Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Co mogą jeść psy?

Dźwięk otwierającej się paczki chipsów czy posiłek przy stole często spotykają się z błagalnym spojrzeniem psa. Czym poczęstować psa, aby się nie zatruł? Co mogą jeść ludzie i psy? Zobacz!

 

 

Co może jeść pies, oprócz karmy?

Każdy pies powinien mieć zbilansowaną dietę. Karma może zawierać zarówno dobrej jakości mięso, jak i warzywa czy owoce. Jedzenie możemy samodzielnie przygotowywać psu, jednak należy doedukować się w tej dziedzinie, aby dostosować dietę do swojego pupila. Samo mięso nie dostarczy odpowiednich składników odżywczych. Na rynku jest dostępne wiele gotowych karm dla psa, które zawierają suplementację. Co może jeść pies oprócz karmy?

 

Dwa psy przy stole.

 

Owoce dla psa

Psy mogą jeść większość owoców – jest to doskonałe źródło witamin i błonnika ułatwiającego trawienie. Na przykład banany i kiwi dostarczą witaminę C, a borówki, ananas, maliny czy truskawki będą świetnym źródłem antyoksydantów. Zawsze uważaj na pestki w owocach! W przypadku bardzo małych pestek (takich jak w wymienionych wyżej owocach) nie powinno dojść do zatrucia, jednak owoce z pestkami, takie jak:
• jabłka
• brzoskwinie
• melon
• arbuz
• śliwki

Należy podawać z ostrożnością. Zawsze wyjmij pestkę i ogonek z owocu, aby nie zaszkodzić psu.

Pamiętaj, że owoce mają dużo cukrów prostych, które w nadmiarze mogą negatywnie wpływać na zdrowie psa. Może dojść do zmian próchniczych, nadwagi czy zaburzenia trawienia. Jeśli Twój pies ma nadwagę, staraj się nie podawać mu owoców.

Owoce zakazane dla psów to:
• awokado
• czereśnie i wiśnie
• winogrona i rodzynki
• cytrusy

Warzywa dla psa

Psy mogą jeść wszystkie warzywa oprócz:
• warzyw kapustnych (brokuł, kalafior, brukselka, kapusta, jarmuż)
• cebuli
• czosnku
• pora
• ziemniaków
Warto urozmaicać psią dietę w warzywa, gdyż zawierają cenne minerały, witaminy i błonnik. Jeżeli mamy wątpliwości co do psiego jadłospisu, należy skontaktować się z zoodietetykiem, który dobierze odpowiednią dietę dla psa.

 

Pies je BARF.

 

Co może jeść pies – lista:

1. Ryby dla psa

Ryby stanowią dobre źródło kwasów OMEGA-3 i tłuszczy odzwierzęcych. Należy podawać bez ości, które mogą zaszkodzić psu. Nie powinno podawać się ryby częściej niż dwa razy w tygodniu.

 

2. Jajka dla psa

Pies może jeść jajka, ale głównie w postaci ugotowanej. Surowe jajko z niepewnego źródła jest niewskazane dla psów, gdyż mogą zarazić się salmonellą. Jeżeli mamy pewność co do jajek, to można podawać również je na surowo. Ważne, aby podać żółtko i białko w odstępie czasowym. Zdecydowanie bogatsze w witaminy jest żółtko, więc jeżeli obawiamy się szkodliwości awidyny, możemy zrezygnować z podawania białka psu.

Nie podawaj jajek częściej niż dwa razy w tygodniu.

Przeczytaj więcej: Jajko dla psa - wszystko, co musisz wiedzieć

 

3. Miód dla psa

Miód zawiera dużo cukru, ale również ma działanie bakteriostatyczne. Możesz podawać miód psu w niewielkich ilościach przy przeziębieniu lub osłabieniu.

 

 

4. Masło orzechowe dla psa

To pyszna i zdrowa przekąska, ale bardzo kaloryczna! Nie podawaj jej zbyt często psu. Może stanowić odwracacz uwagi, kiedy na przykład kąpiesz psa albo musisz wykonać niezbyt przyjemny zabieg.

 

 

5. Surowe mięso dla psa

W przypadku podawania takiego mięsa trzeba sprawdzać źródło, aby nie zatruć psa. Nie można podawać surowego mięsa i podrobów z wieprzowiny – mogą być źródłem włośnia krętego lub wirusów, które wywołują chorobę Aujeszkyego.

Przeczytaj więcej: Surowe mięso i BARF dla psa

 

6. Lody dla psa

Lody dla psa mogą być fajnym urozmaiceniem jego diety, szczególnie w czasie letnim. Takie przysmaki muszą być jednak dostosowane do żywienia psa. Nie powinny zawierać w sobie nabiału, cukru, sztucznych dodatków, czy owoców zakazanych dla psa. Przeczytaj więcej o lodach dla psa na naszym blogu.

 



Pamiętaj, że pies to nie śmietnik – nie powinien dostawać resztek po obiedzie, w których znajdują się przyprawy czy sól, która uszkadza nerki. Pies powinien dostawać letnie jedzenie bez przypraw czy produktów zakazanych dla zwierzaków domowych.
Przeczytaj również: Co nie może jeść pies?

 


Aleksandra Drzewińska

 

Zdjęcia: Canva.com, Pixabay.com

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość