Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Łzawienie oka u kota - co jest przyczyną kociego płaczu?

Jeżeli kot płacze, może to oznaczać wiele chorób. Łzy nie pojawiają się, gdy kot jest przygnębiony, ale w momencie, kiedy dochodzi do nieprawidłowości. Zobacz, co może wpływać na łzawienie kocich oczu i jak postępować z płaczącym kotem.

 

 

Załzawione oczy kota

Każdy kot ma na gałce ocznej przedrogówkowy film łzowy, który zapewnia odpowiednie nawilżenie oka i usuwa niechciane zanieczyszczenia dostające się do kocich oczu. Jeżeli dochodzi do nieprawidłowości i łzy nie spływają kanałem nosowym, zaczynają wydostawać się poprzez oczy. Niektóre koty regularnie łzawią, na przykład koty perskie czy koty egzotyczne. Wynika to z budowy ich czaszki, która została tak zmodyfikowana, aby kot miał płaski pyszczek. Doprowadziło to do skrócenia kanałów łzowych i samoistnych wylewów łez poza kanały. U innych kotów łzy nie powinny się pojawiać i zazwyczaj są objawem choroby lub alergii.

Kocie oczy są bardzo wrażliwe i są podatne na różne choroby. Wbrew pozorom dużo kotów ma problemy okulistyczne, jednak koty bardzo dobrze maskują ból. Zobacz, kiedy udać się do weterynarza z kocim przyjacielem

Kota przed zanieczyszczeniami chroni trzecia powieka, tak zwana migotka. Trzecia powieka stanowi pancerz dla oka. Wysuwa się na zewnątrz w momencie zagrożenia lub stresu, a jeżeli jest ciągle widoczna, może to świadczyć o chorobie, zarobaczeniu lub urazie. W takim przypadku należy zabrać kota na badania weterynaryjne. Nieprawidłowa budowa migotki może także prowadzić do łzawień lub podrażnień oka. W przypadku zupełnego braku tej części oka koty chronicznie chorują na zapalenie spojówek. Jeżeli Twój kot nie ma migotki, powinieneś dbać o odpowiednie nawilżenie jego aparatu widzenia.

 

Kot pers z łzawiącym okiem. 

 

Dlaczego oko kota łzawi?

Jeżeli nie mamy persa lub egzotyka, a nasz kot łzawi, należy skonsultować to z lekarzem weterynarii, który oceni, czy kotu dolega coś poważnego.

Koci katar – bardzo ciężka i poważna choroba dotykająca koty. Najczęściej chorują na nią kocięta, a więc łzawiące oczy małych kotów mogą być powodem do zmartwień. Aby uniknąć chorób u kociąt, należy je zaszczepić.

Uszkodzenie mechaniczne – kotu mogło wpaść coś do oka i podrażnić błonę śluzową lub mógł o coś uderzyć. Rana na oczach jest bardzo groźna i musi ją opatrzyć weterynarz.

Suche oko (suche zapalenie rogówki i spojówki) - może wystąpić żółta lepka wydzieliny z oczu, która będzie zastępowała łzy. Zbyt suche oczy to choroba, która może prowadzić do ślepoty.

Zapalenie spojówek – jeśli kot cierpi na tę przypadłość, z jego oczu będą wydobywały się łzy i gęsta wydzielina świadcząca o chorobie. Zapalenie spojówek może pojawić się od ciała obcego, na przykład kurzu czy alergenu.

Alergia – kot może być na coś uczulony, a jego oczy – jak u człowieka – będą reagowały na alergen łzami lub produkcją śluzu. Należy zrobić badania i sprawdzić, co uczula pupila.

Zaćma – to schorzenie występuje częściej u starszych kotów. Soczewka oka robi się mętna, a kot ma problem z widzeniem. Regularne kontrole mogą pozwolić na uniknięcie rozwoju chorób oczu.

Wady rozwojowe powiek – powieki mogą się źle wykształcić u kocięcia i będą tworzyły się stany zapalne wokół oczu, które mogą wywoływać łzawienie.


Koty doskonale maskują swój ból, a łzy w kocich oczach to sygnał ostrzegawczy dla właściciela. Szybka reakcja może pozwolić na zdiagnozowanie choroby i zatrzymanie rozwoju zakażenia czy wirusa.

 

Leczenie łzawiącego oka kota.

 

Łzawienie jednego oka u kota

Jeśli Twojemu kotu łzawi tylko jedno oko, możliwe, że wpadło mu coś do oka lub postępuje u niego zaćma w jednej gałce ocznej. Takie schorzenie powinien obejrzeć weterynarz, który oceni sytuację. Jeśli pociekła mu tylko jedna łza i oko wygląda prawidłowo, mógł mu wpaść jakiś drażniący pyłek, który nie zagraża zdrowiu kota. W razie wątpliwości zawsze konsultuj się z lekarzem weterynarii.

 

 

Higiena kocich oczu

Jeśli kot ma stan zapalny oka lub lecą mu łzy, nigdy nie przemywaj jego oczu rumiankiem, herbatą, wodą utlenioną czy alkoholem. Te wszystkie substancje podrażnią delikatne kocie oczy i mogą tylko zaszkodzić pupilowi, a nawet doprowadzić do utraty wzroku! Zbyt długie zwlekanie z udaniem się do weterynarza może doprowadzić nawet do ślepoty czy uszkodzenia wzroku.

Koci opiekunowie zawsze powinni mieć w domu odpowiedni preparat do higieny oczu kota i w razie konieczności stosować go według zaleceń producenta. Można nasączyć wacik letnią wodą (wcześniej przegotowaną) lub solą fizjologiczną i tak przetrzeć oczy kota, a następnie udać się na konsultację weterynaryjną. Jeżeli nie występują nieprawidłowości z kocimi kanałami łzowymi, nie ma potrzeby zbyt częstego mycia okolic oczu. Koty same dbają o swoją czystość i chętnie się myją.Aleksandra Drzewińska

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość