Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Suczka czy pies? Czyli co wybrać i jak rozpoznać płeć psa

Decydując się na nowego psa w rodzinie, często się najpierw zastanawiamy nad płcią, lepiej pies czy suczka sprawdzi się u nas? Jakie są różnice pomiędzy płciami i jak rozróżnić osobników? Pytań jest wiele szczególnie na początku, kiedy nie wiemy, na którą płeć się zdecydować. W przypadku nowo narodzonych szczeniaków rozróżnienie płci może być równie problematyczne, narządy płciowe we wczesnym okresie są szczególnie nieduże i dlatego osoby niedoświadczone mogą mieć trudności z rozpoznaniem. Zatem jak rozpoznać płeć szczeniaka? Lepiej mieć psa czy suczkę?

 

Suczka czy pies? Jak rozpoznać płeć psa?

 

Jak rozpoznać płeć psa? Jak rozpoznać płeć szczeniaka?

Przy rozpoznaniu płci psa istotne są narządy płciowe, które charakteryzują psa i suczkę. W przypadku płci męskiej u czworonogów w okolicach brzucha znajduje się prącie oraz u dorosłych osobników widoczne są jądra. W przypadku szczeniaków jądra nie są takie duże i dlatego dla niektórych rozróżnienie płci u nowo narodzonych czworonogów jest problematyczne.

Suczki swoje narządy płciowe również mają w okolicach brzucha, ale one są umiejscowione bliżej odbytu. U dorosłych samic rozpoznanie ich jest zdecydowanie prostsze, u szczeniaków możemy się pomylić. Niektórzy uważają, że liczba sutków warunkuje płeć psa, niestety to nie jest prawdą. Ilość sutków jest zależna od wielkości czworonoga i konkretnej rasy, nie od płci.

 

Przeczytaj również: Prącie psa - wszystko, co powinieneś wiedzieć, ale wstydziłeś się zapytać

 

Jak odróżnić psa od suczki na podstawie sikania?

Kolejnym sprawdzonym sposobem na to, jak rozpoznać płeć u psa, jest obserwowanie metody sikania. Samiczki załatwiają swoje potrzeby w sposób siedzący, a psy na stojąco lub podnosząc jedną nogę do góry. Problemem może być odróżnienie tego w przypadku szczeniaków, które w tych pierwszych tygodniach sikają raczej na siedząco nawet w przypadku samców. Oczywiście dużo zależy również od rasy psa, jeśli szczeniak jest na tyle duży, może zacząć sikać tak jak dorosły osobnik, wtedy odróżnienie płci nie jest aż tak problematyczne. Jeśli w nowym miocie jest kilka szczeniaków i nie jesteśmy w stanie odróżnić ich płci, obserwacja ich sposobu sikania może okazać się pomocna, chociaż w takich momentach najlepiej się jednak sprawdza to w przypadku dorosłych psów.

 

Suczka czy pies, co wybrać?

 

Pies a suczka - różnice w zachowaniu

Lepiej pies czy suczka? To jedne z pierwszych pytań, jakie zadaje sobie osoba, która planuje zakup psa. Dla niektórych płeć nie ma większego znaczenia, bardziej liczy się przykładowo rasa. Dla innych natomiast płeć jest głównym wyznacznikiem. Dlaczego tak jest? Okazuje się, że zachowanie psa i suczki jednak się od siebie nieznacznie różni. Samce są agresywniejsze niż samiczki i bardziej chętne do zabawy czy otwarte na innych czworonogów. Uważa się, że damska płeć woli przesiadywać w domu przy swoim właścicielu, jest spokojniejsza i zrównoważona. Psy są bardziej żywiołowe, lepiej sobie radzą w różnego typu psich sportach czy wyścigach. Mimo to warto pamiętać, że większość cech jest zależnych od rasy psa, uwarunkowań genetycznych oraz wychowania. Nie można w stu procentach stwierdzić, że wszystkie samiczki i samce będą się zachowywać w taki sposób. Pamiętajmy, że samiczki w okresie cieczki bywają humorzaste i niespokojne. Warto wspomnieć, że sterylizacja i kastracja również znacząco wpływają na psy i ich aktywność. Przed kastracją samce są bardziej agresywne, trudniej je tresować. Samiczki przed sterylizacją są emocjonalne, w okresie cieczki lgną do innych psów i ciężej je np. utrzymać podczas spaceru na smyczy. Pomijając aspekty genetyczne i płciowe, zachowanie psa warunkuje głównie wychowanie, nasza tresura i podejście do pupila. W jaki sposób wytresujemy psa, w taki sposób będzie się zachowywać.

 

Pies czy suczka jak rozpoznać płeć na podstawie wyglądu?

Wygląd zewnętrzny również jest dobrym wyznacznikiem płci psa. Samce w większości przypadków są większe od samiczek pod względem wzrostu i masy ciała. Może w szczenięcym wieku tych różnic aż tak nie widać, ale u dorosłych psów, jak najbardziej. Waga u niektórych psów tej samej rasy może się wahać nawet o 10 kg. Wszelkie różnice najlepiej się zauważa w stadzie psów tej samej rasy, wtedy te różnice pomiędzy płciami są widoczne gołym okiem.

 

Pies czy suczka dla dziecka?

Z jaką płcią dziecko sobie poradzi lepiej, czy te różnice pomiędzy płciami mają aż tak duże znaczenie? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na tego typu pytania, lecz warto mieć na uwadze, że płeć nie jest jedynym czynnikiem warunkującym usposobienie psa. Niektóre cechy mogą być bardziej rozwinięte u samców a inne u samic, ale w ogólnym rozrachunku to uwarunkowania genetyczne, rasa i późniejsza tresura najbardziej wpływa na to, jak pies się zachowuje.

Wybierając pupila dla naszego dziecka, na początku kierujmy się rasą, cechami, jakie dany osobnik posiada, a potem możemy zastanawiać się nad płcią.

 

 

Lida Pieczulis

Zdjęcia: Canva.com

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość