Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Komary - jak radzić sobie z wakacyjną zmorą?

Komary uważane są za jedne z najbardziej irytujących i uciążliwych owadów, z którymi możemy mieć do czynienia. Niestety są także wektorami poważnych chorób, co czyni je nie tylko irytującymi, ale i potencjalnie niebezpiecznymi dla zdrowia. W tym artykule przyjrzymy się bliżej komarom, omówimy metody ochrony przed ich ukąszeniami oraz sposoby na łagodzenie skutków ich ataków.

Co odstrasza komary?

Komary mogą być uciążliwe, zwłaszcza latem, kiedy robi się ciepło, wtedy komary pojawiają się nawet w mieszkaniach. Z naturalnych sposobów warto zastosować olejki eteryczne. Olejek eukaliptusowy jest znany ze swoich właściwości odstraszających komary. Można go rozcieńczyć i stosować na skórę lub używać w formie sprayu. Również dobrze sprawdzi się olejek lawendowy oraz z drzewa herbacianego. Olejki można dać również na parapety, na przykład na wacik lub po prostu zaaplikować kilka kropelek bezpośrednio na powierzchnię. Olejek miętowy i olejek cytronelowy to równie popularne opcje,które odstraszają komary i inne owady. Z naturalnych metod można zastosować też ocet jabłkowy – dobrze sprawdzi się do sprzątania oraz odstraszania nieproszonych gości.

Poza olejkami świetnym rozwiązaniem są rośliny. Komarzyca ma wiele odmian i każda z nich działa równie skutecznie przy odstraszaniu komarów.

 

Komar na kocie.

 

Rośliny, które odstraszają komary:

  • Kocimiętka zawiera nepetalakton, który jest bardzo skuteczny w odstraszaniu komarów, a przy okazji spodoba się też kocim mieszkańcom domu.
  • Bazylia jest nie tylko użyteczną rośliną kulinarną, ale również skutecznie odstrasza komary. Można ją uprawiać w doniczkach wokół domu.
  • Rozmaryn jest kolejną rośliną, która skutecznie odstrasza komary. Można go sadzić w ogrodzie lub trzymać w doniczkach.
  • Trawa cytrynowa zawiera olejek cytronelowy, który odstrasza komary.

Jeśli potrzebujemy czegoś mocniejszego, to na rynku znajdują się różne środki chemiczne na komary. Można zastosować spraye na ciało, spraye do pomieszczeń lub urządzenia do kontaktu. Popularnym rozwiązaniem jest spray Mugga, który działa na komary i kleszcze.

Dodatkowe możliwości zapobiegania ugryzieniom komarów to moskitiery i świece zapachowe, zwłaszcza kiedy przebywamy na ogrodzie, balkonie czy tarasie.

 

Opryski na komary

Oprysk na komary to skuteczna metoda kontrolowania populacji tych owadów, szczególnie w obszarach, gdzie ich obecność jest szczególnie uciążliwa. Właściwie przeprowadzony oprysk może znacząco zmniejszyć liczbę komarów i zminimalizować ryzyko ukąszeń oraz rozprzestrzeniania się chorób, które mogą przenosić. Zazwyczaj takie opryski są stosowane w większych miastach i obszarach wodnych. Zajmuje się tym samo miasto, które finansuje takie działania. Można je również zastosować w swoim ogrodzie czy na działce. Możemy użyć oprysków chemicznych, takich jak permetryna, deltametryna i bifentryna. Mogą być szkodliwe dla innych owadów i zwierząt oraz ludzi. Alternatywą są opryski biologiczne, które są bezpieczniejsze, jednak mniej skuteczne.

Komary są najbardziej aktywne o zmierzchu i świcie, dlatego opryski w tych porach są najbardziej efektywne. Istotna jest aplikacja środków na powierzchnie, na których komary często się osiedlają, takie jak rośliny, ściany budynków i inne struktury. Podczas przeprowadzania oprysków warto nosić odpowiednią odzież ochronną, w tym rękawice, maskę i okulary ochronne, aby zminimalizować kontakt ze środkami chemicznymi. Unikaj opryskiwania w pobliżu zbiorników wodnych, aby nie zanieczyścić wody. Zadbaj o bezpieczeństwo zarówno zwierząt domowych, jak i tych mieszkających dziko na Twoich obszarach.

Przeczytaj również: Ukąszenie pszczoły lub osy

 

Komar na psie.

 

Ile żyje komar?

Samice komarów zwykle żyją dłużej niż samce. W optymalnych warunkach mogą żyć od kilku tygodni do kilku miesięcy. Po nakarmieniu się krwią, samica może żyć około 1-2 tygodni, ale w sprzyjających warunkach (dostęp do wody, odpowiednia temperatura) mogą przeżyć nawet do dwóch miesięcy. Niektóre gatunki, takie jak komar Anopheles (przenoszący malarię), mogą żyć nawet do kilku miesięcy w idealnych warunkach. Samce komarów mają krótszą żywotność niż samice, zazwyczaj żyją od kilku dni do tygodnia. Żyją głównie po to, aby się rozmnażać i po kopulacji szybko giną.

Komary przechodzą przez cztery główne etapy w swoim cyklu życiowym: jajo, larwa, poczwarka i dorosły osobnik. Cały cykl może trwać od 10 dni do kilku tygodni, w zależności od warunków środowiskowych, takich jak temperatura i dostępność wody. Samice składają jaja na powierzchni stojącej wody. Jaja mogą wykluwać się w ciągu kilku dni do tygodnia. Larwy żyją w wodzie i przechodzą przez kilka stadiów wzrostu (zwanych instarami). Ten etap trwa zwykle od kilku dni do kilku tygodni. Poczwarki, również wodne, nie przyjmują pokarmu i przekształcają się w dorosłe osobniki w ciągu kilku dni. Po wykluciu się dorosłe komary są gotowe do rozmnażania i, w przypadku samic, do poszukiwania krwi jako źródła białka niezbędnego do produkcji jaj.

 

Jak wygląda ugryzienie komara?

Ugryzienie komara jest dość powszechne i można je łatwo rozpoznać. które można łatwo rozpoznać. Bezpośrednio po ugryzieniu pojawia się mała, czerwona plamka na skórze w miejscu, gdzie komar wkłuł się, aby pobrać krew. Wokół miejsca ugryzienia często rozwija się niewielki obrzęk. Może on przybrać postać małej, twardej grudki lub większego, bardziej miękkiego obrzęku. Jednym z najbardziej charakterystycznych objawów jest intensywne swędzenie w miejscu ugryzienia. Swędzenie wynika z reakcji organizmu na ślinę komara, która zawiera antykoagulanty zapobiegające krzepnięciu krwi.

W rzadkich przypadkach u osób z alergią na ugryzienia komarów mogą wystąpić bardziej nasilone reakcje, takie jak pokrzywka lub nawet reakcje anafilaktyczne, które wymagają natychmiastowej pomocy medycznej.

Przeczytaj również: Czy ugryzienie komara jest niebezpieczne dla psów i kotów? 

 

Co na ugryzienie komara?

Chociaż swędzenie może być bardzo dokuczliwe, należy unikać drapania, aby zapobiec infekcjom i podrażnieniom skóry. Można zastosować zimny kompres lub schłodzoną łyżkę w miejsce ugryzienia, aby zmniejszyć obrzęk. Nakładanie żelu aloesowego na miejsce ugryzienia może przynieść ulgę dzięki jego właściwościom przeciwzapalnym i kojącym. Na rynku znajdują się też specjalne żele, które przynoszą ulgę przy ugryzieniom.

Można zastosować preparaty przeciwhistaminowe w postaci kremów lub maści mogą pomóc w złagodzeniu swędzenia. Produkty zawierające hydrokortyzon mogą również być skuteczne w łagodzeniu objawów. W przypadku objawów infekcji, takich jak nasilający się ból, zaczerwienienie, ropa lub gorączka, warto skonsultować się z lekarzem.

 

Komar tygrysi.

 

Komar tygrysi w Polsce

Komar tygrysi (Aedes albopictus) występuje w Polsce, chociaż jego obecność jest stosunkowo nowa i nadal ograniczona. Komar tygrysi pochodzi z Azji Południowo-Wschodniej, ale w ciągu ostatnich kilku dekad rozprzestrzenił się na wiele innych kontynentów, w tym Europę. Komar tygrysi jest znany z przenoszenia różnych chorób, takich jak denga, chikungunya, wirus Zika oraz wirus Zachodniego Nilu. Różni się od znanych nam komarów wyglądem – ma białe plamki i paski. Chociaż w Polsce ryzyko przenoszenia tych chorób jest nadal niskie, monitorowanie populacji komara tygrysiego jest ważne dla zapobiegania ewentualnym epidemiom. Władze sanitarno-epidemiologiczne w Polsce monitorują występowanie komara tygrysiego i podejmują działania mające na celu kontrolę jego populacji. Ważne jest również, aby ludzie byli świadomi metod zapobiegania ukąszeniom komarów, takich jak stosowanie repelentów, noszenie odzieży ochronnej i eliminowanie miejsc, gdzie mogą rozmnażać się komary (np. stojącej wody w pojemnikach czy doniczkach).

 

Co grozi za zabicie komara?

Komary są uważane za szkodniki, które mogą przenosić choroby, takie jak malaria, denga, wirus Zika czy wirus Zachodniego Nilu. Dlatego ich zabijanie jest zwykle tolerowane, a nawet zachęcane jako sposób na kontrolowanie populacji tych owadów i zapobieganie rozprzestrzenianiu się chorób. Zabicie komara nie grozi żadnymi konsekwencjami prawnymi, ani etycznymi. Jest to powszechnie akceptowane działanie mające na celu ochronę zdrowia publicznego poprzez kontrolowanie populacji tych owadów.

 

 

Aleksandra Drzewińska

Zdjęcia: Canva.com

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość