Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Jajko dla psa - w jakiej formie pies może jeść jajka i czy to jest zdrowe? Czy skorupki jaj są jadalne?

Zdrowa, zbilansowana dieta psa to jeden z najważniejszych aspektów hodowli. Od diety w dużej mierze zależy zdrowie, samopoczucie, ale także i wygląd psa. Czy wprowadzenie do diety jaj jest bezpieczne i zasadne? A może nawet konieczne?

Pies - zarówno dorosły jak i szczeniak - zdecydowanie może jeść jajka. Są one stosowane zarówno jako składnik diety BARF, jak i mogą być urozmaiceniem diety opartej na karmie suchej lub mokrej. Przy czym należy pamiętać, że czasem lepsze jest wrogiem dobrego i mimo, że jajko samo w sobie jest bardzo zdrowe, to tu także warto zachować umiar - szczególnie jeżeli karmimy psa wysokiej jakości, zbilansowaną dietą - tutaj jajko powinno występować raczej jak przysmak i urozmaicenie diety niż stały składnik jadłospisu.

Jajko to prawdziwe bogactwo cennych składników odżywczych. Białka, witamin A, B, E, D i K, oraz mikro- i makroelementów, m.in. cynku, żelaza, miedzi, magnezu, wapnia czy sodu. Odżywcza bomba maksymalnie skoncentrowana. Dodatkowo, skorupki są cennym źródłem wapnia - je również można wprowadzić do diety psa. Przeczytaj w jaki sposób zrobić to bezpiecznie.

 

Pies wylizuje żółtko jaja, wiele osób lubi ten smak. A dodatkowe korzyści z jedzenia jajek przez psa są nieocenione.


Czy pies może jeść surowe jajko?

Pies może jeść jajko w formie surowej. Przy czym zdrowiej jest, jeżeli rozdzielimy źółtko od białka i podamy w różnym czasie, albo jeszcze lepiej ograniczymy się tylko do podawania samego żółtka w formie surowej. W surowym białku znajduje się awidyna, która blokuje przyswajanie biotyny. Niedobór biotyny z kolei może prowadzić do pogorszenia się okrywy włosowej - sierść psa może stać się matowa, łamliwa, może pojawić się łupież. Ważne jest także, aby jajka pochodziły ze sprawdzonego źródła, a przed rozbiciem należy je dokładnie umyć lub sparzyć.Czy pies może jeść jajko gotowane?

Jeżeli nie chcemy psu dawać surowego jajka, bezpieczną opcją jest również jajko gotowane - zarówno na twardo jak i na miękko. Tutaj oczywiście nie trzeba już rozdzielać żółtka od białka. Jajko w takiej formie jest równie zdrowe, co surowe. Ugotowane jajko można podać psu jako odrębną przekąskę lub, jeżeli pies nie lubi smaku jajka, można rozkruszyć je do karmy.

Psu nie należy za to podawać jajek smażonych. Smażenie - zwłaszcza na tłuszczu - sprawia, że jajka są ciężkostrawne i w takiej formie mogą psu zaszkodzić.


Żółtko dla szczeniaka?

Gotowane jajko jak i surowe żółtko w diecie szczeniaka są jak najbardziej zalecane. Białko dla psa jest to wartościowy budulec rozwijającego się organizmu. Przy karmieniu szczeniaka należy podobnie jak w przypadku dorosłego psa zachować umiar i środki ostrożności. Ile jajek może jeść szczeniak? Jeżeli podstawę jego diety stanowi dobrej jakości karma, to jedno żółtko tygodniowo jest optymalną ilością.

Surowe jajko może jeść nawet szczeniak. Zaleca się jednak podawanie osobno białka i żółtka.


Jakie jajko dla psa?

Przy wyborze jajek dla psa warto się kierować tą samą zasadą co w przypadku zakupu jajek dla ludzi. Najlepiej, aby były to jajka ekologiczne lub z wolnego wybiegu. Takie jajka są najzdrowsze i najbezpieczniejsze – szczególnie jeżeli zamierzamy dawać je psu w surowej formie.

Oczywiście najczęściej używane są jaja kurze, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby poczęstować psa jajami przepiórczymi, gęsimi, a nawet strusimi.


Jajko – samo zdrowie!

Przeciwnicy jajek mówią o zagrożeniu cholesterolem oraz ryzyku awitaminozy – jednak przy zachowaniu umiaru podawanie psu jajek zdecydowanie niesie za sobą więcej korzyści niż potencjalnych zagrożeń. Jajka pomagają zapobiegać i leczyć m.in. niektóre nowotwory, choroby tkanki łącznej, schorzenia neurodegeneracyjne, choroby układu sercowo-naczyniowego, infekcje oraz zaburzenia funkcjonowania narządu wzroku.

Surowe jajko zaleca się podawać psom jedzącym karmę mokrą lub będącym na diecie BARF.


Skorupki jajek dla psa – czy warto?

Skorupka jajka to źródło wapnia - budulca zdrowych kości i zębów, oraz naturalnych minerałów, takich jak: magnez, potas, sód, żelazo, miedź i cynk. Zamiast je wyrzucać, warto z nich skorzystać - szczególnie w dobie zero waste. Jak to zrobić? Zużyte skorupki należy wyparzyć, wysuszyć, a następnie dokładnie zmielić na proszek. Stworzony w ten sposób preparat można dodawać po łyżeczce do karmy psa. Czy jest konieczne podawanie psu skorupek, gdy karmimy go gotową karmą? Zdecydowanie nie – w większości gotowych karm poziom minerałów jest optymalnie dopasowany. Takie rozwiązanie sprawdza się w przypadku diety BARF lub w przypadku zdiagnozowania niedoborów.


Lepsze wrogiem dobrego – szczególnie w diecie

Pies może jeść jajko i to najczęściej z korzyścią dla zdrowia. Warto jednak każdy dodatek do diety lub suplement skonsultować z lekarzem weterynarii. Szczególnie wtedy, kiedy karmimy naszego psa gotową mokrą lub suchą karmą wysokiej jakości, która zwykle jest tak skomponowana, aby dostarczyć psu wszelkich niezbędnych składników mineralnych czy witamin dostosowanych do wieku, aktywności, a nawet rasy psa. W takim przypadku jajko warto potraktować jak zdrowy smakołyk, który podajemy okazjonalnie – tak jak warzywa czy owoce, które psy mogą jeść przy zachowaniu odpowiednich proporcji.


Przeczytaj więcej o żywieniu psów

 

 

Natalia Bąk

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość