Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Kerry blue terrier (irlandzki niebieski terier) - encyklopedia ras psów

Kerry blue terrier to stara rasa psa, wcześniej znana pod nazwą niebieski terier irlandzki lub niebieskociemnoszary terier z Kerry. Ten pies charakteryzuje się elegancką sylwetką oraz ognistym temperamentem. Inteligentny i zawzięty, ale może nie sprawdzić się w domach z dziećmi czy z małymi zwierzakami. Za to może stać się idealnym przyjacielem dla singli!

 

Kerry blue terrier dorosły.

 

Kerry blue terrier – historia rasy

Rasa kerry blue terrier ma korzenie w hrabstwie Kerry w Irlandii. Psy te setki lat były znane jako niebieskie teriery irlandzkie, lub niebieskociemnoszare psy z Kery. Pierwsze wzmianki o nich pochodzą już z 1847 roku, jednak rasa jest znacznie starsza.

Kerry blue terriery służyły swoim rodzinom jako szczurołapy, czasami jako psy pasterskie do małych zwierząt. W większości spędzały życie na dworze i były psami podwórkowymi, bez ciepła rodzinnego domu. Niebieskociemnoszare psy z Kerry odnalazły się w tej roli i nie wymuszały pieszczot czy większych oznak miłości ze strony opiekunów. W późniejszych latach kerry blue doskonalone były w polowaniach w wodzie, w wypłaszaniu zwierzyny oraz w aportowaniu zwierzyny. We wszystkich tych rolach zaciętość mocno im pomagała.

Niebieskie terriery pochodzą z różnych krzyżowań między terierem irlandzkim, bedlington terrierembulterierem oraz pudlem, spanielem i wilczarzem irlandzkim. Spokrewnione są również z irish soft coated wheaten terrier. Wpisane zostały do grupy III FCI terierów.

 

Kerry blue terrier w lesie.

 

Jak wygląda kerry blue terrier? Opis wzorca

Niebieski terier jest psem rasy średniej. Zgodnie ze wzorcem dorosłe psy powinny osiągać w kłębie wysokość 45,5 – 49,5 cm, a samice 44,5 – 48 cm; przy masie ciała 15 – 18 kg.

Sylwetka kerry blue terriera jest wpisana w kwadrat, mocna i zwarta, wydaje się być sztywna. Podczas ruchu jest bardzo elegancka, wytworności dodaje charakterystyczne strzyżenie tych psów.

Głowa kerry blue jest długa, ze słabo zaznaczonym stopem, dużym i czarnym nosem oraz z ciemnymi oczami o średniej wielkości. Uszy małe i cienkie, przylegają ściśle do głowy. Szyja blue terriera jest bardzo długa, gładko przechodząca w linię grzbietu – równego i krótkiego. Pies ten ma ogon cienki, noszony do góry, średniej długości. Klatkę piersiową ma głęboką, sięgającą do łokci.

Sierść kerry blue terriera

Szczenięta kerry blue terriera rodzą się czarne. Właściwy kolor osiągają do około 18 miesiąca życia. Przy czym u tej rasy występuje siwienie, nasilające się wraz z wiekiem psa.

Umaszczenie kerry blue terriera to niebieskie we wszystkich odcieniach. Na wystawach najlepiej punktowane jest lśniąco niebiesko-czarne. U dorosłych psów nie powinny występować żadne brązowe naloty na okrywie włosowej.

Sierść tych psów jest kręcona, miękka, bardzo gęsta. Okrywa włosowa powinna być strzyżona u profesjonalisty, wymaga bowiem odpowiedniego ułożenia i skrócenia. Na głowie powinny pozostać długie brwi oraz broda. Szyja mocno zgolona, nogi wystylizowane w słupki.

 

Kerry blue terrier FCI wzorzec.

 

Kerry blue terrier – choroby i predyspozycje

Blue terriery, mimo szerokiej puli genetycznej, są stosunkowo podatne na choroby oraz mają zwiększone predyspozycje do niektórych. Największym zagrożeniem, z którym mierzą się hodowcy w czasie swoich prac hodowlanych, jest ataksja oraz abiotropia, czyli degeneracja układu nerwowego i móżdżku, co jest dosyć częste u tych psów. Konieczne jest zachowywanie czystości linii, aby nie dopuścić do przedostania się tych autosomalnych genów recesywnych.

Kerry blue terriery mają tendencje do chorób oczu i skóry, są również w grupie większego ryzyka zachowania na nowotwory wszelkiego rodzaju. Bardzo ważna jest u nich prewencja, zachowywanie higieny życia, żywienia oraz regularne badania krwi u weterynarzy, aby w porę wyłapać alarmujące sygnały płynące z ciała niebieskiego teriera.

 

Szczeniak kerry blue terrier.

 

Kerry blue terrier – charakter

Niebieskociemnoszare teriery z Kerry są bardzo żywiołowymi i energicznymi psami. Wszędzie ich pełno, mają ogromny zapas energii w każdym momencie dnia i nocy. Przez co też najlepiej odnajdują się na większych powierzchniach mieszkaniowych. Warto zaznaczyć, że wraz z prowadzeniem prac hodowlanych, kerry blue stały się bardziej towarzyskie i rodzinne niż przed setkami lat. Potrzebują czułości od swoich opiekunów i chętnie wskakują na kolana czy do łóżka. Jednak zazwyczaj robią to na swoich zasadach i raczej w mikro dawkach. Kerry blue nie będzie psem nakolankowym, ani kanapowcem. To zacięty, czujny i pewny siebie pies, który stanowczo pokazuje czego chce. Ma ognisty charakter, a przy niewłaściwym prowadzeniu lub niezapewnianiu potrzeb, również szczekliwy i zaczepny.

Kerry blue terrier nie sprawdzi się w domu z innymi, mniejszymi zwierzętami – kotami, królikami i pozostałymi gatunkami. Rasa ta ma w genach wpisane polowanie na nie. Szczeniaka kerry blue terrier warto socjalizować na przykład w przedszkolu dla psów, gdzie będzie miał możliwość zapoznania się z językiem innych psów, stawianymi przez nie granicami i samemu nabrać ogłady w kontaktach z pobratymcami. Blue terrier jest inteligentny, chętnie się uczy i potrzebuje stawiania mu wyzwań. Gry, łamigłówki dla psów, szkolenia, noseworking będą idealnym spędzaniem czasu.

 

Kerry blue terrier na wystawie psów.

 

Kerry blue terrier – cena

Trudność prac hodowlanych nad rasą owocuje zwiększonymi cenami szczeniaków kerry blue terrier. Najwięcej hodowli rasy znajduje się w jej ojczyźnie, w Wielkiej Brytanii, a także na zachodzie Europy. W Polsce znajduje się kilka renomowanych hodowli FCI kerry blue, a hodowców najlepiej szukać bezpośrednio na wystawach psów, gdzie się wystawiają. Cena za szczeniaka kerry blue terriera wynosi od 5000 zł wzwyż. Miesięczny koszt utrzymania dorosłego psa to ok. 500 zł, ale doliczyć należy planowane (i nieplanowane) wizyty u weterynarzy z tym psem. Wyprawka dla szczeniaka to koszt ok. 1200 zł.

 


Karolina Łuszczyk

Zdjęcia: Canva.com

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość