Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Irish soft coated wheaten terrier (terier pszeniczny) - Encyklopedia ras psów

Irish soft coated wheaten terrier powszechnie nazywany jest irlandzkim terierem pszenicznym. Nazwy rasy są ściśle związane z charakterystyczną i niepowtarzalną okrywą włosom. Irish soft coated wheaten terrier ma jednolite umaszczenie – od jasnego złotego po rude i złote. Kto raz dotknie sierści teriera pszenicznego nigdy nie zapomni tego wrażenia!

Terier pszeniczny jest zrównoważony, ciekawski, towarzyski i do ludzi i do innych psów. Dodatkowo, ten pies to uosobienie elegancji. Sprawdzi się właściwie w każdym domu.

 

 Terier pszeniczny bawi się.

 

Historia rasy irish soft coated wheaten terrier

Pszeniczne teriery irlandzkie mają bardzo długą historię i uważane są za starą rasę, której początki sięgają starożytności. Z tego też względu sporo istotnych informacji o procesie kształtowania się rasy nie udało się odnaleźć, ani zdobyć. Zakłada się, że irish soft coated wheaten terrier wywodzi się, a na pewno jest blisko spokrewniony, z terierem irlandzkim oraz z kerry blue terrierem, na co wskazuje choćby podobna okrywa włosowa psów. Jak sama nazwa wskazuje, kolebką rasy jest Irlandia.

W czym w przeszłości sprawdzał się irish soft coated wheaten terrier? Niewątpliwie był to pies pilnujący domostw i gospodarstw, spełniał się również jako pies myśliwski. Trzymany był raczej przez ubogą ludność, którą wspomagał w zwalczaniu gryzoni buszujących po domach i spichlerzach. Terier pszeniczny świetnie sobie radził w polowaniach, głównie na wydry i borsuki. Raczej nie był brany pod uwagę podczas polowań na większe ssaki. Do dzisiaj irish soft coated wheaten terrier wykazuje silny instynkt łowiecki.

Irish soft coated wheaten terrier znajduje się w klasyfikacji FCI w grupie III – teriery oraz w sekcji 1 – teriery duże i średnie.

 

Irish soft coated wheaten terrier wzorzec FCI.

 

Irish soft coated wheaten terrier – wygląd i wzorzec

Irish soft coated wheaten terrier należy do psów ras średnich. Ma harmonijną sylwetkę i proporcjonalną budowę ciała. Dorosły terier pszeniczny osiąga masę ciała 18 – 20 kg przy 46 – 48 cm wysokości w kłębie. Całość jest mocna i wpisana jest w kwadrat.

Irish soft coated wheaten terrier ma prosty grzbiet, głęboką klatkę piersiową. Średniej długości tułów gładko kończy się średniej grubości ogonem. W krajach, gdzie zabieg jest dozwolony, ogon pszenicznego teriera jest nadal skracany o 1/3 długości. W Polsce kopiowanie ogona u psa jest zabronione. Tułów irish soft coated wheaten terrier usadowiony jest na mocnych, umięśnionych, ale idealnie prostych nogach. U tej rasy nie występuje kątowanie kończyn.

Głowa teriera pszenicznego jest długa i duża, ale proporcjonalna. Oczy psa są ciemne i stosunkowo duże, jednak powinny być zasłonięte długimi brwiami dochodzącymi aż do trufli nosowej. Nos również duży, koloru czarnego. Uszy zwisające i skierowane do przodu, średniej wielkości, słabo porośnięte włosem.

 

Irish soft coated wheaten terrier.

 

Umaszczenie irish soft coated wheaten terrier

Umaszczenie i struktura sierści irish soft coated wheaten terrier są jednymi z najbardziej charakterystycznych dla rasy cech.

Sierść teriera pszenicznego jest jednowarstwowa, nie posiada włosów podszyciowych. Szata jest miękka, w dotyku jedwabista. Włos psa można układać i strzyc przy użyciu nożyczek do sierści. Zazwyczaj na głowie stylizuje się brwi i pozostawia dłuższą brodę, na całej reszcie ciała włos jest jednakowej długości.

Umaszczenie irish soft coated wheaten terrier to jednolite pszeniczne. Możliwe są odcienie od jasnego pszenicznego po rudozłote. Wszelkie znaczenia innego koloru nie są dozwolone u psów FCI.

 

Irish soft coated wheaten terrier pływa.

 

Irish soft coated wheaten terrier – charakter

Pszeniczny terier to z natury pies wesoły i energiczny. Podobnie jak pozostałe psy z grupy III FCI – terierów, posiada on wysoką pewność siebie, szczyptę niezależności i ogrom instynktu łowieckiego. Mogą zdarzyć się ucieczki na spacerach, dlatego bardzo ważna jest mocna adresówkaszelki i smycz dla psa. Posiadając irish soft coated wheaten terriera warto zawczasu przygotować się na wzmocnienie ogrodzenia przy domku i zabezpieczenie roślin, ponieważ pies ten lubi kopać i to dosyć duże tunele i dziury w ziemi.
Pszeniczny terier jest ciekawski świata i ludzi, chętnie i szybko nawiązuje znajomości. Bardzo lubi wszelakie zabawy i długie spacery. Sprawdzi się do mieszkań oraz domków z ogrodami, ale warto pamiętać, że jednak najlepiej czuje się uprawiając aktywności na świeżym powietrzu. Trzymając więc teriera pszenicznego na małej powierzchni należy zatem zapewnić mu regularne zajęcia na dworze i często z nim spacerować.

Irish soft coated wheaten terrier posiada wiele atrakcyjnych cech – zarówno wyglądu, jak i charakteru. Jest inteligentny, szybko się uczy i nie sprawia za wiele kłopotów w domu. Możliwe jest szybkie nauczenie go sztuczek i komend. Dzięki wczesnej socjalizacji sprawnie nauczy się posłuszeństwa. Jest niezaczepny do innych psów i dobrze się z nimi dogaduje. Jednak ze względu na silny instynkt łowiecki raczej nie jest polecany do domów z kotami, może nadmiernie frustrować kota i regularnie urządzać mu nachalne gonitwy.

Przeczytaj również: Czy można połączyć psa i kota w jednym domu?

Teriery pszeniczne na wystawie FCI.

 

Irish soft coated wheaten terrier – cena

Cena za szczeniaka irish soft coated wheaten terrier wynosi ok. 4 tys. zł. Jednak w Polsce rasa jest nadal stosunkowo trudno dostępna, a szczeniaki z obecnych hodowli bardzo szybko są rezerwowane i sprzedawane. Konieczne jest oczekiwanie na liście rezerwowych kilka, kilkanaście miesięcy. Irish soft coated wheaten terrier jest za to mocno popularny na Wschodzie, a także w swojej kolebce. Tam znacznie łatwiej o dostępność terierów pszenicznych.

Miesięczny koszt utrzymania irish soft coated wheaten terrier to ok. 300 zł. Pies nie jest wymagający pod względem specjalnych akcesoriów dla psów. Warto raz na parę miesięcy odwiedzić groomera, aby fachowo wzmocnić sierść psa. Mimo że rasa uchodzi za zdrową i wolną od predyspozycji schorzeń typowych dla konkretnej rasy to należy pamiętać o regularnych wizytach u lekarza weterynarii, okresowych badaniach i szczepieniach, a także odrobaczaniu psa i chronieniu psa przed kleszczami.

 

Zobacz ofertę karm dla psów 

 


Karolina Łuszczyk

Zdjęcia: Canva.com

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość