Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Żółtaczka u psa - rokowania, leczenie, objawy

Żółtaczka u psów to poważne zagrożenie dla życia zwierzaka. Nie zawsze widoczne są objawy, a szybkie działanie jest kluczowe w pomocy pupilowi. Dowiedz się, jak szybko i skutecznie rozpoznać żółtaczkę i jakie podjąć działania.

Żółtaczka u psa

Żółtaczka znana jest również jako ikterus. Jest to stan, który może występować u psów oraz innych zwierząt i ludzi. Jest to choroba wątroby i daje charakterystyczne objawy - żółtawe zabarwienie skóry, błon śluzowych i białek oczu. Zobacz, jak pomóc swojemu psu.

 

Żółtaczka u psa – objawy

Objawy żółtaczki nie są zawsze takie same, ale u psa mogą obejmować:
  • żółtawe zabarwienie skóry, błon śluzowych i białek oczu
  • brak apetytu i utrata wagi
  • ogólne osłabienie i apatia
  • ciemny kolor moczu
  • rozjaśnienie stolca
  • w niektórych przypadkach powiększenie wątroby czy śledziony


U psów o ciemnych dziąsłach i skórze żółtaczka może być trudniejsza do zauważenia. Inne objawy mogą obejmować brak apetytu, osłabienie, ciemny mocz oraz jasny stolec. Objawy mogą się różnić w zależności od podstawowej przyczyny żółtaczki.

 

Mops z żółtaczką.

© rawpixel, 123RF Free Images

 

Żółtaczka u psa – leczenie

Leczenie żółtaczki u psa zależy od ustalenia i adresowania jej przyczyny. Może to obejmować leczenie infekcji bakteryjnych lub wirusowych odpowiednimi antybiotykami lub lekami przeciwwirusowymi. Istotne jest również zastosowanie leków poprawiających funkcjonowanie wątroby i wspierających jej regenerację. W przypadku zablokowania przewodów żółciowych mogą być konieczne procedury chirurgiczne lub inne interwencje, aby przywrócić prawidłowy przepływ żółci. Ważna jest również dieta niskobiałkowa, którą warto skonsultować z zoodietetykiem i weterynarzem. Można zastosować gotowe karmy dla psów z tą chorobą lub stosować dietę BARF uzupełnioną o odpowiednie suplementy.

Przeczytaj więcej o diecie dla psa z chorą wątrobą

 

Żółtaczka u psa – rokowania

Rokowania w przypadku żółtaczki u psa zależą od przyczyny tego stanu oraz od szybkości diagnozy i wdrożenia odpowiedniego leczenia. W przypadkach, gdy żółtaczka jest wynikiem chorób wątroby lub zablokowania przewodów żółciowych, wczesna interwencja może znacząco poprawić rokowania. W innych przypadkach, takich jak ciężka choroba wirusowa czy zaawansowane stany nowotworowe, rokowania mogą być mniej korzystne. 80% psów zdrowieje, jednak pozostała liczba psów umiera w wyniku powikłań.

 

Rodzaje żółtaczki

Obecnie wyróżnia się trzy rodzaje żółtaczek:
  • żółtaczka przedwątrobowa – występuje przy nadmiarze bilirubiny
  • żółtaczka wątrobowa – atakuje wątrobę i powstaje na skutek upośledzenia wydzielania żółci
  • żółtaczka zawątrobowa – ta choroba jest powiązania z niezdolnością opływu żółci z pęcherzyka żółciowego lub dróg żółciowych


Aby weterynarz wiedział, jak postępować, należy przeprowadzić szczegółowe badania krwi, które pozwolą na określenie stężenie bilirubiny we krwi.

 

Czy żółtaczka u psa jest śmiertelna?

Żółtaczka sama w sobie nie jest chorobą, lecz symptomem wskazującym na inne problemy zdrowotne, które mogą być poważne lub nawet zagrażające życiu. Śmiertelność związana z żółtaczką będzie zależała od podstawowej przyczyny i jej skuteczności leczenia. 20% psów chorych na żółtaczkę niestety nie przeżywa. Wszystko zależy od zdrowia, genów i przebiegu samej choroby oraz czasu, kiedy udamy się po profesjonalną pomoc. Dlatego tak istotne są regularne badania, aby móc pomóc zwierzęciu na czas.

 

Żółtaczka u psa.

© rawpixel, 123RF Free Images

 

Żółtaczka u psa po kleszczu

Żółtaczka może pojawić się po ukąszeniu przez kleszcza w wyniku chorób takich jak babeszjoza. Babeszjoza to choroba pasożytnicza, w której pasożyty atakują czerwone krwinki, prowadząc do ich rozpadu, co z kolei może wywołać żółtaczkę. Pasożyty z rodzaju Babesia są przenoszone przez kleszcze i wnikają do krwiobiegu psa, gdzie infekują czerwone krwinki, prowadząc do ich rozpadu (hemolizy). Proces ten powoduje wydostanie się bilirubiny do krwi i tkanek, co objawia się żółtaczką. Istotne jest regularne sprawdzanie psów po spacerach i stosowanie środków na kleszcze. Warto pamiętać o regularnym odrobaczaniu psa pod kontrolą weterynarza. Jeśli kleszcz już ugryzie pupila, należy jak najszybciej pozbyć się niechcianego pasażera. Warto użyć specjalnej pęsety do kleszczy lub poprosić o pomoc weterynarza.

 

Czy można zarazić się żółtaczką od psa?

Żółtaczka jako taka nie jest zaraźliwa, ale niektóre choroby, które mogą ją powodować, takie jak niektóre zoonozy (choroby przenoszone między zwierzętami a ludźmi), mogą stanowić ryzyko także dla ludzi. Generalnie szanse są nikłe, jednak należy zachować ostrożność, kiedy pies jest chory, zwłaszcza gdy objawy są intensywne. Również inne zwierzęta w domu mogą zachorować. Warto zrobić wtedy kwarantannę dla chorego pupila, aby nie transmitował chorób na inne zwierzęta oraz ludzi. Ważne jest regularne sprzątanie mieszkania, najlepiej octem, produktami z dodatkiem alkoholu lub specjalistycznymi środkami, które zwalczają wirusy i choroby odzwierzęce.



Aleksandra Drzewińska

Zdjęcia: © xixinxing, 123RF Free Images

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość