Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Dieta wątrobowa dla psa. Jadłospis dla psa z chorą wątrobą

Jaka jest idealna dieta lekkostrawna dla psa z chorą wątrobą? Jakie warzywa można podać psu z chorą wątrobą? Czy lepiej skorzystać z gotowej karmy dla psów z chorą wątrobą, czy gotować psu samodzielnie?

Jak skomponować dietę wątrobową dla psa, aby zadbać o jego zdrowie? Jakich składników powinniśmy unikać, a które są wskazane? W jakim stopniu dieta może wspomóc leczenie wątroby?

 

York leży przy misce karmy.

 

Chora wątroba u psa - przyczyny

Wątroba u psa, podobnie jak u człowieka, pełni bardzo ważną funkcję – jest niczym gąbka, która wychwytuje wszelkie szkodliwe substancje np. metale ciężkie. Dodatkowo wydziela żółć, która wspomaga trawienie tłuszczów oraz magazynuje wiele witamin i minerałów.

Niestety istnieje szereg czynników, które mogą prowadzić do chwilowego lub trwałego uszkodzenia wątroby m.in. urazy mechaniczne, nowotwory, zła dieta (niedożywienie, niedobory witamin, aminokwasów, nadmiar tłuszczów i węglowodanów), wirusy, bakterie, grzyby, pasożyty, trucizny i częste stany zapalne.

 

 

Objawy chorej wątroby u psa

Początkowe objawy niewydolności wątroby są bardzo mało specyficzne – pies ma dolegliwości ze strony układu pokarmowego (mdłości, wymioty, biegunkę) i może być apatyczny, w kolejnym etapie pojawia się żółtaczka. Ponieważ uszkodzona wątroba przestaje filtrować toksyny, z czasem zaczynają one krążyć po całym organizmie, uszkadzając m.in. układ nerwowy. Całkowita dysfunkcja wątroby prowadzi do śmierci.

 

 

Jak dbać o wątrobę psa?

O wątrobę psa warto zadbać zawczasu – zgodnie z powiedzeniem, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Przede wszystkim warto zadbać o zdrową, zbilansowaną dietę – korzystając z gotowej karmy bytowej lub starannie komponując dietę wraz ze specjalistą jeżeli zdecydujemy się na dietę BARF dla psa.
Koniecznie należy też zadbać o to, aby pies nie miał dostępu do produktów trujących. 
Warto też zadbać o profilaktyczne badanie krwi raz na jakiś czas oraz pamiętać o zalecanych szczepieniach na choroby zakaźne.

 

Przeczytaj, czego nie może jeść pies: Czego nie może jeść pies? Radzimy czego unikać

 

 

Czym karmić psa z chorą wątrobą?

Podstawą w żywieniu psa z chorą wątrobą jest zapewnienie mu często, ale niewielkich posiłków. Chore psy trzeba jak najbardziej zachęcać do spożywania pokarmów. Ogromnym zagrożeniem dla zdrowia i życia psa z chorą wątrobą jest brak apetytu i chudnięcie.

Dieta wątrobowa dla psa powinna być lekkostrawna i niskotłuszczowa. W zależności od konkretnych badań i stanu danego psa będzie się różniła i powinna być zawsze dopasowana indywidualnie do pacjenta. W imię ogólnej zasady, dieta wątrobowa będzie się opierała o chude mięso i o węglowodany. W składnikach diety może być kurczak, królik – najczęściej gotowane, warzywa (cukinia, buraki, ziemniaki (lepsze niż ryż), brokuły, seler), białe ryby i jaja, płatki owsiane czy kiełki pszenicy. Ważne jest także dostarczenie niezbędnych minerałów i witamin szczególnie wapnia i witaminy z grupy B. Konieczna może być dodatkowa suplementacja, ale o tym powinien zadecydować lekarz w oparciu o badanie krwi.

Pies z chorą wątrobą powinien otrzymywać kilka mniejszych posiłków w ciągu dnia – tak by dzienna porcja była podzielona na minimum 4-6 posiłki. Mniejsze posiłki będą znacznie lepiej trawione, nie obciążając zanadto wątroby.
Niestety psy z chorą wątrobą często nie mają apetytu, a brak pożywnego jedzenia i częste wymioty dodatkowo pogarsza zaburzenia dotyczące wątroby.

 

Chory pies leży na łóżku.

 

Czego nie podawać psu z chorą wątrobą?

Z diety psa z chorą wątrobą należy wykluczyć kaczkę, jagnięcinę, łososia i wieprzowinę – z uwagi na dużą zawartość miedzi.

 

 

Dieta wątrobowa dla psa warzywa i owoce

Warzywa w diecie wątrobowej są jak najbardziej wskazane – szczególnie burak, brokuły szpinak, marchew, gotowane ziemniaki czy seler. Błonnik w diecie wątrobowej jest bardzo wskazany. Korzystnie wpływa także wywar z siemienia lnianego.
Owoce należy ograniczyć do minimum, ale nie trzeba z nich zupełnie rezygnować. Wyjątkiem jest arbuz, który dobrze wpływa na pracę wątroby i można go podawać w nieograniczonej ilości.

 

 

Karma dla psa dieta wątrobowa

Samodzielne komponowanie diety psa jest bardzo odpowiedzialnym zadaniem, zwłaszcza wtedy, kiedy dotyczy to chorego psa. Bezpieczniejszym, a zarazem prostszym rozwiązaniem jest skorzystanie z gotowych karm weterynaryjnych – zwłaszcza wtedy, kiedy mamy do czynienia z poważnym schorzeniem wątroby. Większość producentów karm weterynaryjnych ma w swojej ofercie karmy dedykowane chorobom wątroby m.in. FARMINA Vet Life Dog Hepatic 12 kg czy ROYAL CANIN Dog hepatic 12 kg sucha karma dla dorosłych psów ze schorzeniami wątroby.
Na rynku dostępna jest też bogata oferta suplementów wspierających pracę i regenerację wątroby np. BIOWET Biohepanex Forte kapsułki dla psów wspomagające funkcje wątroby 45 kaps.


Dieta wątrobowa w przypadku leczenia chorób wątroby jest jednym z najistotniejszych elementów terapii, dlatego bezwzględnie powinna być konsultowana z lekarzem weterynarii i dopasowywana pod konkretnego pacjenta.

 

 


Natalia Bąk

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość