Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Thai ridgeback dog - encyklopedia ras psów

Thai ridgeback dog to pierwotny pies myśliwskim z pręgą na grzebiecie. Ta inaczej układająca się linia sierści jest wizytówką azjatyckiej rasy. Thai ridgeback dog jest niezależny, odważny, ale i równie oddany całej swojej rodzinie. Przy czym nie można zapomnieć, że potrzebuje naprawdę sporej dawki ruchu, w końcu był specjalizowany do zadań myśliwskich! Bardzo popularny w Holandii i w swojej ojczyźnie – Tajlandii, ale i w Polsce powstaje coraz więcej hodowli thai ridgeback dog.

 

 Thai ridgeback dog czarny.

 

Historia rasy thai ridgeback dog

Dokładny czas i miejsce powstawania tej rasy nie jest znane. Wiadomo, że pierwsze zapiski o azjatyckich psach z pręgą na grzebiecie pochodzą z XVII wieku. Jednak szacuje się, że psy te mają znacznie dłuższą historię. Dowodzi tego fakt, że druga rasa psów z pręgą na grzbiecie – rhodesian ridgeback związana jest z Afryką Południową, a rasy te zapewne mają swojego wspólnego przodka i są powiązane genetycznie. Odległości dzielące od dawna Azję oraz Afrykę wskazują na jeszcze wcześniejsze zaczątki powstawania rasy thai ridgeback, na pewno przed XVII wiekiem.

Za kolebkę rasy thai ridgeback uznaje się Tajlandię. Przed długi czas rasa była odizolowana od krzyżowania się z innymi psami, a więc i od naturalnego poszerzania się puli genetycznej. Przez co wśród psów występowały choroby genetyczne. Na szczęście z biegiem lat sytuacja się zmieniła i możliwa była szersza wymiana genetyczna. Psy te były od początku szkolone jako psy myśliwskie. Miały być zawzięte, odważne i silne, thai ridgeback wyspecjalizowane zostały w wypłaszaniu zwierzyny, szczególnie tej większej, np. jeleni czy dzików. Wraz ze wzrostem popularności rasy i jej rozprzestrzeniania się po innych państwach, zaczęto użytkować psy thaje również na inne sposoby. Okazało się, że są one również skuteczne jako psy stróżujące – groźny wygląd, szczekliwość i zaciętość z pewnością im w tym pomagały. Aktualnie thai ridgeback sprawdza się nawet jako pies rodzinny, ale musi mieć zapewnione naturalne potrzeby behawioralne.

Thai ridgeback dog został uznany przez FCI w 1993 roku i wpisany do grupy V szpiców i psów w typie pierwotnym oraz do sekcji 8 pierwotnych psów myśliwskich z pręgą na grzbiecie.

 

Szczeniak thai ridgeback dog.

 

Jak wygląda thai ridgeback dog? Wzorzec rasy

Thai ridgeback dog to pies rasy średniej, z mocną i umięśnioną sylwetką wpisaną w prostokąt. Wzorzec dopuszcza dosyć duże rozpiętości zarówno w wysokości jak i w masie ciała psów tej rasy. Dorosły pies thai może osiągać masę ciała od ok. 20 kg (samice) do ok. 30 kg (samce) przy wysokości w kłębie 51 – 56 cm (samice) lub 56 – 61 cm (samce).

Grzbiet pies ma prosty, klatkę piersiową stosunkowo głęboką, sięgającą do łokci, ale bez wyraźnego mostka. Brzuch lekko podkasany. Nogi proste, umięśnione, dobrze kątowane. Ogon thai jest wysoko osadzony, gruby i zwężający się ku końcowi. Najczęściej noszony w ustawieniu pionowym.

Głowa thai ridgeback jest proporcjonalna do ciała, sucha. Noszona dumnie, wysoko. Ma słabo zaznaczony stop, ale wyraźne wysklepienie między uszami, które są szeroko rozstawione, trójkątne i stojące. Oczy migdałowe, ciemnobrązowe lub bursztynowe (u niebieskich thai ridgaback). Na czole tworzą się zmarszczki podczas pobudzenia psa.

 

Thai ridgeback dog FCI

 

Sierść i umaszczenie thai ridgeback

Thai ridgeback według FCI ma dopuszczalne umaszczenie rude, czarne, niebieskie, izabelowate (jasne płowe). Wszystkie idealnie jednolite. Możliwa i preferowana czarna maska u psów tajlandzkich jednolicie rudych.

Sierść thai ridgeback dog jest krótka, bardzo gęsta. Powinna być lśniąca i gładka. Charakterystyczna dla rasy jest pręga na grzbiecie, którą tworzą włosy rosnące w odwrotnym kierunku niż te pozostałe na ciele. Pręga thai redgeback może mieć różne wielkości i długości. Zakończenia pręgi to tzw. głowy, które mogą tworzyć różne wariacje z sierści, np. wicherki czy korony.

 

Thai ridgaback dog a rhodesian ridgeback

Thai ridgeback oraz rhodesian ridgeback to jedyne dwie rasy z pręga na grzbiecie. Łączy ich wspólny przodek i wspomniane charakterystyczne ułożenie sierści. Poza tym obie rasy mają sporo różniących cech, m.in.:

  • thai ridgeback jest znacznie mniejszy niż rhodesian
  • thai ridgeback to pies pierwotny azjatycki przez co jest znacznie bardziej niezależny, uparty, trudniejszy w szkoleniu aniżeli rhodesian
  • thai ridgeback występuje w 4 rodzajach umaszczenia - rudym, czarnym, niebieskim, izabelowatym, podczas gdy rhodesian w 1 – rudym – ale do w barwach od jasnego do ciemnego.
  • thai rhodesian posiada uszy trójkątne, stojące, rhodesian wiszące

Thai ridgeback dogs 

 

Thai ridgeback dog – charakter

Jako pies myśliwski i stróżujący, a w dodatku w typie pierwotnym i azjatyckim thai ridgeback ma naprawdę złożony charakter. Nie sprawdzi się u osób niedoświadczonych z psami. Thai ridgaback potrzebuje pewnego opiekuna i jasnych zasad. Mimo że z natury nie wykazuje agresji i jest raczej niekonfliktowy to jego upartość i niechęć do podporządkowywania się może dać w kość. Konieczny jest regularny trening, socjalizacja i duża dawka cierpliwości opiekunów thaja. Jest to pies z silnym instynktem łowieckim, może mieć trudności w przywoływaniu, mogą zdarzyć się ucieczki i pogoń za zwierzyną. Warto wyposażyć psa w dopasowane szelki, a w trakcie szkolenia postawić na szeroką obrożę dla psa.

Thai rigdeback to odważny i pewny siebie pies, który kocha ruch. Najlepiej czuje się mając możliwość biegania i kontrolowania dużego terenu. Chętnie bawi się szarpakami i zabawkami z piszczałkami. Lubi wszelkie aktywności i ich potrzebuje do zachowania pełni zdrowia. Po dawce aktywności, thai ridgeback chętnie wyleguje się na kanapie wraz z całą rodzina, bo lubi czułości i przytulanie. Podstawą jest jednak zapewnienie mu odpowiedniej możliwości wybiegania się. Rasa ta nie nadaje się do trzymania w kojcu, bez bliskiego kontaktu z człowiekiem przygasa.

Pies thai ridgeback dobrze odnajduje się w domu. Jest towarzyski i rodzinny, mocno przywiązuje się co wszystkich opiekunów. Ma żywy temperament.

 

Zdrowie i długość życia thai dog

Thai ridgeback jest wrażliwy na złe warunki pogodowe, źle znosi zwłaszcza niskie temperatury przy wysokiej wilgotności powietrza. Może się szybko i łatwo przeziębiać. Chorobą genetyczną, na którą narażona jest rasa to zatoka skórzasta (dermoid sinus), która nieleczone może doprowadzić nawet do śmierci psa. W celu wzmocnienia odporności zwierzaka zaleca się żywienie go BARFem, który thai ridgeback wprost uwielbia. Na takiej diecie sierść psa wręcz lśni, a kondycja nie sprawia kłopotów. Opcjonalnym żywieniem thaja jest karma bezzbożowa, ale wtedy warto dodatkowo wprowadzić olej z łososia, który wzbogaci dietę w kwasy Omega 3.

Średnia długość życia thai ridgeback to 12 lat, najdłuższe okazy dożywały 14 lat.

Thai ridgeback nie wymaga specjalnej pielęgnacji sierści. Wystarczy raz na tydzień zebrać martwy włos poprzez wyczesanie go szczotką i następne nabłyszczenie rękawicą do sierści.

 

Thai ridgeback dog szczeniak.

 

Thai ridgeback dog - cena i utrzymanie

Szczeniak thai ridgeback kosztuje ok. 8000 zł. Wysoka cena za szczeniaka wynika z małej liczby hodowli FCI w Polsce tej rasy, a psy do rozrodu sprowadzane są z daleka. Przed decyzją o zakupie dokładnie zapoznaj się z opisem rasy i cechami charakterystycznymi dla thaja. Zakup szczeniaka to decyzja na długie lata i niosąca się za tym odpowiedzialność. Potencjalna hodowla powinna być sprawdzona w statusie FCI, a także odwiedzona. Warto porozmawiać z hodowcą na temat danego miotu, wcześniejszych chorób występujących w rodzinie psów i procesu socjalizacji szczeniąt.

Średni miesięczny koszt utrzymania thai ridgaback to ok. 400 zł. Największy koszt to karma i dodatki do żywienia, a także szkolenie (oraz specjaliści prowadzący trening).

Zawsze należy mieć zachowane oszczędności na regularne wizyty u weterynarza, a także na te niespodziewane. Pamiętaj o szczepieniach psa oraz o ochronie przeciw kleszczowej – obrożach na kleszcze lub tabletkach np. AdTab.

 

 


Karolina Łuszczyk

Zdjęcia: Canva.com

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość