Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Przyczyny i przebieg wylinki pająka

Wylinka to wierzchnia warstwa skóry, którą zwierzęta zrzucają. Powodów pozbycia się skóry może być kilka w zależności od wieku i stanu zdrowia osobnika. Linienie to naturalny proces, przez który wiele płazów, gadów oraz pajęczaków przychodzi regularnie.

Pająki również należą do tej grupy, dlatego, jeśli ktoś decyduje się na hodowle pająków w domu, musi mieć świadomość że etap linienia będzie następował. Warto zrozumieć tego typu procesy, aby móc ewentualnie usprawnić cały proces.
Jeśli zastanawiacie się, kiedy pająk zrzuca skórę i jak to wygląda? W dalszej części artykuły znajdziecie odpowiedzi na wszelkie pytania.

 

Wylinka u pająka.

 

Co to wylinka?

Wylinka to nic innego jak warstwa skóry, którą się porzuca z biegiem czasu. Pająki nie mają szkieletu wewnętrznego, posiadają jedynie szkielet zewnętrzny nazywany — egzoszkieletem. Właśnie ta część linieje i zostaje zastąpiona nową. Egzoszkielet jest zbudowany z chityny, pełni kilka znaczących funkcji w przypadku pająków, gdyż nie tylko utrzymuje pion, ale również pozwala im się przemieszczać. Szkielet zewnętrzny, tak samo, jak i skóra nie zwiększa swojej objętości z upływem, czasu dlatego też pająki linieją, aby na miejsce starej warstwy powstała nowa, większa i świeża.

Wylinka powstaje z pomocą hormonów, które się wydzielają i to one warunkują cały proces linienia.

 

Kiedy pająk zrzuca skórę?

Pająk zrzuca skórę, kiedy stara zaczyna być już mu za mała. Podczas młodego wieku pająki dość szybko rosną dlatego też następuje proces linienia. Osoby mniej doświadczone w hodowli pająków powinny bacznie obserwować zachowanie ich pupili, gdyż podczas zrzucania skóry ich usposobienie może ulec delikatnej zmianie. Zwierzęta zawsze dają jakieś oznaki, gdy coś w ich organizmie się zmienia, dlatego tak ważna jest obserwacja.

 

Przeczytaj również: Wszystko o tarantuli oraz wszystko o ptaszniku

Oferta akcesoriów do terrarium

 

Objawy zbliżającej się wylinki u pajków

Pierwszym znaczącym objawem przyszłego linienia u pająków jest brak apetytu. Kolejną oznaką jest zmiana koloru odwłoku na ciemniejszy. Przy niektórych gatunkach na odwłoku pojawiają się małe ciemne kropeczki, które następnie mogą pokryć całą jego powierzchnię. Dodatkowo odwłok może również być bardziej połyskliwy, gdyż pod spodem tworzy się już nowa warstwa szkieletu.

Jeśli pająk zaczyna budować pajęczyny lub tak zwany dywan, na którym się kładzie, to oznaka że przygotowuje się do linienia, które powinno nastąpić w przeciągu najbliższej doby.

W zależności od gatunku pająka niektóre z nich wolą przejść okres linienia zakopane pod ziemią, inne natomiast chowają się w kryjówkach. Warto zapamiętać, by nie przeszkadzać im podczas tego procesu i pozostawić ich aż nowy pancerz się uformuję. Pająki są niezwykle płochliwe podczas linienia, dlatego każdy gwałtowny ruch może dodatkowo je stresować. Przykładowo ptasznik podczas wylinki jest bardzo ospały i nie przemieszcza się tak ochoczo po całym terrarium.

 

Dlaczego pająk zrzuca skórę? Jak się przygotować na ich wylinkę?

Pająki rzucają skórę w wyniku dorastania, to naturalny proces, bez którego pająk nie może dalej funkcjonować. Pająki żyjące na wolności, jak i te w terrariach, w taki sam sposób radzą sobie z linieniem, człowiek może im jedynie trochę ułatwić i przyśpieszyć ten etap. Zaleca się w czasie zrzucania skóry nie dawać karmy dla pająka oraz usunąć wszelkie żywe owady takie jak świerszcze, których przykładowo pupil jeszcze nie zdążył spożyć. Bezpośrednio po wylince, pająk również nie powinien jeść, warto przeczekać jakiś okres, aż wszystkie procesy się uregulują, a pancerz będzie stabilnie się trzymał ciała. Terrarium powinno zawierać więcej kryjówek, w których gatunki takie jak ptasznik czy inne lubią się chować podczas wylinki. Warto również delikatnie podnieść poziom nawilżenia w terrarium, co ułatwia wytworzenie się nowego pancerza.

 

Przeczytaj również: Jak dobrać wyposażenie terrarium dla konkretnego gatunku?

Pająk podczas wylinki.

 

Jak przebiega proces zrzucania skóry przez pająka?

Linienie przez pająka przebiega na podstawie czterech etapów, oczywiście one są zależne od gatunku pająka i jego stanu zdrowia. U niektórych ten proces może trwać dłużej u innych nie. Dlatego też warto podchodzić do każdego przypadku indywidualnie i po prostu obserwować zachowanie naszego pająka.

  1. Pierwszy etap polega na uaktywnieniu się gruczołów linienia, które następnie doprowadzają do pozbycia się wylinki. Często pierwszy krok jest również nazywany przedlinką. Podczas tego procesu następuje produkcja enzymów, które następnie prowadzą do wylinienia.
  2. Podczas drugiego etapu, enzymy trawienne odpowiedzialne za białko i cukier, przyczyniają się do rozmiękczenia zewnętrznego szkieletu. Dzięki procesom trawiennym stary naskórek zostaje oddzielony do ciała. Elementy, które powstały podczas trawienia wchłaniania organizm pająka, gdyż będzie ich potrzebować podczas późniejszego tworzenia nowej warstwy ochronnej.
  3. Trzeci etap charakteryzuje się tym iż zewnętrzny szkielet zaczyna pękać, na samym początku na grzbiecie, dopiero potem na reszcie ciała. Dopiero wtedy pająk opuszcza wylinkę.
  4. Ostatni etap, czyli tworzenie się nowego pancerza, na początku jest on bezbarwny, dopiero potem przybiera odpowiedni koloryt.

 


Długość każdego z etapów jest zależna od gatunku pająka i jego stanu zdrowia. Dodatkowo w czasie linienia zachowanie zwierzaka może być trochę inne, przykładowo mogą stać się bardziej agresywne.

 

 

Może Cię zainteresować: Jak przebiega wylinka u węża?

 


Lida Pieczulis

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość