Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Wszoły u psa i kota

Wszoły to pasożyty zewnętrzne, które mogą zaatakować naszego psa, kota czy gryzonia. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak wyglądają wszoły i jak sobie skutecznie poradzić z tymi nieproszonymi gośćmi. Sięgaj po wiedzę i poczuj spokój.

 

 

Co to są wszoły?

Wszoły to pasożyty zewnętrzne, które z wyglądu przypominają małe pajączki. Dorosłe osobniki dojrzysz gołym okiem: wszoł psi ma ok. 2 mm. Ciało tego pasożyta jest charakterystycznie spłaszczone. Kiedy uważnie spojrzysz na wszoła (życzmy ci, żeby to był wyłącznie wszoł na zdjęciu, a nie na sierści twojego pupila), zobaczysz, że ciało tego pasożyta jest podzielone na wyraźnie wyodrębnioną głowę z imponująco wykształconym aparatem gębowym oraz tułów.

Ponadto wszoły ptasie posiadają dwa pazurki na kończynach, zaś wszoły ssaków mają jeden pazurek, który gwarantuje im przyczepność do ciała swojego żywiciela.
Jaki kolor mają wszoły? Wszoły najczęściej są czarne, szare, miewają też żółte odcienie. Kiedy już wiesz, jak wyglądają nasi nieproszeni goście, dowiedz się, czym się żywią.

 

Domowy zwierzak może się zarazić wszołami od zaniedbanych i dzikich zwierząt.

 

Co jedzą wszoły

W życiu wszołów dieta jest bardzo ważna, bo decyduje o rodzaju żywiciela. W menu wszołów znajdziesz:
• pióra (wszoły ptasie)
• sierść
• złuszczoną skórę
• wydzieliny
• jaja innych pasożytów
• krew
Przyznasz, ze wszoły mają dość osobliwe menu, ale cóż… o kulinarnych gustach się nie dyskutuje.

 

 

Skąd biorą się wszoły u psa i wszoły u kota

Niestety, nasz pupil może paść ofiarą wszoła-najeźdźcy. Te pasożyty lubią żywicieli o długiej sierści (wiadomo – większa wyżerka, lepsza kryjówka), ale jeśli mają okazję i na ich drodze pojawi się pies lub kot, który nie grzeszy długi włosem, nie przegapią okazji
i śmiało ruszą na podbój świata! Skąd biorą się wszoły? Nasi przyjaciele zostają obdarowani wszołami w chwili kontaktu z innym - zasiedlonym już przez pasożyta zwierzakiem (najczęściej jest to zaniedbany, bezdomny pies lub kot). Kontakt jest najczęstszą przyczyną inwazji wszoła. Znacznie rzadziej dochodzi do inwazji dzięki zetknięciu się psa lub kota z przedmiotem, rośliną, glebą, na której urzędują wszoły pozbawione żywiciela. Mówimy, że jest to rzadszy przypadek, bo te pasożyty dość szybko umierają bez kontaktu ze swoją ofiarą.

Dobrą wiadomością jest to, że prawdopodobieństwo zetknięcia się naszego psa czy kota z chorym zwierzęciem, jest znikome. Zwiększa się w przypadku kotów wychodzących i psów myśliwskich, ale w pozostałych przypadkach szansa na kontakt z zaniedbanym i chorym psem czy kotem jest niewielka.

 

Corgi biega dookoła fontanny.

 

Wszoły są wierne

Wszoły to wierne zwierzaki, które nie przemieszczają się między gatunkami. Opuszczają swojego żywiciela po interwencji weterynarza lub po odejściu swojej ofiary. Po znalezieniu żywiciela samica składa jaja. Jaja są zabezpieczone, bo przymocowane do włosa specjalną substancją. Samice wszołów składają do 10 jaj dziennie: cykl składania jaj trwa około 20. dni. Jaja wszołów przypominają miniaturki ziarenek ryżu. Z jaj wylęgają się larwy, które po kilku linieniach osiągają dorosłą postać.

 

 

Co świadczy o najeździe wszołów?

Wszoły zdradzają swoją obecność na kilka sposobów. Do najczęstszych objawów obecności intruza należą:
• uporczywe drapanie psa i kota
• niepokój, nerwowość
• lizanie, podgryzanie sierści i skóry
• słaba kondycja włosa, sierści
• nienaturalne zgrubienia na skórze
• tak zwany łupież psi

Ewidentnym dowodem, który potwierdza inwazję wszołów, jest obecność małych czarno-szarawych pajączków, które są widoczne na skórze i na sierści psa i kota.

 

Kot próbuje sięgnąć szczotki do czesania.

 

Wszoły – jak się pozbyć?

Zacznij od profilaktyki. W walce z wszołami liczy się czas. W chwili gdy będziesz regularnie pielęgnować sierść swojego przyjaciela, w razie najazdu, szybciej wychwycisz obecność wroga. Druga sprawa to uważność i obserwacja. Jeśli zauważysz, że twój przyjaciel nerwowo i często się drapie, zrób natychmiastowy przegląd sierści. W wykryciu intruza pomoże ci grzebień o małym rozstawie zębów. Jeżeli zauważysz nieproszonych gości, niezwłocznie udaj się do weterynarza, który zaleci stosowne leczenie.

Pozbycie się wszołów nie jest trudne. Musisz wiedzieć, że po zastosowaniu preparatów zaleconych przez weterynarza, warto regularnie czesać psa, by pozbyć się jaj wszołów. Podczas kuracji należy obowiązkowo zadbać o czystość miejsc, w których często przebywa pies lub kot, w tym legowiska, ponieważ istnieje prawdopodobieństwo, że znajduje się w nich część naszych najeźdźców.

 

 

Czy wszoły mogą przejść na człowieka?

Jak już wiesz, twoi czworonożni przyjaciele są narażeni na atak wszołów, ale czy wszoły mogą atakować ludzi? Nie. Na szczęście ludzie nie są żywicielem dla wszoła, zatem nie musimy obawiać się tego pasożyta, ale… wszoły są żywicielem pośrednim popularnego tasiemca zwanego Dipylidium caninum, który atakuje także człowieka. Zatem ten mały pajączek, w chwili gdy przyczepi się do naszych pupili, może stanowić niebezpieczeństwo także i dla nas. Więcej o tasiemcu u psa i kota przeczytasz w artykułach: Tasiemiec u psa i Tasiemiec u kota. Polecamy!

 

 

Wszoły podsumowanie

Wszoły to pasożyty zewnętrzne, które mogą zaatakować między innymi twojego psa lub kota. Ich obecność zdradza nadmierny świąd, nerwowość zwierzaka, częste lizanie i gryzienie skóry. Nasi czworonożni przyjaciele najczęściej stają się aktywnymi żywicielami pasożytów, w chwili gdy dochodzi do kontaktu z innymi zaatakowanymi już zwierzętami. Dobra wiadomość jest taka, że wszoły da się skutecznie pokonać i uwolnić naszych czworonożnych pupili od nieproszonego najeźdźcy.

 




Dominika Tarnacka

Komentarze

Nowa wiadomość
Jedynymi żywicielami wszy głowowej są ludzie, nie jest więc możliwe, by pies, kot czy chomik przenieśli je na człowieka. To prawda, że istnieją wszy bytujące na zwierzętach, jednak nie zagrażają one ludziom.
Jeśli zwierzak ma pchły, zarażone zostaje całe otoczenie, mogą być w posłaniu, dywanie. Człowiek też może zarazić zwierzę pchłami, można je zawlec do domu przebywając w zarażonym nimi pomieszczeniu.
Czy wszy kocie gryzą człowieka