Nr 1 2020
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Z czego wynika agresywne zachowanie kota i jak sobie z nim radzić?

Agresywny kot to spory problem zarówno dla opiekunów, jak i dla innych zwierząt przebywając w jego otoczeniu. Żeby zwalczyć nieodpowiednie zachowania, warto skorzystać z pomocy specjalisty. Najlepszym rozwiązaniem jest usługa behawiorysty, który rozpozna podłoże złego zachowania i poda sposoby jego usunięcia.

Kot staje się agresywny z wielu powodów. Na niewłaściwe zachowanie może wpłynąć zły stan zdrowia, zbyt wczesne odłączenie od rodziny, a nawet rasa. Agresywność u kotów ma także mnóstwo charakterystycznych przejawów – wygięty grzbiet, położone uszy, syczenie, baczne obserwowanie itd.


Agresja kota może mieć podłoże bólowe, np. podczas niewykrytej choroby. Jest też sygnałem złego samopoczucia psychicznego kota.


Dlaczego kot jest agresywny?

Agresywne zachowanie kota może rozwinąć się w różnych sytuacjach. Wynika często z silnego stresu i strachu. Jego podłożem może być kontakt z nieznajomym człowiekiem, zła kondycja zdrowotna, ból czy obawa przed innym zwierzęciem. Jednym z powszechniejszych czynników warunkujących agresywne zachowanie jest potrzeba ochrony terytorium, obrony samicy czy jedzenia. Kolejnym rodzajem agresji jest defensywa. Pojawia się, kiedy w odczuciu zwierzęcia dzieje mu się krzywda. Najczęściej można ją zaobserwować podczas wizyty u weterynarza. Agresja może być też wywołana frustracją i wystąpić, kiedy zwierzę nie może zrealizować swojego zamiaru lub potrzeby.
Jak poradzić sobie z agresywnym zachowaniem kota?

Agresję terytorialną najlepiej łagodzić poprzez prawidłowe zapoznawanie kota z nowym przybyszem. Zaleca się socjalizację z izolacją. Powoli przeprowadzany proces to gwarancja odpowiedniego funkcjonowania ze sobą na co dzień. Agresywność kota, wynikającą z obawy o siebie, najlepiej przeczekać – wycofać się i dać zwierzęciu czas na uspokojenie się, zapoznanie z sytuacją. Nigdy nie karzemy kota za agresywne zachowania. Kary zwiększą stres i tylko pogłębią złe zachowania. Zdecydowanie lepiej nagradzać za pożądane reakcje. Zastosować można środki imitujące naturalne kocie feromony policzkowe, dzięki czemu kot będzie postrzegał otoczenie jako przyjazne i bezpieczne. Jeśli nie dajemy sobie sami rady z agresją zwierzaka, powinniśmy skorzystać z pomocy behawiorysty.Niepożądane zachowania pupila odbiją się na domownikach, ale i na innych zwierzętach, które z nim mieszkają. Koci terrorysta zadaje im rany, denerwuje je i stresuje, a bardzo silne emocje mogą doprowadzić do samookaleczenia – wylizywania i wygryzania sierści. Koty zestresowane często mają problem z układem moczowym, w tym z kamieniami nerkowymi czy zapaleniem pęcherza.

 

Łączenie kotów powinno odbywać się powoli i stopniowo z zachowaniem zasad izolacji z socjalizacją. W przeciwnym przypadku z pewnością pojawi się agresja wśród kotów, np. na podłożu terytorialnym.


Agresja kota podczas zabawy

Zupełnie naturalne jest, że kocięta podczas zabawy używają pazurów i zębów. Z czasem jednak kocia mama powinna uczyć przekierowania takich zachowań na zabawki. Problem z agresją u kota przy zabawie pojawia się zazwyczaj na skutek zbyt wczesnego odseparowania malucha od kocicy, przez co nie miał on okazji w naturalny, pierwotny sposób nauczyć się granic zabawy i agresji. Pamiętajmy, że minimalny wiek, kiedy można zabrać kociaka od mamy, to 12 tygodni. Lepiej jednak poczekać z tym nieco dłużej.W toku wtórnej socjalizacji bezwzględnie należy oduczać pupila bawienia się naszymi dłońmi czy rzucania się na stopy. Takie zachowanie może wydawać się słodkie, kiedy zwierzę jest małe. Jednak kiedy podrośnie, może stać się kłopotliwe i niebezpieczne. Warto odwracać uwagę zwierzęcia, używając zabawek na wędkach.
Jak zachowuje się agresywny kot?

Agresywny kot przejawia zachowania bierne i czynne. Te pierwsze przyjmują postać uporczywego wpatrywania się, czajenia do skoku, skradania za ofiarą lub wręcz przeciwnie – podchodzenia do niej bokiem. Jeżeli chodzi o czynne przejawy agresji, to można tu wymienić ataki pazurami i drapanie. W przypadku bardzo silnych emocji kot gryzie, jeży się, syczy, prycha, warczy, fuka i wydaje z siebie groźne pomruki. Wściekły kot pokazuje ostre zęby, ma wygięty w łuk grzbiet, położone do tyłu uszy i szeroko otwarte oczy. O ile zachowania czynne zauważane są od razu, tak bierne mogą pozostać niedostrzeżone przez opiekunów przez dłuższy czas.

 

 

Olga Dąbska

Milena Kostrubiec

Komentarze

Nowa wiadomość
1 2 3
Witam. Mam kotke od ponad roku. Od przedwczoraj zaczęła atakował psa. Syczy na niego i drapie. Jak go widzi to syczy 8 pyrcha, czego wcześniej nie robiła. Dzisiaj rano przechodziła molo niego i nie zaatakowała go. A jak wróci się z psem ze spaceru staje się agresywna. Co może być powodem?
Mam dwóch chłopaków. Żyją ze sobą przez 6 lat ale od roku mamy problem z agresją jednego. Z powodów skórnych kąpiemy ich w miarę regularnie od 4 lat i za którymś razem jeden zaczął nie znosić drugiego. Syczy na niego. Ukrywa się w wysokich miejscach ( drugi gorzej skacze). Ale gdy otworze balkon no jego reakcja cichnie. Po zamknięciu wszystko wraca do nienormy. Zdarza się że jedzą koło siebie i nie ma żadnej reakcji... A czasem bywa tak że agresywny podchodzi do łagodnego wącha go i bije. W nocy jest jakich horror bo śpią razem na łóżku jak agresor się obudzi to wszyscy stajemy dęba. Ten łagodny chce nas bronić więc bardzo często chodzi za nami gdy próbujemy uspokoić drugiego przez co wzmaga jest agresją. Badaliśmy obu. Wszystko z nimi w porządku nawet wskaźnik kortyzolu jest w porządku.
Halino,
kota należy częściej wybawiać, to dziecko jeszcze i potrzebuje dużo poświęconej uwagi oraz rozrywki. Nie należy bawić się z kotem rękami / nogami lub innymi częściami ciała. Zabawa powinna imitować polowanie, być zakończona złapaniem przez kota zabawki, następnie ponownie pogoń i aż do zmęczenia kota. Po zabawie należy kota nakarmić. Przy gryzieniu podczas zabawy, zalecamy początkowo zabawy tylko przez zabawki długodystansowe - na dłuższej lince czy patyku zawieszone pluszaki , myszki, itp. , i jak kot już nie będzie atakował ludzi podczas zabawy to dodanie 1 zabawy na dzień z krótszą zabawką (reszya nadal z długodystansową), jeżeli zależy nam na zabawie tylko krótkimi zabawkami to można dalej zwiększać udział zabawy krótkimi nad długimi. Należy te przejścia robić powoli.
Mam 3 miesięcznego kota i podczas zabawy rzuca się z zębami i pazurami na wszystkich w koło, jest to dość uciążliwe gdyż nie mogę nawet wykonywać normalnych obowiązków kot wspina się po mnie przy czym strasznie rani. Nie mam jak go nagradzać ponieważ grzeczny jest tylko gdy idzie spać .Pomocy nie wiem już co mogę zrobić.
Mamy dwa kotki, samiczkę i samca, które na ogół się dogadywały, nie było syczenia Ania ataków. Aż do wczoraj, byliśmy wczoraj z kotkiem u weterynarza po wizycie zostawiliśmy go na godzinę w domu w tym czasie poszliśmy zrobić zakupy. Teraz już wiem że był to nasz błąd. Być może doszło do walki, gdyż u kotki widzę malutkie zadrapanie na brodzie. Kotka od wczoraj bardzo syczy na tego co wrócił od weterynarza, a on nie rozumie co się dzieje i nastrasza się, widać że jest przestraszony i zagubiony. Kota już wytarlam najpierw swoim ręcznikiem na mokro, potem potarłam kocem w którym oba często leżą oraz skróciłam troszkę woda z tuńczyka żeby się też sam wylizał. Kotka agresorka od wczoraj jest izolowana w sypialni i za każdym razem jak próbujemy je sobie pokazać to na nowo się nakręca i syczy, nawet na nas. Gdy jest z którymś z nas w sypialni wydaje się już być ok, mruczy i się przymila. Problem chyba już nie leży w innym zapachu po weterynarzu bo kotka zaczyna być niespokojna i buczy nawet jak tylko usłyszy że ten drugi miauczy przez drzwi. Widać że też się boi bo potrafi schować się za łóżko. Wiem że popełniliśmy błąd, była to nasza pierwsza oddzielna wizyta kotów u weta,zawsze braliśmy je razem. Co możemy teraz zrobić żeby naprawić ta relacje? Serce mi pęka. Dodam że próbowaliśmy tak jak przy pierwotnym wprowadzeniu nowego lokatora przenosić zapach z policzków na skarpetkach. Kotka nie denerwuje się na sam zapach drugiego kota, po powąchaniu skarpetki nie ma żadnej reakcji z jej strony.
Małgorzato,
powodem może być ból i choroba. Należy zrobić kotu komplet badań u weterynarza jak najszybciej (badanie krwi morfologią, biochemią, jonogramem i również profil nerkowy, USG, zbadać kał i mocz).
Moja kotka bez powodu, z dnia na dzień zaczela na mnie i meza syczeć, głośno miałczeć az jest to straszne. Co może być powodem?
Mój kot wyżywa się na domownikach gdy jego żądania nie mogą być natychmiastowo spełnione, np gdy musiał czekać odrobinę za długo na otworzenie drzwi lub gdy nie dostanie dokładki karmy. Nie wiem jak sobie z tym poradzić.
Marleno,
ciężko pomóc przez internet, nie widząc sytuacji, ani środowiska kota. To co opisałaś i na ile można to sobie przez internet wyobrazić może wskazywać na zaczepianie do zabawy. Będąc cały czas w domu prawdopodobnie ignoruje Pani kota i jedynie w momecie jego ataku, zwraca Pani na niego uwagę. Stąd to robi. Kot pragnie atencji i zabawy w regularnych odstępach czasu, nie tylko jak Partner wróci do domu. Wtedy kot nie atakuje, bo i tak coś się dzieje, ludzie coś robią, jest ciekawiej. Aby złagodzić ataki należy im przeciwdziałać, czyli wprowadzić regularne zabawy. Nawet podczas pracy zdalnej da się to zrobić - przyczepić sznurek do nogi, jedną ręką machać zabawką, lub po prostu w czasie przerwy mocno wybawić kota.Tutaj też o tym pisaliśmy - https://fera.pl/dlaczego-zabawy-z-kotem-sa-niezbedne-jak-bawic-sie-z-pupilem.html . W pozostałym czasie swojej pracy należy zapewnić kotu inne atrakcje - film dla kotów, zabawki internatywne, maty węchowe, itp.
Dzień dobry,
Mamy wraz w chłopakiem w mieszkaniu kota od ponad roku. Pierwsze miesiące były dobre, jednak od jakiegoś czasu nie możemy sobie poradzić z nim. Cały czas mnie atakuje jak chłopaka nie ma w domu. Mam pracę zdalną więc zawsze jestem wraz z kotem w domu, głównie to ja go karmię oraz się nim opiekuję a to mnie zawsze atakuje. Atak wygląda tak że podchodzi, i wrzuca się na rękę i gryzie i drapie, jak go odpycham, to wkurza się jeszcze bardzie kładzie uszy i nie da się go uspokoi - jedynie zaniesienie do innego pokoju żeby przemyślał coś daje. Za to mojego chłopaka uwielbia, ciągle się do niego przytula i czuje do niego wielki respekt ( były sytulacje że i do niego wyleciał z agresją - jednak szybko się opamiętuje i zmienia swoje zachowanie) Kot był już na kontroli u weterynarza i jest w pełni zdrowy. Nie mam pojęcia co mogę zrobić żeby się uspokoił.
1 2 3
11000616
 

Producent: 

FERA

34-60 cm / 25 mm (ID 67155)
20.98 
+
Do koszyka
dodane
30-55 cm / 20 mm (ID 67154)
15.65 
+
Do koszyka
dodane
wysyłamy w 24 godziny

61256
21.67   

Waga opakowania (kg): 

0.158, 

Producent: 

SMART BONES

Faza życia: 

Dorosły, 

Białko dominujące: 

Produkty pochodzenia zwierzęcego

Gryzak z batatami i piersią kurczaka dla psów ra średnich. Dla miłośników psów, SmartBones to smaczne i zdrowe przekąski pomiędzy posiłkami, które wzmacniają relację właściciela z psem i sprawiają wiele radości naszym czworonożnym przyjaciołom.   Najważniejsze cechy: Ze...
Kupując ten produkt otrzymasz: 5 pkt
wysyłamy w 24 godziny
+

61253
21.67   

Wielkość pupila: 

Rasy średnie, 

Waga opakowania (kg): 

0.158, 

Producent: 

SMART BONES

Faza życia: 

Dorosły, 

Białko dominujące: 

Produkty pochodzenia zwierzęcego

Gryzak o smaku wołowiny dla psów ras średnich. Dla miłośników psów, SmartBones to smaczne i zdrowe przekąski pomiędzy posiłkami, które wzmacniają relację właściciela z psem i sprawiają wiele radości naszym czworonożnym przyjaciołom. Gryzaki nie zawierają surowej skóry, dzięki czemu są...
Kupując ten produkt otrzymasz: 5 pkt
wysyłamy w 24 godziny
+