Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Chudy pies – skąd niewielka masa ciała u zwierzęcia?

Prawidłowa masa ciała to klucz do dobrego zdrowia i samopoczucia psa. Niedowaga, podobnie jak nadwaga, stanowi problem i wymaga interwencji lekarza weterynarii. Nie powinniśmy lekceważyć tego stanu, ponieważ chudy pies może cierpieć na poważne zaburzenia. Wyjaśniamy, jakie są najczęstsze przyczyny niedowagi u czworonogów oraz jak powinien postępować opiekun w takiej sytuacji.


Spis treści:

  1. Chudy pies – rasa czy nieprawidłowa masa ciała?
  2. Najczęstsze przyczyny niedowagi u psów
  3. Jak sprawdzić, czy pies nie jest za chudy? Jaka jest optymalna masa psa?
  4. Chudy pies – jak karmić psa z niedowagą?
  5. Chudy pies – rasa czy nieprawidłowa masa ciała?


Na początku warto wyjaśnić, że istnieją naturalnie szczupłe rasy, które na pierwszy rzut oka wyglądają na chude psy. Rasy, które z przyczyn fizjologicznych mogą wydawać się zbyt smukłe, to np.: charty, irlandzkie wilczarze, psy faraona, psy rasy podenco. W rzeczywistości są one prawidłowo zbudowane, a „chuda” sylwetka to ich cecha genetyczna. Pomimo podkasanego brzucha zdrowi przedstawiciele tych ras są odpowiednio umięśnieni i pełni energii, co znacząco odróżnia ich od psów z niedowagą.
Czworonogi będące w dobrej formie są szczupłe, pozbawione nadmiernej tkanki tłuszczowej, mają wyraźnie zarysowane mięśnie, są silne i sprawne, mają apetyt. O chudym psie mówimy wtedy, gdy jego masa ciała jest zbyt niska w stosunku do rozmiarów i typu budowy. Zwierzęta z niedowagą mają niedostatecznie rozwiniętą tkankę mięśniową, wyraźnie widoczne przez skórę kości. Są słabe i apatyczne. Nie mają apetytu lub wręcz przeciwnie – bardzo gwałtownie spożywają pokarm.

 

Pies z niską masą ciała. 

 

Najczęstsze przyczyny niedowagi u psów

Do najczęstszych przyczyn niedostatecznej masy ciała u psów należą:
  • nieprawidłowości w żywieniu, które nie zawsze wynikają z celowych zaniedbań. Niedożywione bywają psy, o które opiekunowie troszczą się odpowiednio, jednak ze względu na brak wiedzy podają im niedostatecznie kaloryczną i odżywczą karmę w stosunku do zapotrzebowania energetycznego zwierzęcia. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że aktywne czworonogi spalają dużo więcej kalorii niż kanapowce i wymagają większej ilości energii w posiłkach;
  • problemy behawioralne – stres, lęk, pobudliwość, smutek to częste przyczyny utraty apetytu i nieprzyjmowania wystarczającej ilości pokarmu przez psa;
  • osłabienie wynikające z różnych chorób, np. inwazji pasożytniczej, niewydolności nerek czy zapalenia trzustki, chorób nowotworowych.


Niedożywionym, chudym psom towarzyszą często dodatkowe objawy. Jeśli jedzą zbyt mało lub serwowany pokarm nie jest dla nich kompletny i zbilansowany, odbija się to kondycji ich sierści, ogólnym stanie zdrowia, odporności i nastroju. Obserwuj swojego pupila, a gdy zauważysz coś niepokojącego, wybierz się z nim do lekarza weterynarii.

 

Może Cię zainteresować: Tasiemiec u psa - rozpoznanie i leczenie

 

Jak sprawdzić, czy pies nie jest za chudy? Jaka jest optymalna masa psa?

Optymalna masa ciała czworonoga zależy m.in. od: rasy, płci i wieku. Prawidłowa zawartość tkanki tłuszczowej w organizmie psa powinna wynosić od 15 do 25%. Gdy jest jej od 4 do 15%, zwierzę określane jest jako szczupłe bądź bardzo szczupłe. W przypadku zawartości poniżej 4% mówimy o wychudzonym psie.
Dokładna ocena masy ciała jest szczególnie ważna u psów z obfitym futrem. W ich przypadku utrata masy ciała może nie być widoczna od razu. Aby ocenić, czy pies ma prawidłową masę ciała, nie wystarczy go zważyć. Konieczne jest przeprowadzenie oceny kondycji ciała, tzw. BCS (ang. body condition score). Najlepiej poprosić o to lekarza weterynarii podczas rutynowej wizyty. BCS wymaga zbadania czterech kryteriów:
  • łatwości wyczuwania żeber,
  • wyglądu zarysu brzucha i talii,
  • ilości tkanki tłuszczowej,
  • ilości masy mięśniowej.

 

Pies z niedowagą.


Podczas oceny lekarz bada psa palpacyjnie – delikatnie naciska dłońmi na klatkę piersiową oraz przygląda się jego sylwetce, patrząc na niego z boku i z góry. U zdrowego czworonoga o prawidłowej masie ciała żebra są wyczuwalne przez skórę, jednak niewidoczne. Jego talia jest wyraźnie zarysowana. Nadmiernie chudy pies ma widoczne z odległości żebra i kręgosłup, a jego brzuch jest bardzo podkasany. Tkanka tłuszczowa i mięśniowa są ledwo wyczuwalne pod skórą.

 

 

Chudy pies – jak karmić psa z niedowagą?

Sposób żywienia zbyt chudego psa powinien zostać skonsultowany z lekarzem weterynarii i dietetykiem zwierzęcym. Po przeprowadzeniu oceny BCS specjalista wykona dodatkowe badania, np. USG, RTG, badania krwi, żeby wykluczyć schorzenia narządów wewnętrznych. Jeżeli przyczyną niedowagi jest choroba, konieczne będzie wdrożenie właściwego leczenia. Oprócz leków lekarz weterynarii dopasuje też karmę do stanu zdrowia i poziomu aktywności psa, np. leczniczą karmę dla chorych zwierząt lub wysokoenergetyczną karmę dla aktywnych czworonogów. Ustali też optymalny schemat żywienia, który będzie umożliwiał zwierzęciu skuteczny powrót do zdrowia.

Niedożywienie to stan chorobowy, wymagający specjalistycznego leczenia. Nigdy nie należy „leczyć” zbyt chudego psa domowymi sposobami. Przekarmienie takiego zwierzęcia jest równie niebezpieczne, jak podanie mu niedostatecznej liczby kalorii i substancji odżywczych. Pies powinien otrzymywać takie porcje jedzenia, jakie jego organizm jest w stanie strawić. W zależności od stopnia niedożywienia lekarz weterynarii może zalecić częste podawanie posiłków o niewielkiej objętości.

Podawanie dużej ilości przekąsek chudemu psu, aby szybciej przybrał na wadze, nie jest dobrym pomysłem. Niedożywione zwierzęta, podobnie jak zdrowe, nie powinny otrzymywać zbyt dużo smakołyków. Karma uzupełniająca może stanowić maksymalnie 10% dziennego zapotrzebowania energetycznego zwierzęcia. Szczególnie w przypadku psów niedożywionych ważne jest to, żeby otrzymywały posiłki pełnoporcjowe, o dużej gęstości odżywczej. Liczbę przekąsek warto więc ograniczyć, a nawet całkowicie z nich zrezygnować na pewien czas, dopóki pies nie wróci do formy.


 karm dla psa

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość
 
 
 
 
 
 
 
ORIJEN 6 Fish Dog 11,4 kg

*****

413.87  (36.30 zł / kg)
ORIJEN Original Dog 2 kg
116.81  (58.41 zł / kg)