Nr 1 2020
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!

Z czego wynika agresywne zachowanie kota i jak sobie z nim radzić?

Agresywny kot to spory problem zarówno dla opiekunów, jak i dla innych zwierząt przebywając w jego otoczeniu. Żeby zwalczyć nieodpowiednie zachowania, warto skorzystać z pomocy specjalisty. Najlepszym rozwiązaniem jest usługa behawiorysty, który rozpozna podłoże złego zachowania i poda sposoby jego usunięcia.

Kot staje się agresywny z wielu powodów. Na niewłaściwe zachowanie może wpłynąć zły stan zdrowia, zbyt wczesne odłączenie od rodziny, a nawet rasa. Agresywność u kotów ma także mnóstwo charakterystycznych przejawów – wygięty grzbiet, położone uszy, syczenie, baczne obserwowanie itd.


Agresja kota może mieć podłoże bólowe, np. podczas niewykrytej choroby. Jest też sygnałem złego samopoczucia psychicznego kota.


Dlaczego kot jest agresywny?

Agresywne zachowanie kota może rozwinąć się w różnych sytuacjach. Wynika często z silnego stresu i strachu. Jego podłożem może być kontakt z nieznajomym człowiekiem, zła kondycja zdrowotna, ból czy obawa przed innym zwierzęciem. Jednym z powszechniejszych czynników warunkujących agresywne zachowanie jest potrzeba ochrony terytorium, obrony samicy czy jedzenia. Kolejnym rodzajem agresji jest defensywa. Pojawia się, kiedy w odczuciu zwierzęcia dzieje mu się krzywda. Najczęściej można ją zaobserwować podczas wizyty u weterynarza. Agresja może być też wywołana frustracją i wystąpić, kiedy zwierzę nie może zrealizować swojego zamiaru lub potrzeby.
Jak poradzić sobie z agresywnym zachowaniem kota?

Agresję terytorialną najlepiej łagodzić poprzez prawidłowe zapoznawanie kota z nowym przybyszem. Zaleca się socjalizację z izolacją. Powoli przeprowadzany proces to gwarancja odpowiedniego funkcjonowania ze sobą na co dzień. Agresywność kota, wynikającą z obawy o siebie, najlepiej przeczekać – wycofać się i dać zwierzęciu czas na uspokojenie się, zapoznanie z sytuacją. Nigdy nie karzemy kota za agresywne zachowania. Kary zwiększą stres i tylko pogłębią złe zachowania. Zdecydowanie lepiej nagradzać za pożądane reakcje. Zastosować można środki imitujące naturalne kocie feromony policzkowe, dzięki czemu kot będzie postrzegał otoczenie jako przyjazne i bezpieczne. Jeśli nie dajemy sobie sami rady z agresją zwierzaka, powinniśmy skorzystać z pomocy behawiorysty.Niepożądane zachowania pupila odbiją się na domownikach, ale i na innych zwierzętach, które z nim mieszkają. Koci terrorysta zadaje im rany, denerwuje je i stresuje, a bardzo silne emocje mogą doprowadzić do samookaleczenia – wylizywania i wygryzania sierści. Koty zestresowane często mają problem z układem moczowym, w tym z kamieniami nerkowymi czy zapaleniem pęcherza.

 

Łączenie kotów powinno odbywać się powoli i stopniowo z zachowaniem zasad izolacji z socjalizacją. W przeciwnym przypadku z pewnością pojawi się agresja wśród kotów, np. na podłożu terytorialnym.


Agresja kota podczas zabawy

Zupełnie naturalne jest, że kocięta podczas zabawy używają pazurów i zębów. Z czasem jednak kocia mama powinna uczyć przekierowania takich zachowań na zabawki. Problem z agresją u kota przy zabawie pojawia się zazwyczaj na skutek zbyt wczesnego odseparowania malucha od kocicy, przez co nie miał on okazji w naturalny, pierwotny sposób nauczyć się granic zabawy i agresji. Pamiętajmy, że minimalny wiek, kiedy można zabrać kociaka od mamy, to 12 tygodni. Lepiej jednak poczekać z tym nieco dłużej.W toku wtórnej socjalizacji bezwzględnie należy oduczać pupila bawienia się naszymi dłońmi czy rzucania się na stopy. Takie zachowanie może wydawać się słodkie, kiedy zwierzę jest małe. Jednak kiedy podrośnie, może stać się kłopotliwe i niebezpieczne. Warto odwracać uwagę zwierzęcia, używając zabawek na wędkach.
Jak zachowuje się agresywny kot?

Agresywny kot przejawia zachowania bierne i czynne. Te pierwsze przyjmują postać uporczywego wpatrywania się, czajenia do skoku, skradania za ofiarą lub wręcz przeciwnie – podchodzenia do niej bokiem. Jeżeli chodzi o czynne przejawy agresji, to można tu wymienić ataki pazurami i drapanie. W przypadku bardzo silnych emocji kot gryzie, jeży się, syczy, prycha, warczy, fuka i wydaje z siebie groźne pomruki. Wściekły kot pokazuje ostre zęby, ma wygięty w łuk grzbiet, położone do tyłu uszy i szeroko otwarte oczy. O ile zachowania czynne zauważane są od razu, tak bierne mogą pozostać niedostrzeżone przez opiekunów przez dłuższy czas.

 

 

Olga Dąbska

Milena Kostrubiec

Komentarze

Nowa wiadomość
1 2
Marleno,
ciężko pomóc przez internet, nie widząc sytuacji, ani środowiska kota. To co opisałaś i na ile można to sobie przez internet wyobrazić może wskazywać na zaczepianie do zabawy. Będąc cały czas w domu prawdopodobnie ignoruje Pani kota i jedynie w momecie jego ataku, zwraca Pani na niego uwagę. Stąd to robi. Kot pragnie atencji i zabawy w regularnych odstępach czasu, nie tylko jak Partner wróci do domu. Wtedy kot nie atakuje, bo i tak coś się dzieje, ludzie coś robią, jest ciekawiej. Aby złagodzić ataki należy im przeciwdziałać, czyli wprowadzić regularne zabawy. Nawet podczas pracy zdalnej da się to zrobić - przyczepić sznurek do nogi, jedną ręką machać zabawką, lub po prostu w czasie przerwy mocno wybawić kota.Tutaj też o tym pisaliśmy - https://fera.pl/dlaczego-zabawy-z-kotem-sa-niezbedne-jak-bawic-sie-z-pupilem.html . W pozostałym czasie swojej pracy należy zapewnić kotu inne atrakcje - film dla kotów, zabawki internatywne, maty węchowe, itp.
Dzień dobry,
Mamy wraz w chłopakiem w mieszkaniu kota od ponad roku. Pierwsze miesiące były dobre, jednak od jakiegoś czasu nie możemy sobie poradzić z nim. Cały czas mnie atakuje jak chłopaka nie ma w domu. Mam pracę zdalną więc zawsze jestem wraz z kotem w domu, głównie to ja go karmię oraz się nim opiekuję a to mnie zawsze atakuje. Atak wygląda tak że podchodzi, i wrzuca się na rękę i gryzie i drapie, jak go odpycham, to wkurza się jeszcze bardzie kładzie uszy i nie da się go uspokoi - jedynie zaniesienie do innego pokoju żeby przemyślał coś daje. Za to mojego chłopaka uwielbia, ciągle się do niego przytula i czuje do niego wielki respekt ( były sytulacje że i do niego wyleciał z agresją - jednak szybko się opamiętuje i zmienia swoje zachowanie) Kot był już na kontroli u weterynarza i jest w pełni zdrowy. Nie mam pojęcia co mogę zrobić żeby się uspokoił.
Beato,
Kota należy przebadać, czy agresja nie wynika z bólu i problemów zdrowotnych. Należy zrobić badania podstawowe - badanie krwi (morfologia, biochemia, jonogram), USG jamy brzusznej, EKG, rozważyć tomograf. Takie ataki mogą być początkiem zmian neurologicznych lub przejawem padaczki. Po otrzymaniu i zweryfikowaniu u weterynarzy wyników badań można szukać przyczyny gdzie indziej, np. behawioralnej. Te ataki i sama sytuacja jest zbyt poważna, aby szukać pomocy w internecie, pierwszym krokiem powinien być zawsze lekarz weterynarii.
Witam mam kotkę nie wysterylizowana ma rok i 4 miesiące ogólnie nie mieliśmy z nią żadnego problemu gryzie jak każdy kot strasznie nie lubi gdy mój mąż przyjeżdża z delegacji jego atakuje syczy aż do momentu gdy niedawno dostała takiego szału że pogryzła mnie do krwi wylądowałam w szpitalu na zastrzykach całe nogi rany głębokie nie mogliśmy jej uspokoić pomogła interwencja policji dopiero teraz chodzimy na obserwacje do weterynarza przez 15 dni czy nie ma wścieklizny ale znowu jest spokojna wobec nas ale dziś odwiedził nas znajomy i nie wpuściła go do salonu zaczęła syczeć napiela się i siedzieliśmy w kuchni boję się że w nocy coś nam zrobi ratunku
Droga Halino,
jeżeli kot jest przebadany i zdrowy (ostatnie badania nie później niż 2 - 3 miesiąće temu robione) to pogryzanie w ręce i nogi i szyję może wskazywać na zbyt wczesne odstawienie kota od matki (przez co nie nauczył się zachowań społecznych i socjalnych, a także progu bólu), na niedostateczne wybawienie
image
Mam kotkę nie wychodząca. Wzięłam ją kiedy miała 8-10 tyg. Jest po sterylizacji. Ma teraz już rok. Śpi że mną na mojej poduszce tylko. Ja karmię, sprzątam u niej, bawię się z nią, ale ona przytula się i atakuje mnie. Całe ręce pogryzione. Czai się gdzieś i skacze na nogi i od razu gryzie. W nocy już się boję spać. Z rozpędu rzuca się na twarz, kiedy zamknę oczy. Zachowuje się czasami agresywnie. Co mam zrobić? Natomiast męża czasami podgryza leciutko, ale nigdy tak nie robi jak ze mną. Ja ją zaczynam się bać. Jest szczepiona, chodzimy z nią do weterynarza. Ale on mówi, że to nic. A ja chodzę zawsze z pogryzionymi rękoma i nogami i podrapaną szyją.
Witam . Od 3 lat mamy kotkę jest wysterylizowana wzięliśmy ją jako podrzutka miała ok 2 miesięcy. Do tej pory nie mieliśmy z nią problemów dopuki nie wzięliśmy drugiego kociaka też podrzutka 5 tygodniowego . No i się zaczęło syczenie, warczenie , znaczenie terenu w domu czego wcześniej nigdy nie robiła. Teraz już wiem że za szybko wprowadziliśmy małą do domu( po prostu przenieśliśmy znalezionego kociaka ). Stosujemy obroże feromonową i tabletki Zylkene które polecił weterynarz. Udało się wyeliminować znaczenie terenu, ale warczenie i gonitwa po domu pozostało trwa to już od półtorej miesiąca. Jedzą razem ,śpią czasami na dwóch fotelach obok siebie, ale najczęściej starsza na górnej półce na którą mała jeszcze nie wchodzi. Na podwórku gdzie są wypuszczają jest ok ganiają jedną drugą na zmianę nie warczą nawet pyszczki sobie liżą wtedy miło na nie popatrzeć . Ale w domu tragedia małą chce się bawić starsza syczy, jeden dzień jest spakuj na drugi dzień agresja. Nie chcę oddawać małej , i chcę pomóc starszej żeby była mniej zastresowana. Pozdrawiam
Droga Olu,
pierwszym krokiem powinno być dokładne zbadanie obu kotów. Takie zachowanie może wskazywać zmianę zapachu jednego z nich - spowodowany zmianami chorobowymi. Badanie krwi - morfologia, biochemia, jonogram, zbadanie palpacyjne, USG. Badania te powinny być na cito zrobione, do czasu wyników zaleca się rozpoczęcie socjalizacji z izolacją.
Mam dwa koty. Kot był pierwszy później doszła kotka. Tolerowaly się przez 4 lata. Lecz ostatnio syn dzwonił że nie daję rady bo coś dzieje się z kotami. Poprosiłam aby je rozdzielić na szczęście mamy taką możliwość. Jak wróciłam z pracy to próbowaliśmy i otworzyliśmy pokój w którym przebywał starszy kot. Krążyły koło siebie z młodsza napuszona kita. Postanowiłam ją zawołać. Po pół godzinie zjawił się w pokoju starszy kot. Usiedli na przeciwko siebie wąchali po noskach. Pomyślałam że się godzą. No i w tym momencie kot zaczął syczeć i prychać. Młodsza zaczęła wydawać z siebie takie dźwięki jakich jeszcze nie słyszałam. Starszy zaczął uciekać a młodsza z tym przerażającym wrzaskiem zaczyna biec za starszym. Wiem że starszy zawsze rządził w domu ale teraz mam wrażenie jakby młodsza chciała przejąć władzę. Nie bardzo wiem co z tym zrobić. Przecież nie mogę jednego z nich zamykać w pokoju.
Pani Ewo,
w jakim wieku kocięta zostały oddzielone od matki? Najmniejszy wiek, w jakim można to zrobić - zarówno matce jak i młodym - to 12 tygodni, czy kocięta tyle miały? W przeciwnym przypadku została zachwiana równowaga i fizyczna i behawioralna kotki, mówić krótko - ona cierpi i nie wie co się dzieje i gdzie sa jej dzieci. Należy kotkę przebadać wzdłuż i wszerz u lekarza weterynarii - morfologia, biochemia krwi, usg jamy brzusznej, zbadać mocz i kał, a następnie ją wykastrować i nie dopuszczać już więcej do jej rozmnażania - ze względów zdrowotnych kotki oraz ze względu ogromnej bezdomności kociąt w Polsce. Zachęcamy do przeczytania tekstu o kastracji - https://fera.pl/kastracja-a-sterylizacja-na-czym-polega-roznica.html
W zależności ile młody kociak ma miesięcy to postępowanie w takich przypadkach może powinno być różne, jednak jeśli kocięta zostały zbyt szybko odebrane to kotka można odrzucić pozostawionego kociaka. Należy zapewnić kotce wszystkie jej potrzeby, pilnować ciągu łowieckiego i dzielić czas po równo na kotkę oraz na kociaka. Pierwszym jednak krokiem powinno być wykluczenie przyczyn zdrowotnych takiego zachowania - choroby listwy mlecznej, ropomacicze, itp.
1 2
66253
37.99   

Wielkość pupila: 

Uniwersalne, 

Waga opakowania (kg): 

0.2, 

Producent: 

SMART BONES

Faza życia: 

Dorosły, 

Białko dominujące: 

Produkty pochodzenia zwierzęcego

Gryzak z kurczakiem dla psów wszystkich ras. SmartBones to smaczne i zdrowe przekąski, które mogą być podawane między posiłkami, sprawiając wiele radości czworonogom i budując dobre relacje pomiędzy właścicielem a psem. Smart Bones Chicken Sticks przeznaczone są dla każdego psa. Zewnętrzna...
Kupując ten produkt otrzymasz: 9 pkt
wysyłamy w 72 godziny
+

61256
22.06   

Waga opakowania (kg): 

0.158, 

Producent: 

SMART BONES

Faza życia: 

Dorosły, 

Białko dominujące: 

Produkty pochodzenia zwierzęcego

Gryzak z batatami i piersią kurczaka dla psów ra średnich. Dla miłośników psów, SmartBones to smaczne i zdrowe przekąski pomiędzy posiłkami, które wzmacniają relację właściciela z psem i sprawiają wiele radości naszym czworonożnym przyjaciołom.   Najważniejsze cechy: Ze...
Kupując ten produkt otrzymasz: 6 pkt
wysyłamy w 72 godziny
+

61253
22.06   

Wielkość pupila: 

Rasy średnie, 

Waga opakowania (kg): 

0.158, 

Producent: 

SMART BONES

Faza życia: 

Dorosły, 

Białko dominujące: 

Produkty pochodzenia zwierzęcego

Gryzak o smaku wołowiny dla psów ras średnich. Dla miłośników psów, SmartBones to smaczne i zdrowe przekąski pomiędzy posiłkami, które wzmacniają relację właściciela z psem i sprawiają wiele radości naszym czworonożnym przyjaciołom. Gryzaki nie zawierają surowej skóry, dzięki czemu są...
Kupując ten produkt otrzymasz: 6 pkt
wysyłamy w 72 godziny
+