Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Ruja u królika. Za i przeciw kastracji królika

Czy króliki rzeczywiście mają stale ochotę na prokreację? Kiedy samica królika może zajść w ciążę? Jak wygląda ruja u królików i czy to prawda, że mogą one zachodzić w ciąże praktycznie bez przerwy? Dowiedz się wszystkiego o rozmnażaniu się królików.

Na temat wysokiej aktywności seksualnej królików krążą legendy i dowcipy i jest w nich sporo prawdy. Ewolucja i natura w trosce o życie królików zadbała o to, by były one płodne w zasadzie przez cały czas. Przeczytaj, na czym polega ten fenomen i czy w związku z tym lepiej jest, kiedy są wykastrowane.

 

Królik miniaturka w kwiatach. 

 

Owulacja indukowana u królików

Aby zrozumieć zachowanie seksualne królików, warto poznać termin „owulacja indukowana”. Jest to specyficzny mechanizm, który pozwala samicy na zajście w ciąże po tym, jak dojdzie do stosunku – gdyż to właśnie kopulacja jest momentem, w którym dochodzi do uwolnienia komórki jajowej. Dlatego też samica królika jest praktycznie bez przerwy przygotowana do zajścia w ciążę niezależnie od rui.

Taka specyfika królików wynika z faktu, że w środowisku naturalnym, aby przeżyć, musiały się licznie i często mnożyć. Naturalne instynkty przetrwania są zatem pozostałością po trybie życia w zagrożeniu na wolności.

 

Ruja u królika - objawy

Objawy rui u królika miniaturki są trudno dostrzegalne – są to zwykle tylko delikatnie zaczerwienione i opuchnięte narządy płciowe. Podczas rui królik może się też nieco inaczej zachowywać – być agresywny, niespokojny lub nie mieć apetytu. Ruja trwa u królika średnio 16 dni.

 

 

Kiedy samica królika ma ruję?

Ruja u królika pojawia się samoczynnie w momencie, kiedy królik osiąga dojrzałość płciową. Może przebiegać bezobjawowo, dlatego właściciele królików często nawet nie wiedzą o tym, że samica właśnie przechodzi ten okres. W związku z tym, że rozród następuje poprzez owulację indukowaną, nie ma konieczności wywoływania samej rui u królika. A przy wspomaganym rozrodzie owulację wywołuje się poprzez dostarczenie odpowiedniej dawki hormonu – domięśniowo lub podczas inseminacji.

 

 

Ciąża królicza

Jeżeli dojdzie do zapłodnienia (o co nie jest trudno) to królicza ciąża trwa około 32 dni. Samą ciążę u królika często trudno rozpoznać – niekiedy tylko nieznacznie samiczka się zaokrągla. Za to ważnym symptomem jest budowanie gniazda. Samica buduje je w rogu klatki ze słomy oraz z puchowej okrywy włosowej, wyskubanej z boków i podbrzusza na kilka dni, bądź godzin przed rozwiązaniem.

Sam poród trwa około pół godziny. Oseski rodzą się łyse, ślepe i głuche – samica najczęściej układa je w przygotowanym gnieździe. Może też się zdarzyć, że porozrzuca młode po klatce – należy je wtedy przełożyć delikatnie do gniazda i przyjrzeć młodej mamie. Takie zachowanie może sygnalizować problemy np. z karmieniem, albo duże zmęczenie króliczki. U królików zdarzają się także incydenty kanibalizmu.

Po porodzie należy odseparować samiczkę od samca, aby nie doszło zbyt szybko do kolejnej ciąży – jej organizm musi dojść do siebie po trudach ciąży i porodu.

 

 

Ciąża urojona u królika

Wśród królików zdarzają się przypadki ciąży urojonej. Samiczka w takim stanie zaczyna zachowywać się nieco inaczej – mruczy, lgnie do człowieka, jest pobudzona oraz buduje gniazdo. Nie należy takiego gniazda likwidować, a jedynie wspierać królika w tym trudnym dla niego okresie. Po kilku tygodniach zachowanie królika powinno wrócić do normy.

Przeczytaj więcej: Cięża królika - fakty i mity

 

Królik miniaturowy w koszu kwiatów.

 

Sterylizacja królika – jak wygląda i czemu służy

Jeżeli nie planujemy hodowli królików, zdecydowanie warto wysterylizować samicę. A najlepiej ją wykastrować, zabieg ten polega na usunięciu macicy i jajowodów pod narkozą. Można go wykonać już w 5 miesiącu życia. Kastracja nie tylko zapobiega niechcianym ciążom, ale przede wszystkim jest najlepszą profilaktyką pozwalającą uchronić królika przed takimi chorobami jak ropomacicze, wodomacicze, rak czy guz listwy mlecznej.
Sterylizacja lub kastracja jest też zabiegiem zalecanym w przypadku przedłużającej się rui oraz przy częstych ciążach urojonych,

 

 

Jak zachowuje się królik po kastracji – zalety kastracji królika

Wysterylizowane króliki są spokojniejsze i łagodniejsze. Mniej się stresują i nie wykazują agresji w stosunku do innych zwierząt i ludzi. Bardziej się przywiązują i chętniej współpracują z człowiekiem np. podczas treningu nauki sztuczek czy czystości. Samce dodatkowo przestają znaczyć teren.

 

 

Sterylizacja królika – cena

Ile kosztuje kastracja królika? W Polsce cena sterylizacji królicy to koszt ok. 200 zł, kastracja samca kosztuje ok. 70-100 zł. Cena zależy od samej kliniki i od sposobu wykonywania zabiegu. Ważne jest, aby wybrać lecznicę, w której pracują lekarze z doświadczeniem w tego typu zabiegach. Mimo tego, że jest to zabieg częsty i powszechny wiąże się on z pewnym ryzykiem (zwłaszcza sterylizacja króliczki) – dlatego ważne jest, aby oddać zwierzaka w bezpieczne miejsce.

Przeczytaj też: Czy wiesz kiedy i jak królik okazuje miłość?Natalia Bąk

Komentarze

Nowa wiadomość
Niestety cena sterylizacji królika bardzo wzrosła, teraz jest to koszt 500-600 zł.