Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Ugryzienie komara – czy jest groźne dla psa i w jaki sposób chronić przed nim pupila?

Czy komary gryzą psy? Czworonogi są w pewnym stopniu chronione przez sierść, ale stanowią dla komarów odpowiednie źródło pożywienia. Ugryzienie jest dla psów równie nieprzyjemne, jak dla ludzi i także może powodować groźne powikłania. Trzeba zatem chronić zwierzęta przed atakami komarów.

Poszukując swojej ofiary, komary wykorzystują receptory wrażliwe na temperaturę ciała, zapach i wydychany dwutlenek węgla. Dlatego psy są dla nich nie mniej atrakcyjnymi żywicielami niż ludzie, choć trudniej znaleźć na ich pokrytym sierścią ciele miejsce wkłucia.

 komar jest w stanie trafić w nieowłosione okolice oczu, pyska, uszu czy odbytu psa.


Dokuczliwy świąd i zapalenie skóry po ugryzieniu komara

Jeśli w pobliżu nie ma innego źródła pożywienia lub ludzie są zabezpieczeni przeciw ugryzieniom owadów, komar jest w stanie trafić w nieowłosione okolice oczu, pyska, uszu czy odbytu psa. W tych miejscach świąd jest szczególnie dokuczliwy. Na ugryzienie komara narażone są zwłaszcza zwierzęta krótkowłose lub całkowicie pozbawione sierści (z natury lub wygolone np. na czas lata).

Pies ugryziony przez komara reaguje tak samo jak człowiek – zaczyna się drapać. Jeśli opiekun przegapi ten moment i nie zastosuje odpowiedniego preparatu (dobranego przez weterynarza), który ulży zwierzęciu w cierpieniu, może dojść do silnego podrażnienia skóry albo błon śluzowych. Rozdrapane miejsca narażone są na infekcję.

U pogryzionych przez komary psów bardzo często dochodzi do bakteryjnego zapalenia skóry – schorzenia niezwykle nieprzyjemnego dla zwierzęcia i trudnego w leczeniu, zwłaszcza w czasie letnich upałów. Towarzyszą mu zmiany w postaci zaczerwienionych, sączących się ognisk zapalnych, w których pies traci owłosienie. W takich przypadkach bezwzględnie należy udać się w pupilem do weterynarza, który po wykonaniu badania mikrobiologicznego zaleca odpowiednią antybiotykoterapię.

 

Preparaty na pasożyty dla psów


Choroby zakaźne psów przenoszone przez komary

Jeszcze większe zagrożenie dla psa stanowią te przenoszone przez komary bakterie, które mogą powodować śmiertelne nawet choroby wewnętrzne. Najbardziej niebezpieczne z tych schorzeń to dirofilarioza i leiszmanioza. Do niedawna nie występowały one w polskiej strefie klimatycznej i dotykały wyłącznie zwierzęta zabrane w podróż, np. w rejon basenu Morza Śródziemnego. Obecnie – w związku z większą migracją ludności i globalnym ociepleniem klimatu – w Polsce odnotowuje się coraz więcej przypadków zachorowań na dirofilariozę i leiszmaniozę. W przypadku pierwszej z nich dochodzi czasem do rozwoju pasożytniczych nicieni w sercu zwierzęcia, co prowadzi do jego śmierci. Leiszmanioza zaś może oznaczać niebezpieczne stany zapalne, prowadzące do uszkodzeń narządów wewnętrznych (np. wątroby, nerek) i szpiku.

 

Zobacz również: Kleszcz u psa - jak go wyciągnąć? Co należy robić?

 

 Na ugryzienie komara narażone są zwłaszcza zwierzęta krótkowłose lub całkowicie pozbawione sierści (z natury lub wygolone np. na czas lata).


Jak chronić psa przed ugryzieniami komarów?

Psy należy zabezpieczać przed komarami – zarówno ze względu na ich dobro, jak i po to, by zapobiegać rozprzestrzenianiu się chorób. Przed ugryzieniami ochroni czworonoga specjalna obroża nasączona płynem odstraszającym owady (zwykle nie tylko komary, ale też pchły czy kleszcze). Dodatkowo warto spryskać sierść zwierzęcia preparatem o podobnym działaniu. Nie wolno przy tym stosować produktów przeznaczonych dla ludzi, ponieważ są one nieskuteczne, a na dodatek mogą wywołać u zwierząt reakcję alergiczną. Dodatkowo, psy liżąc sierść zjadają część preparatów. Te dla ludzi absolutnie nie są do tego przystosowane. Preparaty dla psów mają zwykle w składzie permetrynę, która jest toksyczna dla np. kotów.

Aby uchronić psy przed niebezpiecznymi ukąszeniami, dobrze jest także – w okresie nasilonej aktywności komarów – zmienić rutynę codziennych spacerów. Najlepiej zrezygnować z wieczornych i nocnych przechadzek, a przynajmniej skrócić ich czas do niezbędnego minimum. Warto też zakładać ubranka dla psów, szczególnie podczas deszczowej aury - zminimalizuje to ryzyko ugryzienia mocno aktywnych wtedy komarów.

Przeczytaj również: Komary - najważniejsze informacje

 

Anna Dobroń

Milena Kostrubiec

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość