Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Manchester terrier - encyklopedia psów

Manchester terrier wyglądem przypomina pinczera czy małego dobermana, i mimo że jest to rasa znacznie starsza od tych, to jednocześnie jest znacznie mniej znana. Dlaczego? Powodem może być fakt, że nie wyróżnia się niczym szczególnym. Manchester terrier jest psem mało kłopotliwym w utrzymaniu, odpornym, wiernym, oddanym, chętnym do pracy i czujnym. Może skradnie właśnie twoje serce?

 

Manchester terrier na spacerze.

 

Historia rasy manchester terrier

Manchester terriery pochodzą z Anglii, a dokładniej okolic Manchesteru i Liverpoolu. Ich historia zaczęła się zawężać w XIX wieku, kiedy to dostrzeżono potencjał tych psów i zaczęto próby kierunkowania ich hodowli. Wcześniej manchester terriery były po prostu krótkowłosymi psami w Manchestru wykorzystywanymi do wyłapywania i tępienia szczurów. Angielskie puby wręcz organizowały wieczorki z konkursami szybkości w łapaniu gryzoni. Przodkowie manchester terrierów byli niezwyciężeni w tych kategoriach, sprawnie i energicznie wykonywali te powierzone zadania. Ich waleczność i zaciętość w duszeniu szczurów zdobyła sławę na cały kraj, dzięki czemu większość obywateli zapragnęła posiadać takie psy u siebie. Miały one chronić domostwo przed dostaniem się nieproszonych gości do wnętrza domów, stodół i piwnic.

W kolejnych latach, już podczas specjalizowania w pracy hodowlanej psów z Manchesteru, zaczęto krzyżować dane terriery z whippetami. Mieszanki takie dały psy jeszcze szybsze oraz bardziej atletyczne niż te wcześniejsze. Do tego stopnia doceniano manchester terriera, że brał on udział w tworzeniu młodej, bardzo popularnej rasy rasy – dobermanów.

Manchester terrier został wpisany do grupy III FCI – terierów.

 

Manchester terriery.

 

Manchester terrier – wygląd

Te czarne psy należą do ras średnich. Dorosłe osobniki osiągają wysokość ok. 38 – 41 cm w kłębie, z tym że samice są nieznacznie niższe od samców. Sylwetka manchester terriera wpisana jest w kwadrat. Jest to pies smukły, ale o widocznym, zdrowym umięśnieniu.

Głowa manchester terriera jest wąska, szpiczasta i długa. We wcześniejszych latach taka budowa głowy psa była niezwykle przydatna do wyłapywania gryzoni z dziur i nor. Szyja psa jest długa, smukła, łukowata. Manchester terrier ma czarne, niewielkie oczy. Uszy małe, opadające ku przodowi, w kształcie litery V, wcześniej najczęściej kopiowane.

Grzbiet manchestera jest krótki, zaokrąglony na lędźwiach. Brzuch mocno podkasany. Nogi długie, wysoko wchodzące, muskularne. Ogon psa jest gruby u nasady, zwężający się ku dołowi, noszony raczej poziomo.

Umaszczenie i sierść manchester terriera

Pies manchester ma krótką sierść, którą gładko przylega do ciała. Na całej powierzchni jest równej długości. Naturalnie błyszcząca okrywa włosowa nadaje elegancji sylwetce psa.

Dozwolone umaszczenie manchester terriera to czarny z podpalaniem. Czerń sierści powinna być głęboka, podpalenia za to nasycone mahoniowe. Podpalenia znajdują się na pysku oraz kończynach psa.

 

Pies manchester terrier na łące.

 

Manchester terrier – charakter

Ten czarny pies był specjalizowany do posłusznej współpracy z ludźmi i do celnego łapania gryzoni. Musiał więc być inteligentny, chętny do pracy i wytrwały. Manchester terrier w mig wyłapuje zmiany w otoczeniu i w zależności jak bardzo czuje się swobodnie i pewnie, będzie je oznajmiał donośnym szczekaniem, zerwaniem się na równe nogi lub po prostu dokładnym obserwowaniem i pozostawaniem w czujce. Z tego też powodu istotne jest, aby pomóc psu znaleźć sposób na ujście emocji i napięcia, które mogą szybko się w nim gromadzić i objawiać frustracją. Manchester terrier potrzebuje pracy z ludźmi, zabaw węchowych i zabaw w przeciąganie. Może się sprawdzić w tropieniu, noseworkingu, obedience.

Manchester terrier jest wiernym i czułym psem. Po udanej zabawie czy pracy, czas najchętniej spędza w kolanach czy objęciach opiekuna. Szybko odnajduje się przy gościach, nowych osobach. W stosunku do innych psów jest ciekawski, nie wykazuje agresji. Przy dobrej socjalizacji będzie szybko i sprawnie nawiązywał kontakty z pobratymcami i chętnie się z nimi bawił. Manchester terrier lubi się uczyć, jest bystry, ale nie lubi karcenia czy metod awersyjnych. Najskuteczniejsze będzie spokojne, ale ciekawe prowadzenie z wykorzystaniem np. przysmaków treningowych jako nagrody.

Pies manchester terrier sprawdzi się do życia w mieście, nawet do niewielkich mieszkań – o ile będzie miał zapewniony regularny ruch i zabawy. Ten niewielki, czarny pies polubi się z dziećmi, ale należy pamiętać, że przyparty do muru, może on pokazać, gdzie kończą się jego granice. Dorośli powinni edukować dzieci, jak poprawnie, empatycznie traktować zwierzęta.

 

Manchester terrier bawi się,

 

Manchester terrier – cena

Szczeniak manchester terriera to koszt ok. 5500 zł. Stosunkowo wysoka cena spowodowana jest między innymi małą liczbą hodowli Manchesterów w Polsce, a także tym, że ciężko szukać wad u tych psów. Największą z nich z pewnością jest mała popularność rasy. W poszukiwaniu szczeniaków można się również udać do Niemiec, Anglii lub USA, gdzie występuje więcej hodowli. Miesięczny koszt utrzymania psa tej rasy to ok. 300 zł. Należy pamiętać o zabezpieczaniu psa przed pasożytami zewnętrznymi, np. poprzez zakładanie obroży przeciw kleszczom lub podawanie tabletek na kleszcze.



Karolina Łuszczyk

Zdjęcia: Canva.com

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość