych - czyli dysplazja stawów biodrowych oraz skręt żołądka.

 

 

Pies fila brasileiro cena

Średnia cena psa rasy fila brasileiro zależy od jego pochodzenia, wieku i płci. Średnio wynosi 3500 zł – 4000 zł. Wybierając psa rasy fila. zdecydowanie należy unikać wszelkich „pseudo-hodowli” -jest to szczególnie ważne ze względu na charakter i psychikę rasy.

 Natalia Bąk

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość
66253
37.39   

Wielkość pupila: 

Uniwersalne, 

Waga opakowania (kg): 

0.2, 

Producent: 

SMART BONES

Faza życia: 

Dorosły, 

Białko dominujące: 

Produkty pochodzenia zwierzęcego

Gryzak z kurczakiem dla psów wszystkich ras. SmartBones to smaczne i zdrowe przekąski, które mogą być podawane między posiłkami, sprawiając wiele radości czworonogom i budując dobre relacje pomiędzy właścicielem a psem. Smart Bones Chicken Sticks przeznaczone są dla każdego psa. Zewnętrzna...
Kupując ten produkt otrzymasz: 9 pkt
wysyłamy w 72 godziny
+

61256
22.06   

Waga opakowania (kg): 

0.158, 

Producent: 

SMART BONES

Faza życia: 

Dorosły, 

Białko dominujące: 

Produkty pochodzenia zwierzęcego

Gryzak z batatami i piersią kurczaka dla psów ra średnich. Dla miłośników psów, SmartBones to smaczne i zdrowe przekąski pomiędzy posiłkami, które wzmacniają relację właściciela z psem i sprawiają wiele radości naszym czworonożnym przyjaciołom.   Najważniejsze cechy: Ze...
Kupując ten produkt otrzymasz: 6 pkt
wysyłamy w 72 godziny
+

61253
22.06   

Wielkość pupila: 

Rasy średnie, 

Waga opakowania (kg): 

0.158, 

Producent: 

SMART BONES

Faza życia: 

Dorosły, 

Białko dominujące: 

Produkty pochodzenia zwierzęcego

Gryzak o smaku wołowiny dla psów ras średnich. Dla miłośników psów, SmartBones to smaczne i zdrowe przekąski pomiędzy posiłkami, które wzmacniają relację właściciela z psem i sprawiają wiele radości naszym czworonożnym przyjaciołom. Gryzaki nie zawierają surowej skóry, dzięki czemu są...
Kupując ten produkt otrzymasz: 6 pkt
wysyłamy w 72 godziny
+