Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Czarny terier rosyjski - jaką ma opinię? Encyklopedia ras psów

Czarne teriery rosyjskie to rasa bardzo młoda, a jednocześnie bardzo popularna w Polsce. Od czasu zakończenia II Wojny Światowej i przybycia z Rosji do Europy zdobywa rzesze zwolenników. Czarne teriery mają widowiskową urodę, są posłuszne i wytrzymałe. Nie można jednak zapominać do czego zostały stworzone i jakie instynkty w nich drzemią. Teriery rosyjskie miały być doskonałymi psami służbowymi, gotowymi do pracy w wojsku, policji, ogólnie nieprzyjaznych warunkach, a na jedno skinienie miały unicestwić nieprzychylne osoby. Czarne teriery rosyjskie potrzebują opiekuna gotowego do podjęcia się regularnego szkolenia psa od szczeniaka po wiek starczy.

 

Czarny terier rosyjski.

 

Historia rasy psa czarny terier rosyjski

Czarny terier rosyjski to przykład rasy psa, którą od początku pod swoje dyktando zaplanował człowiek. W roku 1912 w okolicach Moskwy w Rosji została utworzona pierwsza tam szkoła dla psów użytkowych – Centralna Wojskowa Szkoła Specjalistów do spraw Psów Wojskowych i Sportowych. Miała ona wypuszczać psy wyszkolone do określonych zadań, szczególnie do walki i służby wojskowej czy policyjnej. Głównymi psimi uczniami w tej szkole były sprowadzone do Rosji na początku XX wieku dobermany, sznaucery olbrzymy, airedale terriery oraz owczarki niemieckie. Rosyjscy kynolodzy niechętnie szkolili psy spoza Rosji, postanowili zatem utworzyć własną hodowlę – Krasnaja Zwiezda, czyli w dosłownym tłumaczeniu Czerwoną Gwiazdę. To z tej hodowli pochodziły wszystkie psy szkolone w Centralnej Wojskowej Szkole Specjalistów do spraw Psów Wojskowych i Sportowych.

Z czasem rosyjscy hodowcy oraz szkoleniowcy zauważyli, że dane rasy nie do końca dobrze radzą sobie z obecnym klimatem i zadaniami, jakie przed nimi stawiano. Postanowiono wyhodować psy o wiele bardziej wytrzymałe, większe, odporniejsze i mocniejsze psychicznie od sprowadzonych wcześniej psów, a przede wszystkim mniej agresywne od rodzimych rosyjskich ras – owczarków środkowoazjatyckich czy owczarków kaukaskich. Po zakończeniu II Wojny Światowej prace nad powstaniem nowej, doskonałej dla Rosjan rasy, przyspieszyły i tak w roku 1956 powstał pierwszy rosyjski wzorzec rasy, a w roku 1987 rasa została oficjalnie uznana przez FCI i wpisana do grupy II pinczery, sznaucery, molosy, szwajcarskie psy górskie i do bydła.

 

Czarny terier rosyjski – wzorzec, wzrost i waga

Psy tej rasy należą do psów ras dużych. Masa ciała dorosłego czarnego teriera rosyjskiego powinna wynosić 50 – 60 kg, a samic 45 – 50 kg. Wysokość w kłębie u samców 72 – 76 cm, samic 68 – 72 cm. Sylwetka czarnego teriera rosyjskiego wpisana jest w prostokąt, z dobrze wykątowanymi nogami i prostym grzbietem, ale lekko opadającym ku dołowi. Całe ciało jest mocne, zbite, umięśnione. Klatka piersiowa bardzo głęboka i szeroka. Głowa długa z ciemnymi i owalnymi oczami oraz wysoko osadzonymi, trójkątnymi uszami.

Ogon czarnego teriera często – do czasu jak zabieg był dozwolony – były kopiowane. Aktualnie ogon jest wysoko noszony, zawinięty.
Dozwolone jest tylko umaszczenie czarne lub czarne z szarymi refleksami. Charakterystyczne dla tej rasy są długie wąsy, broda i brwi. Dłuższy włos również przy łapach.

 

Czarny terier rosyjski wzorzec.

 

Czarny terier rosyjski – charakter

Czarny terier rosyjski to pies bardzo pewny siebie i z dużą dozą indywidualizmu. Potrzebuje odpowiedzialnego opiekuna gotowego do ciągłej pracy z psem. W szkoleniu psa z pewnością pomocne będą typowe cechy charakteru tej rasy – posłuszeństwo i inteligencja, która owocuje szybkością nauki.

Rosyjskie teriery są nieufne w stosunku do obcych ludzi. Idealnie sprawdzą się w roli stróża domu i posesji. Są to psy cięte i szczekliwe, w moment zaalarmują o zbliżającym się niebezpieczeństwie. Czarne teriery rosyjskie nie są polecane do domów z innymi zwierzętami, nie dogadają się z kotami czy innymi mniejszymi od siebie zwierzętami. Ich odwaga, indywidualizm i duża siła nie współgrają w relacjach z innymi pupilami. W stosunku do znanych sobie osób, swojej rodziny i opiekunów, czarny terier rosyjski jest psem łagodnym, oddanym i posłusznym.

Oprócz ciągłego szkolenia, są to psy mało wymagające w codziennym życiu. Ich duża postawa i groźny wygląd zwróci uwagę każdego na spacerze, a jednocześnie doda otuchy i obroni opiekuna tej rasy przed niebezpieczeństwem. Czarny terier rosyjski ostrzyżony według wzorca jest bardzo elegancki i epatuje potęgą.

 

Czarny terier rosyjski – pielęgnacja

Sierść czarnego teriera rosyjskiego składa się z włosów okrywowych oraz podszerstka. Włosy okrywowe są sztywne, bardzo gęste, szorstkie i lekko pofalowane, puchowe natomiast są miękkie. Całość jest przyjemna w dotyku.

Wystawowe czarne teriery rosyjskie koniecznie muszą mieć nienaganne strzyżenie prosto od wykwalifikowanego groomera. Psy nie wystawowe są mało wymagające. Rasa ta jest odporna na różne i niesprzyjające warunki pogodowe.

Czarny terier rosyjski jako pies rasy dużej narażony jest na skręt żołądka. Warto zadbać o odpowiednią, bezzbożową karmę dla psa oraz regularne aktywności fizyczne, aby zminimalizować ryzyko jego wystąpienia.

 

Dorosły czarny terier rosyjski.

 

Czarny terier rosyjski - choroby

Czarne teriery rosyjskie z legalnych, renomowanych hodowli, są odporne, wytrzymałe i z mocnym zdrowiem. Niestety, wybierając psa tej rasy z niepewnych źródłem można skazać siebie i psa na cierpienie. Wśród czarnych terierów – jako młodej rasy – zdarzają się chowy wsobne, które prowadzą do wad genetycznych, chorób i niestabilnego charakteru, objawiającego się np. nieuzasadnioną agresją.

Czarny terier rosyjski żyje ok. 11 – 12 lat, a choroby na jakie jest narażony to:

dysplazja stawów
- kamica pęcherza moczowego
- problemy z oczami
- nawracające infekcje uszu

 

Czarny terier rosyjski podczas służby.

 

Czarny terier rosyjski – cena

Cena szczeniaka teriera rosyjskiego wynosi ok. 5 000 – 6 000 zł w hodowli zrzeszonej w FCI. W przypadku tej rasy psa bardzo ważne jest uprzednie sprawdzenie hodowli, poproszenie o wyniki badań rodziców i poprzednich pokoleń miotu szczeniaka. Czarny terier rosyjski z pseudohodowli - źle prowadzony, z traumami oprócz chorób, może wykazywać zachowania agresywne.

Miesięczny koszt utrzymania czarnego teriera rosyjskiego to około 500 zł. Pamiętaj o regularnych badaniach psa u weterynarza, aby przedłużyć mu życie w zdrowiu i dobrostanie.

 




Karolina Łuszczyk

Zdjęcia: Canva.com

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość