Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Idealne rośliny nad oczka wodne. Sprawdź jakie rośliny sadzić i jak o nie dbać

Oczko wodne jest częstą dekoracją w ogrodzie. Aby prezentowało się harmonijnie i dobrze współgrało z ogrodem, należy zadbać o roślinność zarówno w oczku, jak i wokół niego. Rośliny, na które się zdecydujemy, powinny tolerować wysoką wilgotność powietrza, jaka niewątpliwie występuje wokół oczka. W tym artykule przedstawimy przykładowe rośliny: kwiaty, byliny, krzewy i drzewa, które nadają się na ozdobę oczka wodnego. Zapraszamy do lektury.

 

Domek z pomostem wychodzącym na oczko wodne.

 

Jakie rośliny warto posadzić koło oczka wodnego?

Oto przykłady roślin, które ze względu na walory estetyczne oraz wymagania warto posadzić wokół oczka wodnego:
  • Tojeść rozesłana – należy do rodziny pierwiosnkowatych. Jest niewielką, przyziemną rośliną. Daje promieniste, intensywnie żółte kwiaty o średnicy do 3 cm. Jest mrozoodporna
  • Sadziec plamisty – należy do rodziny astrowatych. Daje purpurowe kwiaty zebrane w koszyczki. Jest mrozoodporny. Po przekwitnięciu należy go lekko przyciąć.
  • Pelargonia – to rodzaj bylin lub półkrzewów z rodziny bodziszkowatych. Jej kwiatostany mają formę baldachu. Liście pelargonii są silnie aromatyczne ze względu na zawartość olejków eterycznych.
  • Kosaciec żółty – jest popularnym gatunkiem ozdobnym sadzonym przy oczkach wodnych. Ma piękne, jaskrawożółte kwiaty wyrastające na długich szypułkach. Osiąga wysokość do 100 cm. Jego żywozielone liście pochwiasto obejmują łodygę. Inaczej zwany irysem. Jest rośliną trującą.
  • Języczka pomarańczowa – jest to bylina należąca do rodziny astrowatych. Ma bujne ulistnienie i piękne, pomarańczowe kwiaty. Osiąga wysokość 120 cm. Tworzy duże kępy, które mają tendencję do silnego rozrastania się. Lubi wilgoć, dlatego nadaje się do posadzeniu przy oczku wodnym. Jest jednak lubiana przez ślimaki.
  • Liliowiec rdzawy – jest zwany inaczej dzienną lub pajęczą lilią. Osiąga wysokość 100-120 cm. Ma piękne, pomarańczowe kwiaty. Rozwijają się one tylko za dnia.
  • Tarczownica tarczowata – jest rośliną z rodziny skalnicowatych. Osiąga wysokość 100 cm. W odpowiednich warunkach dość szybko rozrasta się. Daje różowe kwiaty, zgrupowane w baldachodronach.
  • Bergenia sercowata – należy do rodziny skalnicowatych. Jest bardzo łatwa w uprawie. Ma wysokość 40 cm, daje różowe kwiaty. W Azji bergenie są tradycyjnymi roślinami leczniczymi.
  • Tawułka chińska – należy do rodziny skalnicowatych. Ma wysokość 40-100 cm. Daje różowe kwiaty zebrane w gęste i złożone grona. Są mrozoodporne, jednak w pierwszym roku po zasadzeniu warto je okryć na zimę.


Pozostałe polecane rośliny to: miskant chiński (osiąga wysokość do 200 cm, daje białe kwiaty); funkia (wysokość 40-100 cm, kwiaty mogą być białe lub różowe); sadziec plamisty (wysokość 200 cm, daje różowe kwiaty); języczek Hessego (wysokość 200 cm, daje kwiaty żółte); języczka Przewalskiego (wysokość 150 cm, daje żółte kwiaty).

 

Może Cię zainteresować: Planowanie oczka wodnego

 

Oczko wodne z roślinnością przybrzeżną i mostkiem.

 

Drzewa i krzewy wokół oczka wodnego

  • Wierzba płacząca – jest drzewem ozdobnym o kilku odmianach, takich jak Babylon czy Vitellina. Ma jasną, szaro-brązową korę, dość wąskie i długie liście, a jej korona jest rozłożysta, z giętkimi, długimi pędami.
  • Grab pospolity – należy do rodziny brzozowatych. Ma ciemną, ziemistą korę z siatkowanym wzorem. Korona tego drzewa jest silnie zagęszczona. Często sadzony jako roślina ozdobna.
  • Klon palmowy – należy do rodziny mydleńcowatych, pochodzi z Japonii i Korei Południowej. Ma piękne, czerwone liście, i ze względu na nie cieszy się popularnością jako roślina ozdobna.
  • Jałowiec płożący – pochodzi z rodziny cyprysowatych, jest niskim, płożącym się po ziemi krzewem. Tworzy gęsty dywan o średnicy kilku metrów. Jest całkowicie mrozoodporny.

Innymi polecanymi drzewami są: cis, świerk, choina kanadyjska, cyprysik tępołuskowy i żywotnik zachodni.

  

Jak uzdatnić wodę w oczku wodnym?

Zanim do oczka wodnego wpuścimy ryby np. karpie koi, powinniśmy odczekać kilkanaście dni na odparowanie chloru, który mógłby im zaszkodzić. Również później, w celu uzupełniania wody, używamy wyłącznie deszczówki lub wody odstanej. W sklepach zoologicznych obecne są preparaty zachowujące czystość wody w oczku. Jeśli zmagamy się z nadmiernie rozrośniętą populacją glonów, można użyć takiego preparatów antyglonowych.

 

Zobacz akcesoria ogrodnicze

 

Oczko wodne jesienią

Pod koniec lata w oczku wodnym zaczynają przeważać procesy rozpadu. Znacznie pogarsza to jakość wody. Należy odpowiednio zadbać o żyjące w niej rośliny i zwierzęta – w tym celu konieczne jest usuwanie opadłych na powierzchnię sadzawki liści (ich gnicie powoduje zakwaszenie wody). Należy także pozbywać się wszelkich uschniętych części roślin. Wraz ze spadkiem aktywności ryby potrzebują mniej pokarmu, dlatego trzeba zmniejszyć dostarczaną im ilość, w przeciwnym wypadku pozostałości pokarmu będą gniły i zanieczyszczały zbiornik.

Przeczytaj jakie ryby są idealne do oczka wodnego



Jest wiele roślin, którymi możemy ozdobić okolice naszego oczka wodnego. Należą do nich na przykład pelargonie, kosaciec żółty, liliowiec rdzawy czy bergenia sercowata. Drzewami, które można posadzić przy oczku, są na przykład wierzba płacząca Babylon albo klon palmowy o pięknych czerwonych liściach. Liczba roślin dobrze tolerujących wilgoć jest znaczna, mamy w czym wybierać. Trzeba jednak pamiętać o estetyce naszego oczka – zarówno braki w roślinności, jak i nadmierna jej ilość może psuć efekt wizualny. Zbyt duża ilość drzew i krzewów może również przysłonić zbiornik. Z tego względu należy dobrze zaplanować obsadzanie oczka wodnego i dbać o pielęgnację roślin, które wybierzemy.

 

 

Może Cię zainteresować: Jakie rośliny do oczka wodnego a jakie rośliny do akwarium ?



Lida Pieczulis

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość