Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Ciąża u królika – jak wygląda, jak długo trwa i jak przebiega poród?

Ciąża u królika trwa około miesiąca. W tym czasie samiczka musi mieć zapewniony spokój i starannie dobraną paszę. Zwierzę powinno pozostawać pod stałą opieką weterynarza. Pod koniec ciąży samica królika buduje gniazdo dla młodych, w czym nie wolno jej przeszkadzać.

Królice osiągają dojrzałość płciową około 4-6 miesiąca życia i od tej pory niemal w każdej chwili mogą zajść w ciążę. U królika bowiem występuje tzw. owulacja indukowana – czynnikiem wywołującym jajeczkowanie jest akt płciowy. W domowych warunkach samica może być w ciąży nawet osiem razy do roku. Do rozrodu gotowa jest praktycznie natychmiast po porodzie.

 

Ciążą królika trwa około miesiąca, jednak dokładny jej czas zależny jest od wielu cech, przyjmuje się, że okres ten powinien mieścić się w 28 do 35 dniach.


Ciąża u królika – czy warto do niej dopuścić?

Domowe króliki powinno się poddawać sterylizacji lub nie dopuszczać do zapłodnienia. Krzyżowanie tych zwierząt bez odpowiedniej wiedzy często prowadzi do narodzin osobników z wadami genetycznymi. Dlatego rozród królików powinniśmy pozostawić doświadczonym hodowcom. Może jednak zdarzyć się, że zostaniemy opiekunami samiczki, o ciąży której nie wiedzieliśmy.

 

Ile trwa ciąża u królika i jakprzebiega?

Ciąża królika trwa około 31 dni. Jej długość jest kwestią indywidualną, więc do porodu może dojść także np. po 28 albo po 35 dniach. Zwykle samica królika chodzi w ciąży krócej przy licznym miocie. Poza lekkim zaokrągleniem brzucha, ciąża u królika nie ma żadnych charakterystycznych objawów.

 

Zachowanie samicy królika pod koniec ciąży

Na około tydzień przed porodem samica zaczyna budować gniazdo, by zapewnić potomstwu ciepłe podłoże. Zwykle robi to w rogu klatki albo – jeśli spędza większość czasu poza nią – w zacisznym miejscu mieszkania (np. za sofą). Do tego celu królica wykorzystuje siano (przy jego braku np. skrawki gazety), a także wyskubuje sobie puchową okrywę włosową z boków i podbrzusza (przy okazji odsłaniając sutki, które stają się łatwiej dostępne dla młodych).

 

Już pod koniec ciąży samica królika zaczyna budowę gniazda, zazwyczaj są to ścinki papieru, siano, kawałki ręczników czy materiału. Zaczyna również wyskubywać swoje futro, aby dopełnić schronienia.


Jak prawidłowo opiekować się królikiem w ciąży?

Samicy królika w ciąży należy zapewnić spokój. Najlepiej nie wyjmować jej w tym okresie z klatki (a tej nie przesuwać w inne miejsce). Musimy zapewnić jej odpowiednią ilość wysokiej jakości paszy. Królica w czasie ciąży ma zwiększone zapotrzebowanie na substancje odżywcze i minerały (zwłaszcza wapń i fosfor). Warto także podawać zwierzęciu rośliny wspomagające laktację (np. liście melisy, nasiona czarnuszki). Królik powinien mieć stały dostęp do świeżej wody do picia. Powinniśmy też dostarczyć mu siana na budowę gniazda.



Poród u samicy królika

Królice najczęściej rodzą w nocy lub nad ranem. Małe króliki (w zależności od rasy – od 4 do nawet 12 osobników) rodzą się nagie, ślepe i głuche. Poród powinien trwać nie dłużej niż 30 minut, przy pojawieniu się komplikacji lub przedłużającym się porodzie należy niezwłocznie zawiadomić weterynarza, aby pilnie przyjechał. Następnie samica zjada łożysko, wylizuje potomstwo, układa je w przygotowany gnieździe i karmi. O ile nie postąpi w inny sposób (np. nie zostawi miotu rozrzuconego po klatce), nie wolno jej niepokoić – zaglądać do gniazda, dotykać noworodków itd. Wystraszona królica może odrzucić swoje młode, a nawet je uśmiercić. Miot można skontrolować dopiero wówczas, gdy matka oddali się od gniazda.



Ciąża urojona u królika

Jeśli posiadamy płodną samicę, ale nie dopuszczamy jej do samca, u królicy może dojść do ciąży urojonej. Jej objawy to wyraźne pobudzenie zwierzęcia, utrata apetytu, mruczenie, ocieranie się o opiekuna. Królica może też zachowywać się agresywnie.

Samica królika w ciąży urojonej szybko zaczyna budować gniazdo – nie powinniśmy jej w tym przeszkadzać! Może to spowodować u niej szok i sprawić, że straci do nas zaufanie. Ciąża urojona mija po kilkunastu dniach i wówczas królica traci zainteresowanie gniazdem. Dopiero wtedy można je usunąć. Warto pomyśleć o wykastrowaniu samicy, jeśli nie przewidujemy jej rozrodu. Powtarzające się ciąże urojone u królika są przyczyną silnego stresu i mogą prowadzić do chorób układu rozrodczego.

 

 

Anna Dobroń

Milena Kostrubiec

Komentarze

Nowa wiadomość
Moja samica królika nie urodzila. I he swore gniazdo. : coto oznacx????