Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Jak zadbać o sukę i kotkę podczas rui?

Cieczka jest uciążliwym czasem dla kotek i suk. My jako opiekunowie możemy złagodzić nieprzyjemne objawy rui i zadbać o czworonożne przyjaciółki. Przeczytaj, jak pomóc swojemu zwierzęciu i jak zadbać o jego higienę.

 

 

Czym jest ruja?

Ruja jest nazywaną także cieczką lub estrusem. To pojęcie obejmuje fazę płodności samic i występuje prawie u wszystkich ssaków, w tym psów i kotów. W tym czasie organizm samicy produkuje hormony, które umożliwiają zapłodnienie. Zachowanie pupila może się zmienić, również jego ciało będzie przechodziło zmiany. Wszystkie zachowania będą stanowiły próbę przyciągnięcia samca i możliwości rozpłodu. Zwierzęta kierują się instynktem i może to być dla nich duże obciążenie psychiczne.

 

Suczka w specjalnych pampersach dla psa.

 

Cieczka u suki

U suk wystąpienie pierwszej cieczki zależy od rasy i wagi. Średnio pierwsza ruja występuje w wieku około 6 miesięcy. odstęp może się różnić w zależności od rasy i psa. Małe pieski zazwyczaj dojrzewają wcześniej, a większe rasy później. Nie powinno się kryć suk w trakcie pierwszej rui, gdyż jajowody nie są wtedy dostatecznie wykształcone. Początkowo cykle będą nieregularne, a ich stabilizacja może trwać nawet 2 lata.
Cieczka u psa pojawia się mniej więcej co pół roku i trwa 3-4 tygodnie. W tym czasie suka krwawi około 10 dni. Nie ma pory roku, podczas której zawsze występuje cieczka, z wyjątkiem ras basenji i mastifów tybetańskich, które zwykle mają tendencję do przechodzenia rui wiosną. Pierwszą oznaką cieczki jest krew w drogach rodnych i ewentualny obrzęk sromu. Krwawa wydzielina zmienia kolor i wygląd w trakcie trwania rui. Ich mocz jest pełen feromonów, które szczególnie przyciągają innych samców. Na szczęście sama cieczka nie jest bolesna dla suk, jednak może stanowić dyskomfort przez duże zainteresowanie psów, częste oddawanie moczu lub zbyt duże ilości wydzieliny.

 

Sprawdź akcesoria pomocne podczas rui

 

Jak dbać o higienę suki? Higiena intymna suki

Aby uniknąć nieprzyjemnego zapachu i zakażeń w okolicach dróg rodnych, warto stosować majtki ochronne lub specjalne pieluchy dla suk. Jeżeli suka obficie krwawi, dla bezpieczeństwa i wygody można zastosować maty absorbujące, które ochronią zarówno legowiska, jak i mieszkanie przed zanieczyszczeniem. Jeżeli legowisko psa zostanie zabrudzone, należy je niezwłocznie wyprać. Dobrym sposobem na utrzymanie higieny suki są częste kąpiele, które zapobiegną namnażaniu się bakterii. Można zastosować także chusteczki do higieny dla psów, aby wytrzeć okolice pochwy, jeżeli nie mamy możliwości szybkiej kąpieli.

 

Jak pomóc suce w trakcie rui?

Największą pomocą jest oczywiście dbanie o higienę, ale można zapewnić także opiekę psychiczną. Przygotuj dla swojej suki miejsca, gdzie będzie mogła się swobodnie przytulać i nie stresować, że ubrudzi legowisko czy koc. Warto mieć więcej koców, aby na bieżąco je prać i wygodnie umieszczać suczkę. Miej na uwadze, że suka będzie częściej chciała oddawać mocz, więc częstsze spacery czy wyżej wspomniane maty absorbujące będą stanowiły wsparcie dla suczki w rui.
Jeżeli nie zamierzamy doprowadzić do zapłodnienia suki, warto rozważyć kastrację. Pies wtedy nie będzie musiał przechodzić tego trudnego czasu, oszczędzimy mu wiele stresu i kłopotu, a przede wszystkim ochronimy psa przez chorobami.

 

Kotka wychodzi z kuwety.

 

Ruja u kotki

Kotka przechodzi ruję, kiedy osiągnie wiek około 6 miesięcy. W przypadków kotów występowanie rui zależy od pogody, klimatu i warunków, w jakich przebywają. W trakcie sezonu lęgowego mają kilka cykli, w trakcie których wypada kilka rui. Kotka jest częściej płodna niż suka i w przypadku mruczków cieczka może być bardzo uciążliwa. Te zwierzęta nie krwawią i nie ma potrzeby używania specjalnych pieluch, ale ich zachowanie zupełnie się zmienia. Większość kotek zaczyna się bardzo łasić do swoich właścicieli i ocierać o meble. Często wychylają tylną część tułowia, aby dostawać więcej czułości w tych okolicach. Dużo kotek głośno miauczy i generalnie zwraca na siebie uwagę na wiele sposobów. Kotki, tak jak suki, będą miały większą potrzebę oddawania moczu i mogą nawet posikiwać na przedmioty w domu.

 

Czy można przeprowadzić kastrację przed pierwszą rują kotki?

Zdecydowanie tak. Krąży mit o tym, że kotka musi mieć pierwszą ruję lub, co gorsza, urodzić pierwszy miot, aby móc ją wykastrować. Jeżeli chcemy pomóc kotce i nie doprowadzać do rozmnażania, warto udać się do lekarza weterynarii już koło 4-5 miesiąca życia pupila. Kotka nie odczuwa przyjemności z rozmnażania – jeżeli pokrywa ją kocur, wbije w jej pochwę kolce, które umożliwią zapłodnienie.

 

Przeczytaj również: Czym się różni kastracja od sterylizacji?

 

Jak dbać o higienę kotki w trakcie rui?

Koty same dbają o swoją higienę, więc nie trzeba szczególnie bardziej dbać o narządy rozrodcze kotki. Jeżeli chcesz dać kotce poczucie bezpieczeństwa, stwórz jej kilka miejsc w domu, gdzie będzie mogła się schować. Miej na uwadze, że będzie mogła oznaczać mieszkanie moczem i przygotuj środki neutralizujące kocią urynę. Warto częściej czyścić kuwetę lub dostawić nową, aby kotka miała zawsze dostęp do świeżego żwirku.
Jeżeli kocia przyjaciółka będzie wymagała więcej uwagi, postaraj się dać jej tyle pieszczot, ile będzie potrzebowała. Może być też tak, że kotka zupełnie się odizoluje i to też należy uszanować. Pomocne będą zioła, które uspokajają mruczki, na przykład kocimiętka czy waleriana. Niektóre kotki będą starały się uciec, aby spotkać kocura do pokrycia. Dbaj o to, aby kotka nie wykorzystała okazji i nie uciekła, a jeśli jest kotem wychodzącym dopilnuj, aby nie wyszła na dwór.

Jeżeli chcemy pomóc kotce czy suce, najprostszym rozwiązaniem będzie kastracja. Zwierzęta nie odczuwają smutku przez brak możliwości rozmnażania, a taki zabieg może pomóc im w spokojnym życiu bez zbędnego stresu.



Aleksandra Drzewińska

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość